Vizita.si
V zadnjih letih za rakom materničnega vratu tako zbolevajo predvsem ženske, ki se ne udeležujejo redno presejalnih pregledov.

Bolezni

Preprečite raka na materničnem vratu

STA/K.B.
21. 01. 2013 11.24
0

Čeprav bi se raka na materničnem vratu skoraj lahko preprečilo, je to še vedno druga najpogostejša vrsta raka pri ženskah do 45. leta starosti. Prav zato je izjemno pomembno, da veste, kako ga preprečiti.

V zadnjih letih za rakom materničnega vratu tako zbolevajo predvsem ženske, ki se ne udeležujejo redno presejalnih pregledov.
V zadnjih letih za rakom materničnega vratu tako zbolevajo predvsem ženske, ki se ne udeležujejo redno presejalnih pregledov.FOTO: iStockphoto
Skoraj vsak nov primer tega raka bi se dalo preprečiti z rednimi presejalnimi pregledi in s cepljenjem proti HPV, so sporočili z onkološkega inštituta. K sreči sicer v Sloveniji predvsem zaradi programa Zora za tem rakom umira in zboleva vse manj žensk, saj so slovenske ženske ta program dobro sprejele in se jih več kot 70 odstotkov redno udeležuje presejalnih pregledov. Tako se je v prvih osmih letih delovanja omenjenega presejalnega programa pojavnost raka materničnega vratu znižala za dobro tretjino. Medtem ko je v letu 2003 za tem rakom zbolelo 210 žensk, jih je leta 2011 zbolelo 138. Od leta 2009 v Sloveniji poteka tudi brezplačno cepljenje šestošolk proti humanim papilomskim virusom (HPV), ki povzročajo raka na materničnem vratu ter tudi nekatere druge bolezni.
Od leta 2009 v Sloveniji poteka tudi brezplačno cepljenje šestošolk proti humanih papilomskih virusov (HPV), ki povzročajo raka na materničnem vratu.
Od leta 2009 v Sloveniji poteka tudi brezplačno cepljenje šestošolk proti humanih papilomskih virusov (HPV), ki povzročajo raka na materničnem vratu. FOTO: iStockphoto

Zbolevajo predvsem ženske, ki ne hodijo na redne preglede

V zadnjih letih za rakom materničnega vratu tako zbolevajo predvsem ženske, ki se ne udeležujejo redno presejalnih pregledov. Takšne praviloma zbolijo za razširjeno ali razsejano obliko raka, pri katerem je napoved izida slabša. Pri ženskah, ki se redno udeležujejo presejalnih pregledov, ginekologi namreč praviloma že zgodaj odkrijejo predrakave spremembe in jih zdravijo, preden se rak sploh razvije, ali odkrijejo raka v začetnem stadiju, ko je s preprostim operativnim posegom dobro ozdravljiv, ženska pa praviloma ohrani maternico in lahko še vedno zanosi.

Umrljivost za rakom materničnega vratu pri nas nikoli ni bila tako velika kot v državah, kjer ženske v podobnem odstotku zbolijo za tem rakom. Zaradi te bolezni je v začetku tega tisočletja pri nas letno umrlo od 40 do 50 žensk, v zadnjih letih pa od 30 do 40.

Večina presejalnih brisov materničnega vratu ima negativen izvid (v letu 2011 je bilo takšnih nekaj več kot 95 odstotkov), le majhen del jih ima patološki izvid. Patološki brisi se glede na ukrepanje delijo v dve skupini, a so hude spremembe, ki narekujejo takojšnjo histološko diagnostiko, zelo redke. Od vseh žensk, ki so bile na presejalnem pregledu leta 2011, jih je manj kot odstotek imelo tak izvid brisa materničnega vratu, da so potrebovale takojšnjo histološko diagnostiko.

Raka povzroča okužba z virusom HPV

Rak materničnega vratu je spolno prenosljiva bolezen in je za njen nastanek nujna okužba z enim izmed okoli 15 visokotveganih genotipov HPV. Čeprav je HPV nujen dejavnik za nastanek raka materničnega vratu, pa ni tudi zadosten. V življenju se s HPV okuži večina žensk, a pri 90 odstotkih okužba izzveni sama po sebi in brez posledic v enem do dveh letih. Le pri manjšem deležu žensk okužba vztraja in pri teh se lahko razvije rak materničnega vratu. Od okužbe do razvoja raka materničnega vratu mine navadno več let, najpogosteje od deset do petnajst let. V vmesnem času se na materničnem vratu pojavijo predrakave spremembe, ki se jih lahko med presejalnim pregledom odkrije in nato zdravi, še preden se rak sploh razvije.

Cepivo varuje pred dvema genotipoma visokotveganih HPV (16 in 18), ki povzročata okoli 70 odstotkov vseh rakov materničnega vratu. Ker kljub cepljenju ostaja verjetnost za okužbo s preostalimi visokotveganimi HPV in razvoj raka materničnega vratu, je treba nadaljevati preventivne ginekološke preglede, še navajajo na onkološkem inštitutu.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662