Zdravila, ki so na voljo do sedaj, niso izpolnila pričakovanj in mnogi mislijo, da je vzrok tudi v tem, da je z njimi potrebno zdraviti bolnike z demenco v začetni fazi. Zadnja raziskava strokovnjakov iz Georgetown univerze v Washingtonu pa odpirajo možnosti, da bi bolezen odkrili v fazi, ko bi ta zdravila lahko učinkovala bolje. Že upočasnitev razvoja Alzheimerjeve bolezni bi prinesla velik vpliv na življenja mnogih, ki trpijo za njo in njihovim družinam.
Raziskovalec Howard Federoff je vzel krvni vzorec na stotine zdravih moških in žensk nad 70. letom starosti. V naslednjih petih letih so nekateri izmed njih razvili Alzehimerjevo bolezen. Njihov vzorce krvi je nato primerjal z ljudmi, ki niso razvili bolezni. Pokazalo se je, da so se vzorci razlikovali v desetih maščobah, ki so bile prisotne v manjši meri v krvi tistih, ki so razvili težave s spominom.
V medicinskem žurnalu Nature Medicine je kasneje zapisal, da lahko test Alzheimerjevo bolezen napove tri leta prej z 90 odstotno gotovostjo. Poleg tega še, da gre za prvi krvni test, s katerim lahko s takšno natančnostjo napovemo bolezen, hkrati pa je izjemno natančen, hiter, poceni in minimalno invaziven. Kljub temu pa bo ta odkritja potrebno potrditi še z novimi raziskavami, preden bi test lahko množično uporabljali.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV