Ulcerozni kolitis je vnetna bolezen črevesne sluznice. Nastanek vnetja uniči celice, ki sestavljajo sluznico, na njihovem mestu se nato pojavijo razjede, ki pogosto krvavijo in izločajo sluz. Težave so po navadi najprej blage ter šele sčasoma vse hujše. Ulcerozni kolitis zna povzročiti nemalo nevšečnosti, poveča celo tveganje za pojav kolorektalnega raka, zato se naučite prepoznati njegove znake.
Driska in krvavo blato
Bolnike muči driska, ki je lahko včasih zelo huda. Vleče se dlje časa in je ni mogoče pozdraviti z običajnimi zdravili. Po navadi je v blatu mogoče opaziti tudi kri in sluz, ki se izločata iz razjed. Pojav krvi je vedno zelo resen simptom, zaradi katerega morate pri priči k zdravniku. Če je bolezen omejena samo na danko, je lahko krvavitev tudi edini znak. Pogosto mora bolnik tudi zelo hitro na stranišče in se zaradi tega zbuja celo med spanjem. Drugi nimajo driske, vendar imajo težave z izločanjem blata.
Bolečine v trebuhu
Poleg driske z drobci krvi je prav bolečina v trebuhu najbolj pogost simptom bolezni. Bolečina je pogosto krčevita, glede na to, kje se pojavlja vnetje, lahko boli tudi le leva stran trebuha oziroma se bolečine pojavljajo samo po odvajanju.
Ostali simptomi
Bolniki se pogosto počutijo zelo utrujeni, velikokrat občutijo slabost in nimajo apetita. Zaradi slednjega pričnejo hujšati, poleg tega jim manjka hranil, saj poškodovana črevesna sluznica teh ne more več posrkati niti iz hrane, ki je zaužita in prebavljena. Pojavi se tudi dehidracija. Neželeno hujšanje je vedno zelo resen simptom, zaradi katerega morate obiskati zdravnika. Krvavitve lahko povzročijo slabokrvnost, pogosta je povišana telesna temperatura, bolnike lahko prizadenejo celo očesna vnetja, motnje v delovanju jeter, ledvic in žolčnika ter težave s sklepi.
Ta vnetna bolezen lahko preseneti kadar koli, vendar se simptomi najpogosteje pojavijo med 15. in 35. letom. Znanstveniki še vedno ne vedo, kaj točno povzroči njen nastanek, toda raziskave kažejo, da imajo bolniki nemalokrat sorodnika z isto boleznijo, torej je vzrok lahko določena genetska preobčutljivost. Kriv bi bil lahko tudi imunski sistem, ki prične uničevati črevesne bakterije, ki jih telo potrebuje; bolezen bi lahko povzročilo tudi delovanje določenih bakterij in virusov. Poleg tega so večje tveganje opazili pri kadilcih, pogosteje se pojavlja v razvitem svetu.
Približno polovica bolnikov ima samo blage simptome, simptomi se lahko tudi večkrat pojavijo in zopet celo za več let izginejo. Obstajajo ljudje, ki doživijo samo en napad, ki se nato nikoli več ne ponovi; pri drugih so simptomi na začetku blagi ter šele sčasoma postajajo vse hujši. Kako hudi so simptomi, je odvisno od tega, koliko črevesja zajame bolezen.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV