Vsi ti so ob svetovnem dnevu ledvic, ki letos poteka pod geslom Zdravje ledvic za vse, vabljeni na brezplačna merjenja krvnega tlaka, sladkorja v krvi ter določanja beljakovin v seču, ki so organizirana po Sloveniji.
Preprečite kronične ledvične bolezni
Sicer pa podobno kot pri številnih drugih kroničnih nenalezljivih boleznih je tudi pri preventivi kronične ledvične bolezni ključnega pomena zdrav način življenja. Zgodnje odkrivanje in ustrezno zdravljenje pa omogočita, da lahko njen razvoj preprečimo, upočasnimo ali celo zaustavimo.
Kaj je kronična ledvična bolezen?
Kronična ledvična bolezen je nepovratno slabšanje ledvičnega delovanja. Najpogostejši vzroki za razvoj te bolezni so sladkorna bolezen, krvni tlak v povezavi z aterosklerozo in žilnimi okvarami. Pogost vzrok so tudi vnetja ledvičnih telesc in prirojene okvare ledvic.
Tudi nekatera zdravila lahko vplivajo na delovanje ledvic, zato je potrebna previdnost pri jemanju nesteroidnih antirevmatikov, ki jih ljudje uporabljajo pri bolečinah v sklepih in okostju, navaja Zveza društev ledvičnih bolnikov na svoji spletni strani.
Kronična ledvična bolezen lahko poteka od nekaj mesecev do nekaj desetletij, odvisno od vzroka bolezni in zgodnjega pričetka zdravljenja. Običajno napreduje zelo počasi, glede na pešanje ledvičnega delovanja pa se deli na pet stopenj. Pri zadnji stopnji pride do ledvične odpovedi, ko mora bolnik pričeti z zdravljenjem z dializo ali pa mu morajo ledvico presaditi. Če bolnika ne bi zdravili, bi se zastrupil in umrl.
S kronično ledvično boleznijo sta usodno povezani sladkorna bolezen in kronična srčna bolezen, saj kombinacija obeh za bolnika pomeni večjo možnost zapletov bolezni.
Obstajata sicer dve vrsti dialize - hemodializa in peritonealna dializa. Prvo izvajajo v dializnih centrih in pomeni čiščenje krvi s pomočjo umetne ledvice. Peritonealna dializa pa je trebušna dializa, ki jo bolnik izvaja sam na svojem domu.
Presaditve organov v Sloveniji opravljajo le v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Leta 2013 so opravili 119 presaditev organov, od tega 60 ledvic.
Seznam brezplačnih testiranj najdete na spletni strani Zveze društev ledvičnih bolnikov Slovenije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV