Vizita.si
Zdravila hranite v najbolj hladnem delu stanovanja, v prostoru, ki je suh in temen.

Bolezni

Preverite, ali vročina uničuje vaša zdravila

STA
08. 08. 2013 15.41
0

Zdravila, še posebej pa kontracepcijske tablete in inzulin, so občutljive na visoke temperature. Prav zato je treba biti v teh vročih dneh še posebej pozorni na to, kje hranimo zdravila, opozarja Bojan Madjar z Lekarniške zbornice Slovenije.

Zdravila hranite v najbolj hladnem delu stanovanja, v prostoru, ki je suh in temen.
Zdravila hranite v najbolj hladnem delu stanovanja, v prostoru, ki je suh in temen.FOTO: iStockphoto

Priporočila za hranjenje zdravil v času vročine so podobna siceršnjim - da je treba zdravila hraniti v temnih prostorih na zmerni sobni temperaturi, med 15 in 25 stopinjami Celzija. Pri tem Bojan Madjar z Lekarniške zbornice Slovenije opozarja, da po obisku lekarne zdravila ne smemo puščati dalj časa v avtomobilu, saj se lahko segreje tudi do 50 stopinj Celzija. Temperatura lahko zdravilo po njegovih besedah uniči tudi do te mere, da ne bo imelo več nobenega učinka.

Zdravila, ki niso bila shranjena pravilno, lahko izgubijo svoj učinek.
Zdravila, ki niso bila shranjena pravilno, lahko izgubijo svoj učinek. FOTO: iStockphoto

V primeru vročine in nepravilne hrambe zdravila za daljši čas, tablete popokajo ali spremenijo barvo, sirupi spremenijo barvo in konsistenco, svečke pa se lahko začnejo taliti. Kot poudarja Madjar, ko uporabniki zdravil zaznajo takšno spremembo, naj zdravila ne uporabljajo več ter naj jih zavržejo.

Kot zanimivost je Madjar izpostavil ugotovitve britanske raziskave, da je bila kakovost zdravil, ki so jih zdravniki pri obiskih na domu v svojih zdravniških torbah dalj časa prenašali okrog, nekoliko slabša. Temperature do 30 stopinj Celzija pa naj ne bi povzročale večjih problemov za ohranjanje učinkovitosti zdravil, dodaja.

Madjar še pojasnjuje, da so na vročino najbolj občutljivi analogi hormonov, kot je inzulin, ki jih je treba hraniti v hladilniku. Poleg tega bi bilo pri teh višjih temperaturah smiselno hraniti v hladilniku tudi antibiotične sirupe.

Sicer pri antibiotikih višje temperature ne povzročajo večjih težav, saj jih je treba uporabiti v nekaj dneh. Pri kontracepcijskih tabletah pa morajo biti tiste uporabnice, ki jih nosijo s seboj, pozorne, da jih ne puščajo na soncu ali na drugih krajih izpostavljenim visokim temperaturam, saj lahko škoduje njihovi učinkovitosti.

Večino zdravil pa v tej vročini, kot svetuje Madjar, ni primerno hraniti v hladilniku zaradi večje koncentracije vlage v njem. Pri večini tablet, kapsul in praškov predstavlja vlaga še večjo nevarnost kot visoka temperatura, zato to po njegovem ni najboljša izbira. Zadoščalo bo, da jih ljudje hranijo na sobni temperaturi v najhladnejšem delu stanovanja, dodaja Madjar.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662