Tri leta je iskala pomoč in se posvetovala z endokrinologom, nevrologom, gastroenterologom, revmatologom in imunologom. Vsak strokovnjak je ponudil svojo rešitev pri premagovanju simptomov, a nihče od njih ni znal dejansko pojasniti, kaj se dogaja. Vse dokler Ahlem Gamri ni obiskala nevropatinjo Nigmo Talib, ki ji je pojasnila, da je vzrok njenih težav pomanjkanje magnezija, do katerega je prišlo tudi, ker je namesto navadne vode iz pipe, ki vsebuje več magnezija, vsakodnevno pila vodo iz plastenke. ''Takrat sem končno dobila odgovor na svoja vprašanja. Njeni testi so pokazali pomanjkanje magnezija in bila sem popolnoma presenečena, ko mi je pojasnila, da je vzrok lahko tudi pitje vode iz plastenke,'' razlaga.
Čeprav o pomanjkanju magnezija vemo malo, pa za njim trpi precej žensk. Študije kažejo, da ena od desetih, nekateri strokovnjaki pa so prepričani, da so realne številke še večje, in sicer sedem na deset žensk. A magnezij je mineral, ki je ključnega pomena za naše telo, saj uravnava nivo energije telesa, krvni pritisk, ohranja močne kosti in normalen srčni ritem.
Simptomi, ki kažejo na pomanjkanje magnezija
Znaki, ki lahko kažejo na pomanjkanje magnezija, so razdraženost in anksioznost, sindrom nemirnih nog, motnje spanja, slabost in bruhanje, motnje srčnega ritma, mišični krči, hiperventilacija (prehitro dihanje), slaba rast nohtov in celo epileptični napadi.
Katera živila vsebujejo magnezij?
Dnevno priporočen odmerek magnezija za ženske je 320 mg, za moške pa 420 mg. Magnezij je naravno prisoten v polnozrnatih živilih, temno-listnati zelenjavi, oreščkih in mesu. A industrijsko pridelana zelenjava na žalost vsebuje manj tega minerala. Strokovnjaki so opazili, da je vsebnost magnezija v zelenjavi vse manjša od leta 1950, ko se je zmanjšala za kar 80 odstotkov. Kofein, alkohol, predelana živila in sladkor pa pripomorejo k temu, da ledvica še dodatno magnezij izločijo iz prebave. Še več, številni so vodo iz pipe nadomestili z ustekleničeno vodo, ki vsebuje manj magnezija. K pomanjkanju pa pripomore tudi sodoben način življenja, ko se pogosto soočamo s stresom. Stresna hormona adrenalin in kortizol, ki se sproščata ob stresnih situacijah, namreč zmanjšujeta naravne zaloge magnezija v telesu.
Pomanjkanje magnezija v telesu je težko diagnosticirati. Krvni test le redko pomaga, saj je v krvi prisoten le 1 odstotek zaloge magnezija, ostala zaloga pa je v naših kosteh in mišicah. Težava pa se pojavi tudi zato, ker so simptomi, ki so tipični za pomanjkanje magnezija (bolečina, utrujenost, nespečnost, mišični krči …), pogosti tudi pri številnih drugih stanjih, kot je na primer sindrom razdraženega črevesa, predmenstrualni sindrom, izčrpanost, migrene in fibromialgija.
Dr. Talibova je tako Ahlem pomagala z intravenozno dozo vitaminov, ki so vključevali tudi magnezij. Po letih težav so se njeni simptomi nenadno močno izboljšali. ''V nekaj dneh sem občutila močno izboljšanje in simptomi so počasi pošli oziroma postali manj moteči. Nato sem pričela jesti prehrano bogato z magnezijem, kot so bučna semena, sezamova semena in avokado. Dr. Talibova mi je prav tako pojasnila, da potrebujem tudi nekatera hranila za podporo moje nadledvične žleze, ki deluje slabo in tako magnezij iz telesa izloča kot odpadno snov. Nihče nikoli ne govori o magneziju, zato nisem vedela, da je pomemben del moje prehrane, kaj šele, da lahko njegovo pomanjkanje tako močno vpliva na moje življenje,'' pojasnjuje Britanka.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV