Vizita.si
Če opazite nenavadne znake ali če težave trajajo dlje časa, se posvetujte z zdravnikom. Pozorni bodite na spremembe ob odvajanju vode, blata, ob ranah, ki se ne celijo, ob neobičajnih krvavitvah, zatrdlinah, kožnih spremembah, dražečem kašlju ali hripavosti.

Bolezni

Bodite pozorni na ključne simptome raka!

STA/K.B.
04. 02. 2014 10.12
15

Mednarodna zveza proti raku že šesto leto organizira Svetovni dan boja proti raku, ki letos poteka pod geslom Preženimo mite o raku. Opozarjajo, da je zmotno prepričanje, da se o raku ni treba pogovarjati, poleg tega so razkrili ključne simptome raka, na katere morate biti pozorni.

Če opazite nenavadne znake ali če težave trajajo dlje časa, se posvetujte z zdravnikom. Pozorni bodite na spremembe ob odvajanju vode, blata, ob ranah, ki se ne celijo, ob neobičajnih krvavitvah, zatrdlinah, kožnih spremembah, dražečem kašlju ali hripavosti.
Če opazite nenavadne znake ali če težave trajajo dlje časa, se posvetujte z zdravnikom. Pozorni bodite na spremembe ob odvajanju vode, blata, ob ranah, ki se ne celijo, ob neobičajnih krvavitvah, zatrdlinah, kožnih spremembah, dražečem kašlju ali hripavosti.FOTO: iStockphoto

V Mednarodni zvezi proti raku poudarjajo, da se je o raku treba pogovarjati, širiti informacije o zdravljenju ter nuditi podporo vsem bolnikom in njihovim svojcem, čeprav je pogovor o raku dokaj nehvaležna tema. Kot navajajo na Onkološkem inštitutu Ljubljana, ki je vključen v mednarodno zvezo, večino ta diagnoza pretrese, pogovor pa lahko pozitivno vpliva na psihično stanje bolnika.

Glede mita, da simptomi raka vedno niso očitni, poudarjajo, naj se ljudje posvetujejo s svojim zdravnikom, če opazijo kakršne koli neobičajne težave, ki trajajo dlje kot dva tedna. Posebej pozorni naj bodo ob spremembah pri odvajanju vode in blata, pri ranah, ki se ne celijo, pri neobičajni krvavitvi iz katerekoli telesne odprtine, pri zatrdlinah v dojki ali katerem koli drugem delu telesa, pri težavah pri požiranju, ob opaznih spremembah kožne bradavice ali pigmentnega znamenja, pri dražečemu kašlju ali hripavosti.

O zmotnem mišljenju, da posameznik glede raka ne more nič narediti, pa poudarjajo, da je za preprečevanje raka pomemben zdrav življenjski slog. Po raziskavah naj bi se lahko tretjini smrti zaradi rakavih obolenj izognili z izobraževanjem, odpravljanjem mitov ter obravnavi znanih dejavnikov tveganja.

Glede zdravljenja pa pojasnjujejo, da morajo imeti vsi ljudje pravico do dokazano učinkovitega zdravljenja raka. Med evropskimi državami obstajajo razlike v dostopnosti do učinkovitega zdravljenja, kar se kaže tudi v različnem preživetju bolnikov z rakom, navajajo na onkološkem inštitutu. Vsako leto na svetu 14,1 milijona ljudi izve, da ima raka, 8,2 milijona pa jih letno zaradi raka umre.

Preberite pa si tudi navdihujočo zgodbo mlade Lucije Mlinarič, ki se bori z rakom dojke. Kljub bolezni ji optimizma ne manjka ...
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662