Kdo najpogosteje trpi za prhljajem in kaj je vzrok zanj?
Prhljaj je precej pogosta težava pri adolescentih in odraslih ljudeh. Problem doseže svoj vrhunec okrog dvajsetega leta, izzveni pa po petdesetem letu starosti. Pogostejši je pri moških. Zaenkrat ni povsem razjasnjeno ali je prisotnost glivice imenovane Pityrosporum ovaleprimarni vzrok za nastanek težav ali pa morda predstavlja le enega izmed dejavnikov v kaskadi nastajanja prhljaja. Jasno pa je, da je pri večini prizadetih, število glivic močno povečano, in na drugi strani, da zmanjšanje njihovega števila pomeni tudi manj prhljaja. Zato je veliko šamponov za zdravljenje težav s prhljajem osredotočenih prav na uničenje teh glivic. Poleg tega problem dodatno poslabšajo hormonske spremembe, spremembe načinu prehranjevanja, bolezni, stres, upad imunske odpornost ...
Kaj pa če se poleg prhljaja pojavlja še srbečica?
V primerih, ko je luščenju kože pridruženo še neprijetno srbenje, govorimo o vnetnih spremembah na koži, ki jih strokovno imenujemo Seboroični dermatitis. Vnetja kože poslabšajo tudi zunanji dejavniki, kot so mehanično draženje, znojenje, vroče, vlažno okolje, razpadle bakterije in njihovi produkti na koži. S slednjim v zvezi je potrebno poudariti, kako pomembna je redna osebna higiena. Na srečo ima takšne težave manjše število ljudi, ocenjujejo, da okoli dva odstotka odraslih (v večji meri moških).
Kako zdravimo prhljaj?
Pri blagih oblikah prhljaja želimo z zdravljenjem doseči, da se luščenje povrhnjice zmanjša oziroma omeji na najmanjšo možno mero. Dandanes so nam na srečo na voljo številni učinkoviti šamponi, s katerimi lahko takšno stanje učinkovito kontroliramo. In sicer sredstva, s katerimi lahko preprečujejo razmnoževanje glivice Pityrosporum ovale. Ketokonazol, ki ga vsebuje v ta namen Oronazol šampon deluje tudi antiandrogeno in do neke mere zmanjša vnetje na koži, kar je seveda ugodno pri zdravljenju seboroičnega dermatitisa. Večini pripravkov so dodane snovi, ki raztapljajo luske, tako imenovani keratolitiki, na primer salycilno kislino. Znano je, da selen zmanjša obnavljanje celic in s tem vpliva na zmanjšanje luščenja povrhnjice. Pri nekaterih prizadetih učinkuje zelo ugodno, pri drugih ne. Za zdravljenje uporabljamo tudi šampone, ki vsebujejo cinkov pirithion , ki zmanjšuje razmnoževanje kvasovk. Klasičen način zdravljenja prhljaja oziroma seboroičnega dermatitisa je uporaba šamponov, ki vsebujejo katrane. Zanje je značilno, da zmanjšujejo prehitro zorenje celic na lasišču in posledično luščenje. Neprijetna plat takšnih šamponov je, da imajo neprijeten vonj. Takšne šampone je danes v drogerijah ali lekarnah težko najti.
Svetujemo, da se pri umivanju lasišča z omenjenimi sredstvi lasišče našamponira, nato pa pustimo šampon na glavi 5-10 minut, preden ga temeljito speremo. Priporočamo, da se uporablja nekaj tednov 2-3 krat tedensko, kasneje 1x. Ko prhljaj izgine, je potrebno terapijo prekiniti za 1-3 mesece. V tem obdobju svetujemo uporabo nežnih, pH nevtralnih šamponov.
Ker se običajno težave po določenem obdobju ponovijo (obolenje je kronično), takrat svetujemo ponovitev zdravljenja.
Ugodno deluje tudi izpostavljanje ultravijoličnim žarkom. Večina prizadetih navaja, da so težave preko poletja precej manj izražene kot v hladnem letnem obdobju. Seveda je učinek poletnih mesecev povezan tudi z obdobjem dopustov, počitka, manjšimi obremenitvami (stresi…) in ugodnimi klimatskimi dejavniki.
Kdaj je nujno, da se odpravimo k dermatologu?
Pri nekaterih prizadetih so vnetne spremembe na lasišču zelo izražene, takrat se lahko mastnemu, luščečemu lasišču in prisotnemu vnetju pridruži še izpadanje las, ki pa po učinkovitem zdravljenju na srečo preneha. V takšnih primerih je potrebno zdravljenje pri dermatologu. Namen zdravljenja je pomiriti srbenje, odpraviti vnetne znake, luske ter preprečiti nadaljnjo nastajanje lusk. Za to so nam na voljo različna zdravila. V novejšem času imamo na razpolago tudi določena sredstva (retinoidi), s katerimi lahko v skrajnih primerih vplivamo tudi na izločanje loja. Za takšno zdravljenje se odločimo izjemoma, saj je lahko vodi do nekaterih neugodnih stranskih učinkov, kot so povišane vrednosti maščob v krvi, povišanega intrakranialnega pritiska… Predpišemo jih lahko le dermatologi na podlagi temeljitega razgovora, pregleda in opravljenih laboratorijskih preiskav.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV