Vizita.si
image (28)

Bolezni

Prodali so vse, da bi ji pomagali

K.B.
13. 10. 2016 14.35
2

10-mesečna Nara Ariska iz odročnega področja Indonezije se je rodila z encefalitisom, zaradi katerega je njena glava dvakrat večja od običajne glave dojenčka. Ker deklici zdravstvena služba ne pomaga, sta njena starša prodala vse svoje premoženje, da bi ji plačala zdravljenje.

Mala Nara Ariska se je rodila z redkim stanjem, zaradi katerega se ji spinalna tekočina nabira v možganih. Spinalna tekočina je sicer nujno potrebna, saj možganom prinaša hranila in odplavlja toksine iz področja. Encefalitis pa je stanje, pri katerem spinalna tekočina ne odteka pravilno in se prične nabirati v možganih. Glava dojenčka postaja vse večja in večja, pritisk na možgane pa je vedno bolj neznosen. Bolniki se spopadajo z močnimi glavoboli, slabostjo, bruhanjem, zmedenostjo in dvojnim vidom.

Zdravstveni delavci iz odročne vasi v Indoneziji, kjer se je rodila mala Nara, so deklico obiskali že v začetku tega leta in obljubili, da bodo pokrili stroške zdravljenja. A ker kasneje od njih ni bilo več odziva, sta starša deklice stvari vzela v svoje roke. Prodala sta vse svoje premoženje, da bi lahko plačala operacijo, ki jo deklica potrebuje. Kljub temu žal nista zbrala dovolj sredstev in zato sedaj zbirata še dobrodelna sredstva.

Če Nari ne naredijo operacije, lahko umre. Njeno telo namreč vsak dan proizvede novo spinalno tekočino, ki ostaja ujeta v možganih. Prav zato čim prej potrebuje kirurški poseg, s katerim ji bodo vstavili cevko v možgane, skozi katero bodo odvajali odvečno tekočino iz možganov v drug del telesa – običajno v želodec, kjer se nato absorbira v krvni obtok. Operacija, ki bi ji rešila življenje, stane od 5000 do 12 000 evrov. Če zdravniki operacijo opravijo pravočasno, so obeti za bolnike z encefalitisom dobri. Če stanja ne zdravijo, pa lahko odvečna tekočina poškoduje možgansko tkivo. V najslabših primerih pacienti izgubijo sposobnost govora in tudi oslepijo. Zaradi velike teže glave običajno tudi težko sedijo in so priklenjeni na posteljo.

Podoben primer je tudi 2-letni deček iz Bangladesha, ki je imel glavo težko že devet kilogramov, preden so mu pomagali. Že ob rojstvu je imel nekoliko povečano glavo, a je ta le še rasla in rasla. Ker mu niso pomagali, danes ne more več govoriti, hoditi ali premikati udov, zaradi česar morata njegova starša zanj skrbeti ves čas. Kasneje je kljub temu prejel potrebno pomoč, a so bili možgani že preveč poškodovani.

Avgusta letos pa sta starša iz Indije zapustila svojega dojenčka zaradi hidroencefalitisa. Preprosto se nista mogla soočiti s stanjem in posledicami. K sreči so dečka posvojili njegovi sorodniki in namenili vse svoje življenjske prihranke, da so mu rešili življenje in ga odrešili nenehnih bolečin.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650