Anton Gol je eden od mnogih, ki jim je program Svit rešil življenje. Vabilu se najprej sploh ni mislil odzvati, saj se je počutil popolnoma zdrav, nato pa ga je v testiranje prisilila žena. Rezultat je bil na njegovo začudenje pozitiven. Sledila je kolonoskopija, ki je odkrila polip, predrakavo spremembo, ki so jo takoj odstranili, pa tudi štiri majhne tumorje. Po uspešni operaciji vsem, ki bodo dobili vabilo programa Svit, toplo priporoča, da se odzovejo.
Pravočasno odkritje raka prepreči smrt!
Rak debelega črevesa in danke je drugi najpogostejši rak pri nas, ki vsako leto prizadene okoli 1400 ljudi, 700 pa jih po nepotrebnem umre, saj je bil pri njih odkrit prepozno. Ker se lahko, preden se pojavijo prve težave, razvija več let, je Inštitut za varovanje zdravja aprila 2009 pričel izvajati program Svit – državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki.
Jožica Maučec Zakotnik, vodja programa Svit, poudarja, da lahko ob primernem sodelovanju vseh ta letno reši 200 življenj, 300 pojavov raka pa prepreči in tako prihrani mnogo trpljenja. Sredi prejšnjega leta se je na njihova vabila že odzvalo 56 odstotkov povabljenih, sredi letošnjega leta pa že 67. Aprila 2011 so pričeli z drugim krogom presejanja, v katerem bodo in so tudi že znova poslali vabila vsem, ki so se nanje v predhodnem krogu že odzvali, kot tudi tistim, ki se niso.
Po izkušnjah iz prvega dveletnega presejalnega obdobja vodja programa Svit povabljencem polaga na srce, da se odzovejo čim prej. Opozarja tudi, da so mnogi v vprašalniku, ki je priložen povabilu, zamenjevali kolonoskopijo in test na prikrito krvavitev v blatu. Program Svit namreč izvaja test na prikrito krvavitev v blatu; vse, ki imajo pozitiven rezultat, pa šele takrat napoti na natančnejšo preiskavo črevesja, ki se imenuje kolonoskopija. Ker po kolonoskopiji testa na prikrito krvavitev v blatu ni treba opraviti pet let, pa vas, če potrdite, da so vam nedavno opravili kolonoskopijo (ker razumete, da so vas vprašali, ali so vam nedavno opravili test na prikrito krvavitev v blatu), v program Svit po krivici sploh ne bodo vključili. Zapomnite pa si tudi, da je s testerji, ki jih dobite po pošti, dovolj postrgati le zelo malo blata, sicer niti niso več uporabni.
Doc. dr. Franc Jelenc, vodja enote B kirurškega oddelka UKC Ljubljana, je potrdil, da je uspeh programa Svit že opaziti tudi pri njih, saj trenutno na operacije čaka več bolnikov, te pa so za povrh pogosteje operacije raka v zgodnjih stadijih. Ko bo program Svit presejalne kroge opravil večkrat, pa že pričakujejo zmanjšanje obsega dela. Prim. Milan Stefanovič, strokovni direktor Diagnostičnega centra Bled, je opozoril tudi na dejavnike tveganja, ki lahko sčasoma pripeljejo do pojava raka na debelem črevesu in danki: ti so nezdrava prehrana, debelost, pomanjkanje gibanja, sladkorna bolezen tipa 2 in kajenje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV