Vizita.si
Pacient

Bolezni

Prva operacija tumorja z odstranitvijo dveh celotnih ledvenih vretenc v Sloveniji

S.B.
27. 09. 2019 10.11
0

Projekt, ki se lahko izvaja le v velikih terciarnih ustanovah s sodelovanjem več različnih profilov in veliko zagnanostjo in predanostjo vseh sodelujočih, je bil tokrat uspešno izveden tudi v UKC Ljubljana.

Na Ortopedski kliniki so namreč v sodelovanju z drugimi kliničnimi oddelki in Onkoloških inštitutom izvedli prvo operacijo tumorja z odstranitvijo dveh celotnih ledvenih vretenc.

Primer mlajšega moškega, ki so mu po hudih bolečinah diagnosticirali redek maligni tumor, ki je resno ogrožal njegovo življenje, saj je bil razširjen na dveh vretencih, so rešili tako, da so mu odstranili dve vretenci in dve rebri ter jih rekonstruirali s sodobnimi implantanti, ki bodo omogočali nadaljnje optimalno obsevanje.

Diagnostika pri bolniku se je začela z občutkom neznosnih bolečin v križu. S pomočjo magnetne resonance so zaznali večje spremembe v tretjem vretencu, v bližini duralne vreče in živčnih struktur, ki so uničile kostnino ter manjšo spremembo v drugem vretencu.

Biopsija je potrdila redek maligni tumor primarnega notohordnega tkiva na tretjem vretencu, ki pa se pojavlja pri približno enem od milijon ljudi. Druga biopsija na Inštitutu z odprto CT vodeno metodo, pa je potrdila enako na težko dostopnem drugem vretencu.

Zahteven projekt uspešno izveden prvič tudi v UKC Ljubljana.
Zahteven projekt uspešno izveden prvič tudi v UKC Ljubljana.FOTO: POP TV

Po posvetovanju s tremi večjimi tumorskimi centri v Nemčiji, na Madžarskem in Italiji ter konziliju na Onkološkem inštitutu, so bila mnenja o nadaljevanju zdravljenja različna. Ker so v centru za protonsko obsevanje v Tretinu menili, da zgolj obsevanje ne bo prineslo zadovoljivega rezultata, so začeli z načrtovanjem resekcije dveh vretenc v enem bloku, pri čemer pa so želeli ohraniti tudi vse nevrološke strukture.

Pri operaciji so sodelovali: asist. Dr. Miha Vodičar, dr. med., specialist ortopedske kirurgije, asist. Dr. David Martinčič, dr. med., specialist ortopedske kirurgije, Aljaž Merčun, dr. med., doc. dr. Peter Poredoš, dr. med., specialist anesteziologije …, Matevž Srpčič, dr. med., specialist torakalne kirurgije, hkrati pa še vse drugo osebje (inštumentarke, operacijski tehniki, anesteziološke sestre).

Za uspešno izvedeno operacijo pa gre zahvala še sodelovanju s prof. dr. Rokom Vengustom, dr.med., za nasvete pri odločitvah in posredovanju kontaktov v tujini, enako Saidu al Mawedu iz kliničnega oddelka za travmatologijo. Doc. dr. Vladki Salapura za sodelovanje z inštuitutom za radiologijo, prof. dr. Jožetu Pižmu in njegovi ekipi za sodelovanje z Inšitutom za patologijo na Mediciski fakulteti UL, mezenhimskemu konziliju Onkološkega inštituta za sodelovanje pri odločitvah in urejanje obsevalne terapije.

Operacija je trajala 14 ur, pacient je izgubil dva litra krvi, zato je bil po operaciji premeščen v enoto intenzivne terapije, kjer pa se je naslednji dan zbudil bez nevroloških izpadov.

Brez takšne operacije preživetje pacienta ne bi bilo možno. Po uspešno izvedeni operaciji pa pričakujejo odlične možnosti polne ozdravitve pacienta.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859