Poudarila je pomen zgodnjega odkrivanja raka dojk, tako samopregledovanje, predvsem pa presejanje z mamografijo, ki je ključno, da bi že med zdravimi ženskami našli tiste z rakom v zgodnjem stadiju. "Pri teh se lahko zdravljenje začne prej in so tudi rezultati ter preživetje boljši," je izpostavila Krajčeva.
Presejalni program za raka dojke Dora sicer pokriva šele tretjino slovenske populacije, a stroka se trudi, da bi se do 2020 razširil na vso Slovenijo, še pravi Krajčeva. Cilj organiziranega presejalnega programa je zmanjšanje umrljivosti zaradi raka dojk za 25 odstotkov. Krajčeva ob tem poudarja, da bo presejalni program učinkovit le ob upoštevanju standardov kakovosti - torej mora biti ves kader dodatno izobražen, nujna je tudi kakovost presejalnih naprav.
Predsednica združenja Europa Donna Mojca Senčar pa ženske opominja, da je rak dojk danes dobro ozdravljiva bolezen, če je zgodaj odkrita. "Zato je ključno, da ga odkrijemo zgodaj. Poleg mesečnega pregledovanja bi morala biti vsaka ženska vsak dan telesno aktivna, se zdravo prehranjevati, ohranjati svojo telesno težo in v današnjih neprijaznih časih ohraniti tudi veselje do življenja in pozitivno naravnanost," pravi Senčarjeva, upokojena anesteziologinja z Onkološkega inštituta Ljubljana.
V okviru rožnatega oktobra so v Europi Donni pripravili fotografsko razstavo 32 žensk, ozdravljenk ali bolnic z rakom dojke, s katerimi želijo vse ljudi nagovoriti k samodogovornosti za svoje zdravje, je pojasnila Tanja Španić iz Europe Donne. Posneli so tudi videospot na pesem Anje Rupel Lep je dan, ki ga bodo predvajali na spletu, socialnih omrežjih in na televiziji, v živo tudi na njihovih oktobrskih prireditvah. Celoten oktober bodo potekali tudi tradicionalni teki in hoje za zdravje, je še povedala Španićeva.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV