Vizita.si
Rak debelega črevesa

Rakave bolezni

Katere karcinogene snovi so lahko prisotne v našem okolju?

N.R.A.
26. 10. 2024 04.36
0

Skoraj gotovo ste že slišali za besedo 'rakotvorno' in se spraševali, kaj sploh pomeni. Karcinogena oz. rakotvorna snov je tista, ki lahko povzroča raka. Lahko gre za snov, ki je prisotna v zraku, izdelek, ki ga uporabljamo, ali kemikalije, ki jih najdemo v določeni hrani ali pijači.

Samo zato, ker ste bili v stiku z rakotvorno snovjo, še ne pomeni, da boste zboleli za rakom. Vaša možnost, da zbolite, je odvisna od mnogih stvari. Med drugimi je odvisno tudi od tega, koliko časa ste bili izpostavljeni, veliko vlogo pa igrajo tudi naši geni.

Raziskovalci uporabljajo različne metode določanja, kaj in kako se nekaj šteje za rakotvorno. Laboratorijskim živalim lahko damo velike odmerke snovi, da ugotovimo, ali bodo zbolele za rakom. Znanstveniki zraven preučujejo tudi rezultate številnih raziskav. Poglejmo si nekaj najpogostejših rakotvornih snovi v našem okolju. 

Ni pomembno, ali ste kadilec ali vdihavate tuj dim.
Ni pomembno, ali ste kadilec ali vdihavate tuj dim.FOTO: Shutterstock

Tobak

Ni pomembno, ali ste kadilec ali vdihavate tuj dim. Znano je, da vsaj 70 kemikalij v tobaku povzroča raka, saj poškodujejo DNK. Brezdimni tobak se morda zdi varnejši, vendar lahko prav tako vodi do raka. Tudi rahlo kajenje poveča tveganje, zato se o tem, kako prenehati, posvetujte s svojim zdravnikom.

Radon

Ta plin se pojavlja v majhnih količinah v naravi, kjer je neškodljiv. Toda če se kopiči v zaprtih prostorih in ga vdihavate, radon razgradi sluznico vaših pljuč. Je vzrok št. 1 pljučnega raka pri nekadilcih. Radona ne morete videti ali vonjati, vendar lahko s posebnim testom preverite ravni v vašem domu. 

Azbest

Trdna, drobna vlakna v azbestu pomagajo krepiti izdelke, kot so strehe, stropne ploščice in avtomobilski deli. Če pa se ta vlakna sprostijo in jih vdihnete, se lahko zagozdijo v pljučih. Študije na ljudeh in živalih so pokazale, da je azbest rakotvorna snov. Če pridete v stik z njim pri svojem delu, nosite zaščitno opremo. Če je v vašem domu in ga je treba odstraniti, najemite strokovnjaka.

Azbest
AzbestFOTO: Dreamstime

Hrustljava, rjava hrana

Ko se nekatera zelenjava, kot je krompir, segreje na visoke temperature, lahko oddaja kemikalijo, imenovano akrilamid. Študije kažejo, da so podgane, ki so v pitni vodi zaužile akrilamid, zbolele za rakom, zato raziskovalci menijo, da bi lahko zboleli tudi ljudje. Količino, ki jo zaužijete, lahko zmanjšate tako, da živila pečete, pražite, cvrete in popečete, dokler niso zlatorjave barve namesto rjave ali temno rjave. Akrilamid najdemo tudi v številnih izdelkih, ki jih kupite, pa tudi v tobačnem dimu.

Formaldehid

Ta kemikalija se uporablja v številnih gospodinjskih izdelkih, od vezanega lesa do nekaterih tkanin. Študije na laboratorijskih podganah in ljudeh, ki so v službi blizu formaldehida, kažejo, da lahko povzroči raka. Pred nakupom lesenih izdelkov ali pohištva za svoj dom se pozanimajte, ali vsebujejo formaldehid. Vsak dan zračite svojo hišo in vzdržujte nizko raven vlažnosti.

Ultravijolični žarki

Študije kažejo, da se ultravijolični (UV) žarki – ne glede na to, ali izvirajo iz sonca ali solarija – vpijejo v kožo in tam poškodujejo celice. Večina primerov kožnega raka je posledica UV žarkov.

Zaradi onesnaženja in podnebnih sprememb so ti žarki močnejši. Za varnost zaščitite kožo s kremo za sončenje, nosite klobuk in sončna očala ter se izogibajte solarijem.

UV žarki
UV žarkiFOTO: iStock

Alkohol

Več alkohola kot popijete, večja je verjetnost, da zbolite za določenimi vrstami raka.

Predelano meso

Slanina, salama, klobase – vsako meso, ki je bilo konzervirano ali aromatizirano, lahko poveča vaše možnosti za raka debelega črevesa. Strokovnjaki so do tega mnenja prišli s pregledom več kot 800 študij. Jesti hrenovko občasno je v redu, vendar omejite količino predelanega mesa, kolikor lahko. Poskusite omejiti hrano, ki je bila soljena, fermentirana, sušena ali dimljena.

Predelano meso
Predelano mesoFOTO: Thinkstock

Izpuhi motorja

Tovornjaki, avtobusi, vlaki in celo nekateri avtomobili poganjajo na dizelsko gorivo. Plin in saje v izpuhu dizelskega motorja naj bi povzročali pljučnega in druge vrste raka. Kadar lahko, se izogibajte mirovanju v prometu ali preživljanju časa poleg vozil z dizelskim motorjem. Če je to del vaše službe, upoštevajte varnostne smernice na delovnem mestu, da zaščitite svoje zdravje.

Onesnaženje

Onesnažen zunanji zrak poleg izpušnih plinov vsebuje prah ter sledi kovin in topil, ki lahko povzročijo raka. Onesnaženju se ne morete izogniti, lahko pa prispevate k temu, da preprečite prispevanje k njemu, in sicer tako, da hodite ali kolesarite namesto z vožnjo. Upoštevajte opozorila lokalnega javnega zdravja in ostanite v zaprtih prostorih ob dnevih, ko je kakovost zraka slaba.

Vsem omenjenim stvarem se v okolju preprosto ne moremo izogniti, lahko pa poskrbimo za lastne zdrave navade in izogibanje dodatni izpostavljenosti karcinogenim snovem v okolju. 

Vir: webmd

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662