Kate Middleton je šokirala svet, ko je v čustveni izjavi objavila, da ima raka. Kate, ki je stara 42 let, je sporočila, da je na preventivni kemoterapiji, njeno bolezen pa so odkrili po januarski operaciji trebušne votline. V svoji čustveni izjavi, posneti v Windsorju, je Kate Middleton povedala, da ji je zdravniška ekipa svetovala preventivno kemoterapijo.
Razkrila je, da je v zgodnji fazi tega zdravljenja, ki se je začelo konec februarja. Kate je povedala, da je bila abdominalna operacija uspešna. Vendar so preiskave po operaciji pokazale, da je rak prisoten.
''Odkritje raka po operaciji ni neobičajno. Najdejo ga pogosto, ker imajo testi, ki jih opravimo pred operacijo, pogosto svoje omejitve. Ko pogledate stvari pod mikroskopom, pri organu, dobite veliko boljšo ločljivost in nato opazite raka. Torej to ni neobičajno,'' je dejal zdravnik Mangesh Thorat.
Kdaj se uporablja preventivna kemoterapija?
Kemoterapija uporablja močna zdravila za napad na tumorje in se običajno uporablja za neposredno zdravljenje raka ali za zmanjšanje tumorja med pripravo na operacijo. Tako kot v primeru Kate se lahko kemoterapija uporablja tudi kot preventiva v upanju, da se prepreči ponovitev raka. Cilj preventivne kemoterapije, imenovane tudi adjuvantna kemoterapija, je preprečiti ponovitev raka po odstranitvi glavnega tumorja iz telesa.
NHS pravi, da se lahko uporablja za zmanjšanje tveganja ponovitve raka po radioterapiji ali operaciji. Preventivna kemoterapija se najpogosteje daje v obliki intravenske infuzije ali tablet, ki se prenašajo v telo s krvnim obtokom. Odvisno od vrste se lahko kemoterapija izvaja v bolnišnici ali v udobju bolnikovega doma.
Obstaja več kot 100 vrst kemoterapevtskih zdravil. Vsa delujejo na podoben način, krožijo po krvi in preprečujejo razmnoževanje rakavih celic kjer koli v telesu, tako da jih ubijejo, preden imajo možnost, da se delijo. To jim preprečuje rast in širjenje v telesu.
Kakšni so stranski učinki preventivne kemoterapije?
Cancer Research UK pravi, da dejstvo, da zdravila za kemoterapijo ubijajo deleče se celice, pomaga razložiti, zakaj kemoterapija povzroča neželene učinke. Telesna tkiva so sestavljena iz milijard posameznih celic. Ko odrastemo, se večina telesnih celic ne deli ali razmnožuje. Delijo se le, če morajo popraviti slabo stanje, vendar se nekatere celice še vedno delijo pri odraslih, na primer v laseh, ki nenehno rastejo in koži, ki se nenehno obnavlja.
Ker zdravljenje brez razlikovanja vpliva na telesna tkiva, ne glede na to, ali so rakava ali ne, lahko povzroči stranske učinke, kot so izpadanje las, utrujenost in modrice. Bolnik na kemoterapiji pogosto jemlje druga zdravila, namenjena ublažitvi ali zatiranju nekaterih od teh simptomov. Simptomi običajno izginejo po končanem zdravljenju.
Številni primeri raka pogosto delujejo kot katalizator, ki spodbuja ljudi, da izvejo več ali razmišljajo o svojem zdravju. Če ljudje opazijo nekaj, kar ni normalno, naj se obrnejo na splošnega zdravnika. Če je rak odkrit v zgodnji fazi, je namreč več možnosti za ozdravitev.
Vizita e-novice
Vir: net.hr/magazin/zdravlje
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV