Vizita.si
Črevo

Rakave bolezni

5 simptomov kolorektalnega raka

N.R.A.
23. 01. 2023 05.00
0

Kolorektalni rak je izraz za maligne spremembe v sluznici debelega črevesa in danke. Kateri simptomi so najbolj tipični in kako jih prepoznamo?

Črevo
Črevo FOTO: iStock

Rak debelega črevesja je pogostejši pri ženskah, rak danke pa pri moških. Ta vrsta raka se najpogosteje pojavi v srednjih letih in v starosti. Dejavniki tveganja za njegov razvoj so prehrana z veliko maščobami in malo vlakninami, čezmerno uživanje alkohola in debelost. Tveganje lahko zmanjšamo z redno telesno vadbo.  

Na Zahodu je kolorektalni rak na drugem mestu med vzroki smrtnosti zaradi rakavih obolenj. To pa je tudi eden redkih rakov, ki ga lahko s presejalnimi preiskavami oseb z velikim tveganjem zgodaj odkrijemo in nato z operacijo uspešno zdravimo. Zelo redko se pojavi pred 40. letom starosti – običajno se pojavlja po 60. letu. Razvije se lahko kjer koli v debelem črevesu ali danki, vendar kar 60 odstotkov tumorjev vznikne v delu debelega črevesa, ki je najbližje danki.

Pravočasno prepoznajte vnetje slepiča
Preberi še
Pravočasno prepoznajte vnetje slepiča

Kaj ga povzroča?

V revnejših deželah, kjer ljudje tradicionalno uživajo hrano z veliko vsebnostjo vlaknin, pretežno žita, sadje in zelenjavo, je kolorektalni rak zelo redek. Značilna zahodnjaška hrana z veliko mesa in živalskih maščob ter majhno vsebnostjo vlaknin pa povečuje tveganje za njegov razvoj. Zakaj vlaknine zmanjšujejo tveganje za to bolezen, ni znano. Po eni od razlag vlaknine pospešujejo prehajanje odpadnih snovi skozi prebavila in s tem skrajšajo čas izločanja karcinogenov (snovi, ki povzročajo raka) iz telesa. Tveganje za razvoj kolorektalnega raka večajo tudi drugi dejavniki, kot so pretirano uživanje alkohola, debelost in pomanjkanje telesne aktivnosti, ter dolgotrajne vnetne črevesne bolezni, kot sta denimo ulcerozni kolitis in Crohnova bolezen. 

Rak debelega črevesa
Rak debelega črevesa FOTO: iStock

Opozorilo! : Osebe z družinsko anamnezo kolorektalnega raka morajo po 40. letu opraviti presejalne preglede. Priporočajo se pregledi blata za izključitev krvavitve enkrat letno ter kolonoskopija vsakih 3 do 5 let pri vseh osebah z družinsko anamnezo kolorektalnega raka. 

Približno osmina primerov kolorektalnega raka je posledica genskih dejavnikov. V večini primerov se deduje nenormalen gen, ki poveča tveganje za razvoj sindroma nepolipoznega družinskega kolorektalnega raka. Redko je kolorektalni rak posledica družinske adenomatozne polipoze, dedne bolezni, pri kateri se v debelem črevesu razvijejo polipi. 

Kakšni so simptomi?

Simptomi korolektalnega raka so odvisni od velikosti tumorja in vključujejo:

–spremembe v pogostosti odvajanja ali čvrstosti blata (če se pojavijo po 50. letu starosti, se morate nemudoma posvetovati z zdravnikom);

– bolečine v trebuhu;

– kri v blatu (če jo opazite, se vedno posvetujte z zdravnikom); 

– bolečine v danki ali občutek nepopolnega izpraznjenja po iztrebljanju; 

– izguba apetita.

Simptome lahko zamenjamo za simptome manj nevarnih obolenj, kot so denimo hemeroidi. Pri izgubljanju večje količine krvi iz danke se razvije slabokrvnost zaradi pomanjkanja železa. Rastoči tumor lahko sčasoma povzroči tudi zaporo črevesa. Če opazite kakršne koli spremembe, takoj obiščite zdravnika. Nezdravljen kolorektalni rak se sčasoma razširi v bezgavke, jetra in v druge organe. 

Vir: Dr. Miriam Stoppard, Zdravstveni vodnik za vso družino

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650