Vizita.si
Levkemija

Rakave bolezni

Levkemija – kaj jo povzroča in kako jo zdravimo?

N.R.A.
01. 03. 2022 05.00
0

Mnogi ljudje menijo, da je levkemija rak krvi. Pravzaprav gre za raka kostnega mozga – 'tovarne' v kosteh, kjer nastajajo krvne celice. Kaj ga povzroča, kakšni so simptomi in kako jo zdravimo?

Katere vrste levkemije poznamo?
Katere vrste levkemije poznamo? FOTO: Dreamstime

Pri vseh oblikah levkemije (raka kostnega mozga) v kostnem mozgu nastajajo in se kopičijo nenormalne ali zelo nezrele bele krvničke. Zaradi nenadzorovanega razraščanja rakavih belih krvničk v kostnem mozgu, ki ovirajo tvorbo normalnih belih in rdečih krvničk ter krvnih ploščic, se pojavijo znaki anemije in purpura (podkožne krvavitve, ki se kažejo kot drobne, spontano nastale modrice na koži). Za zdaj še ni natančno znano, kaj povzroča levkemijo. Pri večini vrst levkemije se rakave bele krvničke širijo po telesu in povzročajo povečanje bezgavk, jeter in vranice. 

Katere vrste levkemije poznamo?

– Akutno limfoblastno levkemijo (akutna limfoblastna levkemija – ALL),

– kronično limfocitno levkemijo (CLL),

– akutno mieloično levkemijo (akutna mieloična levkemija – AML) in

– kronična mieloično levkemijo (KML).

Zahrbtne bolezni, ki so lahko usodne, a največkrat nimajo simptomov
Preberi še
Zahrbtne bolezni, ki so lahko usodne, a največkrat nimajo simptomov

Akutna limfoblastna levkemija: to vrsto levkemije lahko pogosto uspešno zdravimo s kombinacijami kemoterapije. Pri posameznih bolnikih, pri katerih se bolezen po začetnem zdravljenju ponovi ali vrne, se lahko uporabi presaditev matičnih celic.

Kronična limfocitna levkemija: ta bolezen se običajno pojavi pri starejših bolnikih – za zdaj še ni podatkov, da bi se pojavila pri otrocih. Ker bolezen napreduje počasi, normalnih limfocitov in drugih celic ne zatre tako hitro kot akutna vrsta bolezni. Te bolezni ne moremo zdraviti, ko ni aktivna, in lahko z njo živimo več let. Ko je bolezen aktivna, jo zdravimo z enim ali več zdravili, s kemoterapijo in občasno z radioterapijo. Čeprav CLL na splošno ni ozdravljiv, se pogosto zgodi, da ljudje dolgo časa živijo skoraj brez težav. V nekaterih primerih so potrebna posebna cepljenja, antibiotiki in transfuzija krvnih pripravkov (eritrocitov in trombocitov).

8 najpogostejših zgodnjih simptomov raka
Preberi še
8 najpogostejših zgodnjih simptomov raka

Akutna mieloična levkemija: ta vrsta levkemije prizadene predvsem granulocite. Ti krožijo v krvi, njihova naloga pa je, da v krvi in ​​okoliškem tkivu poiščejo 'napadalce.' Ta vrsta levkemije se lahko pojavi pri otrocih in mladostnikih, vendar običajno prizadene odrasle. Nekateri ljudje z AML dosežejo popolno remisijo (dolgoročno stanje brez bolezni) s kemoterapijo. Vendar lahko nova zdravljenja (avtotransplantacija, alogena presaditev, imunoterapija) izboljšajo možnosti za preživetje.

Kronična mieloična levkemija: ta levkemija je povezana s kromosomsko spremembo v celicah, imenovano kromosom Philadelphia. Zdravljenje v kronični fazi je enostavno in učinkovito, bolezen je mogoče dobro nadzorovati, vendar se je ne da pozdraviti. Presaditev matičnih celic veliko obeta za zdravljenje ljudi s KML. Če pride do transformacij bolezni, lahko kemoterapija privede do remisije, vendar običajno ni dolgotrajna. Presaditev kostnega mozga je edini način, da dosežemo trajno remisijo, vendar je najučinkovitejša, če jo opravimo v kronični fazi.

Simptomi levkemije in z njo povezane motnje kostnega mozga so značilni za številne druge bolezni.
Simptomi levkemije in z njo povezane motnje kostnega mozga so značilni za številne druge bolezni. FOTO: Thinkstock

Kako postavijo diagnozo?

Simptomi levkemije in z njo povezane motnje kostnega mozga so značilni za številne druge bolezni. Nekatere vrste levkemije ne povzročajo nobenih simptomov, dokler bolezen ni že v napredni fazi, včasih pa niti takrat ne. Vendar to ne pomeni, da bi že zelo zgodnja diagnoza preprečila širjenje bolezni, ker je levkemija že od samega začetka zelo razširjena v kostnem mozgu.

Diagnozo levkemije postavijo z uporabo dveh testov: krvnega testa in punkcije kostnega mozga. Ko vzamejo vzorec krvi in ​​ga analizirajo pod mikroskopom, preštejejo bele krvne celice in trombociti.

Tveganje za razvoj rakavih obolenj lahko zmanjšamo že s temi preprostimi navadami
Preberi še
Tveganje za razvoj rakavih obolenj lahko zmanjšamo že s temi preprostimi navadami

Kako jo zdravimo?

Zdravljenje je prilagojeno vrsti levkemije in večinoma tudi bolniku. Levkemijo običajno zdravijo s kemoterapijo, pogosto kombinirajo več zdravil v tako imenovanih koktajlih. V nekaterih primerih se odločijo za zdravljenje z obsevanjem. Včasih bolniki potrebujejo tudi transfuzije krvi. V nekaterih primerih opravijo transplantacijo kostnega mozga, če seveda najdejo primernega darovalca. 

V nasprotju s splošnim prepričanjem se celice levkemije pogosto ne razvijejo hitreje kot običajne celice. Poskusi v raziskovalnih laboratorijih kažejo, da se nekatere levkemične celice v resnici razvijajo počasneje kot običajne celice. Nezrele levkemične celice se kopičijo v krvnih žilah, ne odmrejo kot običajne celice, njihovo število pa narašča in narašča. Zelo veliko število celic v krvi (zlasti eritrocitov in trombocitov) lahko povzroči blokado krvnih žil in poškodbe telesnih tkiv. Kri postane zelo gosta in lepljiva, zaradi česar težko normalno teče. Ta težava je ena od posledic levkemije, ki jo poskuša premagati zdravljenje.

Povzeto po: Dr. Miriam Stoppard, Zdravstveni vodnik za vso družino / Ordinacija.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662