Na prognozo lahko vplivajo številni dejavniki. Pomembni so vrsta raka, kje je, stopnja bolezni, stopnja tumorja, ki kaže, koliko se tumorske celice razlikujejo od običajnih, in agresivnost bolezni, značilnosti tumorskih celic, ki jih znajo določiti zdravniki, bolnikovo splošno stanje in druge aktivne bolezni ter seveda odziv na terapijo, ki je bolniku dana.
Nekateri bolniki želijo izvedeti prognozo, saj imajo tako občutek, da lažje obvladujejo svojo bolezen, ko prejmejo več informacij. Obstajajo pa tudi bolniki, ki tako imenovane statistike ne želijo vedeti. Bolnik se lahko vedno in v vsakem primeru sam odloči, kako podrobne informacije o svoji bolezni želi imeti, seveda pa tukaj veliko vlogo igra zdravnik.
Zdravniki ocenjujejo prognozo na podlagi številnih let pridobljenih statističnih podatkov o večjem številu bolnikov z isto vrsto onkološke bolezni, zato je mogoče analizirati več parametrov, povezanih s prognozo. Specifično preživetje raka pomeni delež bolnikov (%) z določeno vrsto in stopnjo raka, ki v določenem obdobju po diagnozi niso umrli zaradi raka (običajno ga imenujemo petletno preživetje).
Ta temelji na podatkih o vzrokih smrti. Splošno preživetje je eden najpogosteje uporabljenih parametrov in označuje delež (%) bolnikov z določeno vrsto in stopnjo raka, ki v določenem obdobju po diagnozi niso umrli (ne glede na vzrok). Preživetje brez bolezni se nanaša na delež bolnikov (%), ki po zaključku določene vrste onkološkega zdravljenja ne kažejo znakov bolezni. Preživetje brez napredovanja bolezni pa kaže na delež bolnikov (%), katerih bolezen po prejemu določenih terapij ne napreduje.
Pomembno je vedeti, da ker statistični podatki izhajajo iz velike populacije bolnikov, ne morejo natančno določiti prognoze pri posameznem bolniku; gre le za grobo oceno, ker je vsak bolnik poseben in unikaten. Bolniki se lahko o napovedih pogovorijo s svojim zdravnikom, na voljo pa so tudi spletni podatki.
Čeprav je smrtnost zaradi raka še danes razmeroma velika, je bil v zadnjih letih pri zdravljenju malignih bolezni dosežen pomemben napredek. To omogoča ozdravitev vedno več bolnikov, vendar je treba upoštevati, da je uspeh zdravljenja odvisen od številnih dejavnikov, predvsem od napredovanja bolezni ob diagnozi. Zaradi tega se uvajajo nacionalni programi za zgodnje odkrivanje raka, da bi bolezen diagnosticirali v zgodnji fazi.
Tudi v fazi metastatske bolezni lahko zdravljenje številnim bolnikom podaljša življenje, na splošno pa je glavni cilj ustaviti rast tumorjev in ublažiti simptome, torej ohraniti ali izboljšati kakovost življenja. Danes je na voljo več metod zdravljenja, in sicer kemoterapija, kirurgija, radioterapija, imunoterapija, ciljna terapija, hormonska terapija in sodelovanje v kliničnih študijah.
Te metode se lahko uporabljajo posamezno ali v kombinaciji, v skladu z odločitvijo pristojnega zdravnika. Nekatere nove metode zdravljenja, zlasti imunoterapija, s svojimi rezultati dajejo upanje v ozdravitev in del bolnikov z metastatskimi boleznimi.
V skladu z zahodnoevropskimi priporočili ne smete čakati dlje kot dva tedna od trenutka, ko vaš družinski zdravnik sumi, da imate raka na podlagi simptomov, do zdravljenja in prvega pregleda pri onkologu. Ko je rak res potrjen, ne sme trajati dlje kot 31 dni od odločitve za zdravljenje do dneva dejanskega začetka zdravljenja. Podaljšanje teh rokov negativno vpliva na uspeh zdravljenja in prognozo bolezni. Ne zapravljajte časa, kajti tukaj gre res za vprašanje življenja ali smrti.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV