Devetdeset odstotkov malignih tumorjev grla je ploščato celičnih karcinomov. Grlo je kratek, trikoten prehod tik pod žrelom v vratu. Je del dihal, ki služi tudi za ustvarjanje glasu. Nahaja se v vratu, pred hrbtenico in žrelom. Hrustančno podlago grla sestavljajo: parni trikotni hrustanec, ščitnični in obročasti hrustanec in grleni 'pokrov' (epiglotis). Na stranskih stenah grla so glasilke.
Rak se lahko razvije v katerem koli delu grla, običajno pa se začne na glasilkah. Če se rak grla širi, se pogosto pojavi tudi na bližnjih bezgavkah na vratu. Rakave celice se lahko razširijo tudi na zadnji del jezika, druge dele grla in vratu, pljuča in v druge dele telesa. Ko se to zgodi in tumor nastane na novem mestu, bo vseboval isto vrsto nenormalnih celic kot prvotni tumor v grlu.
Simptomi raka grla
Vztrajen kašelj, hripavost, vneto grlo, cmok v grlu ali vratu, težave ali bolečina pri požiranju, občutek dušenja, stalna bolečina v ušesu ali nenavaden občutek v in okoli kože ušesa, izguba teže ter konstanten in stalen zadah.
Glavni dejavniki tveganja za raka grla
Kajenje in izpostavljenost nevarnim kemikalijam na delovnem mestu lahko poveča tveganje za nastanek raka grla. Kajenje je najpomembnejši dejavnik tveganja. Smrt zaradi raka grla je veliko pogostejša pri ljudeh, ki kadijo, prav tako pa je pomemben dejavnik tudi pasivno kajenje. Dejavnik tveganja je tudi zmerno ali močno uživanje alkohola. Ameriško združenje za boj proti raku trdi, da so tisti, ki vsak dan uživajo eno ali več alkoholnih pijač, še posebej, če zraven in dodatno kadijo, bolj izpostavljeni tej vrsti raka.
Drugi dejavniki tveganja za rak grla so še slaba prehrana in pomanjkanje vitaminov. Moški imajo štirikrat večjo verjetnost, da bodo razvili rak grla kot ženske. Pomembna je tudi družinska anamneza, izpostavljenost določenim kemikalijam na delovnem mestu, šibka odpornost in tudi nekateri drugi dejavniki.
Diagnoza
Rak grla se lahko pojavi kot vidna izboklina na zunanji strani vratu. V teh primerih bo zdravnik priporočil biopsijo za dokončno diagnozo. Če simptomi kažejo na grlo ali drug tumor na glavi in vratu, vam bo zdravnik morda olajšal diagnozo z laringoskopom. Laringoskop je majhna kamera, ki zdravniku omogoča, da pogleda v usta in po grlu. Optična nosna endoskopija vključuje tanek, prožen trak, ki ga zdravnik vstavi v nosnico. Zdravniki lahko vidijo celotno grlo in požiralnik. Ta postopek običajno poteka v kliniki, medtem ko je oseba v lokalni anesteziji. Zdravnik lahko predlaga CT-vratu ali glave ali MRI za določitev obsega ali velikosti tumorja. To lahko pomaga zdravniku, da ugotovi, ali se je rak razširil na bezgavke na vratu.
Če se zdi, da je lezija majhna in omejena na eno področje, lahko kirurg opravi ekscizijsko biopsijo, da bi tumor popolnoma odstranil in ga poslal na patološki pregled. Znanstveniki ali tehniki bodo za potrditev diagnoze raka izvedli patološko analizo vseh tumorjev ali tkiv, ki so videti nenormalno. Če laboratorijski testi potrdijo rak grla, lahko zdravniki zahtevajo dodatne teste, da ugotovijo, ali se je rak razširil na druge dele telesa. Zgodnja diagnoza lahko pomaga pri uspešnem zdravljenju raka grla. Po podatkih Nacionalnega inštituta za rakave bolezni (ZDA) je za obdobje 2008–2014 petletna stopnja preživetja te vrste raka slabih 61 odstotkov.
Način zdravljenja je odvisen od stopnje raka grla
Običajno zdravljenje raka grla v zgodnji fazi vključuje operacijo ali obsevanje. V kasnejših fazah bo posameznik morda potreboval kombinacijo sevanja in kemoterapije ali operacijo, ki ji bo sledilo obsevanje. Operacija vključuje odstranitev rakavega tumorja in bližnjega tkiva. Kirurg lahko secira vrat, da odstrani vse bezgavke na vratu. Operacije raka grla vključujejo endoskopsko resekcijo, delno ali totalno laringektomijo. Nekateri posamezniki bodo morda potrebovali začasno ali trajno traheostomijo, (luknjo ali stomo na vratu, ki spodbuja celjenje po operaciji). Nekateri ljudje potrebujejo stalno stomo, ki jim omogoča dihanje. Takšni bolniki potrebujejo pripomoček, ki jim omogoča govor.
Radioterapija ubija rakave celice in zmanjšuje tumorje. Pri zunanji radioterapiji zdravnik usmerja žarek na tumor na vratu. Snop je močan in poleg rakavih celic lahko uniči tudi kožo, kar je lahko zelo boleče. Kemoterapija je lahko zelo učinkovita oblika zdravljenja, vendar so lahko tudi pri njej neželeni učinki. Kemoterapija uporablja kombinacijo zdravil za ubijanje rakavih celic in za izboljšanje učinkov radioterapije. Zdravniki lahko s kemoterapijo zmanjšajo velikost tumorja pred operacijo. To lahko izboljša kirurške in kozmetične rezultate. Kemoterapija se jemlje v obliki tablet ali v obliki infuzije. Vstopi v krvni obtok in potuje skozi telo, pri čemer ubije vse hitro rastoče celice, ki lahko vključujejo rakave in zdrave celice. Lahko povzroči resne neželene učinke, kot so slabost, izguba teže in izpadanje las.
Vizita e-novice
VIR: miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV