Rak ustne votline – kaj je in kako nastane?
Raka v področju glave in vratu letno v Sloveniji odkrijemo približno 450 primerov, od tega približno 100 primerov predstavlja rak ustne votline. Je razmeroma redek, saj med vsemi na novo odkritimi rakavimi obolenji (15.000 letno v Sloveniji) predstavlja le 0,7 %.
Glavni dejavnik tveganja za razvoj raka na predelu ustne votline in ustnega dela žrela je kajenje in prekomerno pitje alkohola, zadnje čase pa tudi humani papiloma virusi in drugi. Pogosteje se razvije pri osebah, ki so starejše od 50 let in so moškega spola, pri nekaterih osebah pa se rak razvije zaradi genetske komponente in ni pogojen z ostalimi dejavniki tveganja.
Ker je v ustih veliko različnih tkiv – sluznica, dlesen, kost, zobje; lahko maligno obolenje nastane iz katerega koli od teh tkiv, so pa vseeno najpogostejši tumorji predela glave in vratu epitelijskega izvora in to največkrat prav v predelu ust in ustnega dela žrela, in sicer v več kot 90 % je to ploščatocelični karcinom. To je bolezen, ki redko zaseva v oddaljene organe, najpogosteje najdemo zasevke v vratnih bezgavkah, a prisotnost zasevkov v teh bezgavkah pomembno zmanjša stopnjo preživetja te bolezni.
Na kaj moram biti pozoren ob samopregledu?
Normalna sluznica ustne votline je rožnata, gladka in mehka. Najbolj preprosto in efektivno vodilo je, da če sprememba traja že več kot 3 tedne, se odpravimo na pregled k zobozdravniku. Zato je smiselno samopregledovanje ustne votline enkrat na mesec.
'Zobozdravnik vidi bolje'
V zobozdravstvenih ordinacijah se letno odkrije približno 80 % rakov, žal več kot 50 % v že napredovali fazi. Med pregledom poleg statusa zobovja in splošnega stanja tkiv ustne votline zobozdravniki iščemo tudi potencialne spremembe, kot so ostro omejene rdeče ali bele lise, rane, ki se ne zacelijo po odstranitvi vzroka draženja ali zatrdline.
V ta namen je bila že leta 2014 organizirana prva akcija projekta 'Zobozdravnik vidi bolje', zato lahko reši življenje. V okviru akcije so zobozdravniki izvajali brezplačne preventivne preglede v namen ozaveščanja populacije.
Rak ustne votline, ki je odkrit v zgodnji fazi, je namreč popolnoma ozdravljiv, njegovo zdravljenje manj obsežno in manj mutilantno kot v primeru razširjenih lezij, zato je glavno ozaveščanje ljudi, da so pozorni na lastno ustno zdravje ne zgolj v namen preprečevanja izgube zob in da se redno udeležujejo preventivnih pregledov pri zobozdravniku tudi, če ni nobenih drugih težav.
Kaj se zgodi pri zobozdravniku in po tem?
Kadar zobozdravnik med pregledom opazi sumljivo spremembo, čim prej napoti pacienta na nadaljnjo obravnavo na enega od 4 centrov v Sloveniji, ki se ukvarjajo z zdravljenjem raka glave in vratu – Klinični oddelek za maksilofacialno in oralno kirurgijo UKCLJ, Klinika za otorinolaringologijo UKCLJ, Klinika za otorinolaringologijo UKCMB ali Onkološki inštitut Ljubljana. V vseh 4 enotah je pacient obravnavan po enotnih smernicah.
Tam ponovno opravijo temeljiti pregled ustne votline in ustnega dela žrela ter dodatne diagnostične teste, kot je biopsija tkiva. Poleg pregleda ustne votline ob potrditvi diagnoze raka vedno sledi še pregled vratu ter ultrazvočna preiskava vratnih bezgavk za odkrivanje potencialnih zasevkov ter dodatna slikovna diagnostika (MRI ali CT) v primeru, ko se rak nahaja blizu struktur, kot so kost, mišice jezika, žrela ali ustnega dna.
Zato – redni obiski pri zobozdravniku
Zobozdravnik lahko igra ključno vlogo pri odkrivanju raka ustne votline v zgodnji fazi, kar lahko reši življenje. Zato ne pozabite na redne preglede ter posvetovanje v primeru, če opazite kakršnekoli spremembe v ustni votlini. Zgodnje odkrivanje je namreč ključno za uspešno zdravljenje raka in kvalitetno življenje po preboleli bolezni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV