Ker je bila stara 'zgolj' 32 let, je domnevala, da gre za manjše oz. običajne težave s prebavo. Sploh zato, ker je bila vedno zdrava in ni nikoli potrebovala obiska pri zdravniku. Pravi tudi, da si je zelo redko, skoraj nikoli, vzela bolniški dopust, vsekakor pa ji rak ni prišel niti na misel.
Po približno šestih tednih, od kar so se začele njene težave, je januarja 2022 vseeno poklicala svojega osebnega zdravnika, zgolj za telefonski posvet. Dejali so ji, da gre verjetno za okužbo sečil in ji predpisali antibiotike. Njeni simptomi so dejansko za nekaj časa izginili, dokler se ni pojavilo zaprtje. Po ponovnem klicu zdravnika ji je predpisal odvajala.
Znova so se začeli krči, za katere pravi, da so bili podobni menstrualnim, dodatno pa je občutila hudo utrujenost ob najmanjšem, skoraj nikakršnem naporu. V naslednjih tednih se je njeno počutje začelo slabšati in dobila je občutek, da je nekaj zelo narobe. Nekega dne je pritisnila na trebuh in tik pod popkom začutila trdo bulico, ki je bila velika kot teniška žogica.
Zaradi zaskrbljenosti je imela še en telefonski posvet s svojo osebno zdravnico in ji povedala za bulo, bolečine v medenici, utrujenost in napihnjenost. Zdravnica ji je dejala, da se mora zglasiti v ambulanti in jo napotila na ultrazvok.
Šest tednov pozneje je imela pregled. Poklicali so jo dan zatem in rekli, da potrebuje notranji pregled, transvaginalni ultrazvok – v skladu s shemo hitre napotitve. Takrat je ugotovila, da jo preiskujejo zaradi raka. Kot pravi, je sledil popoln šok. Menila je, da je premlada, da bi lahko imela raka, saj je bila zdrava in fit, zdravo se je prehranjevala in zdravo živela.
Pregled je pokazal, da ima cisto v velikosti granatnega jabolka na desnem jajčniku (sam jajčnik je sicer velik kot mandelj). Niso mogli ugotoviti, ali je rakava, zato je imela krvni test, ki preverja označevalce raka na jajčnikih.
Zdravniki so priporočili operacijo za odstranitev ciste, vendar so jo tudi opozorili, da bo morda potrebovala obsežnejšo operacijo, medtem ko bo pod anestezijo, odvisno od tega, kaj bodo ugotovili – na primer odstranitev jajčnika, če obstaja možnost, da se je rak razširil.
Odšla je v Italijo na počitnice, medtem ko je čakala na operacijo in opazila je, kako je postajala izčrpana, tudi ko ni delala ničesar. Pravi, da je bil 'odhod' na operacijo, ne da bi vedela, kaj se bo zgodilo in kaj bo sledilo, najbolj boleč čas. ''Najhuje je bilo, da sem si vedno predstavljala, da bom imela otroke in nisem vedela, ali bo to sedaj mogoče. Ko sem se zbudila po dveh urah in pol operacije, so sporočili, da gre za raka na jajčnikih. Odstranili so mi cisto in desni jajčnik ter 50 bezgavk, slepič in omentum.''
Vse, kar so odstranili, je bilo testirano na raka in nekaj tednov je sledilo nestrpno čakanje na rezultate. ''Vendar sem imela srečo, da je bilo vse jasno in nisem potrebovala več zdravljenja. Rak v cisti je bil v prvi stopnji, kar je pomenilo, da gre za zgodnjo stopno, zato sem bila olajšana.'' Julija lani so ji na pregledu odkrili še eno cisto na levem jajčniku, vendar je pozneje pregled pokazal, da ni sumljiva.
''Moji zdravniki so rekli, da je bil moj rak posledica nesreče, vendar moram opraviti tudi genetsko testiranje, da bi ugotovili, ali imam napačne gene BRCA 1 ali 2, ki povečujejo tveganje za raka na dojki in raka na jajčnikih, zato je treba o marsičem razmišljati.''
Njen nasvet mlajšim ženskam je, da zaupajo svojemu instinktu, če imate trdovratne simptome: ''Da, bolj verjetno je, da gre za manj resno težavo, vendar tudi mlajši ljudje zbolijo za rakom. In prej ko se ta zdravi, boljše možnosti imate.''
Vizita e-novice
Vir: dailymail.co.uk
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV