Rak dojk je med ženskami na prvem mestu po novoodkritih malignih boleznih in na tretjem mestu vzroka smrti zaradi vseh tumorjev. Zato je pomembno, da smo pozorni na simptome raka dojke.
Simptomi raka dojke
Po mnenju Ameriškega združenja za boj proti raku so lahko naslednje spremembe dojk simptomi raka dojke:
- otekanje celotne dojke ali dela dojke,
- draženje kože dojk,
- bolečine v prsih,
- bolečine v bradavici ali obračanje bradavice navznoter,
- rdečina, luščenje ali zadebelitev bradavice ali kože dojke,
- izcedek iz bradavic, ki je videti kot kri ali drugačne barve,
- bula v predelu pazduhe.
Omenjene spremembe so lahko tudi znaki manj resnih stanj, kot je vnetje dojke ali cista. Ko gre za raka dojke, se simptomi zelo razlikujejo, kar pomeni, da veliko primerov raka dojke sploh nima očitnih simptomov. V nekaterih primerih je lahko bulica premajhna, da bi jo otipali, in jo odkrijejo na mamogramu med presejalnim pregledom raka, kar vodi v dodatno testiranje.
Kakšni so simptomi raka dojke pri ženskah in pri moških?
Prvi simptomi raka dojke pri ženskah pogosto vključujejo novo bulo ali maso v dojki ali pod pazduho. Bulica, ki je neboleča, trda in ima neravne robove, je verjetno prvi simptom raka dojke. Včasih je lahko boleča, mehka in zaobljena. Približno 1 % raka dojke se pojavi pri moških. Glede na to, da je pri moških zelo redka bolezen, se simptomi opazijo pozno. Simptomi raka dojke pri moških so običajno:
- bulica na dojki ali pod pazduho,
- spremembe na koži dojke ali bradavice, kot so rdečina, raztezanje, luščenje ali izcedek.
Mesečno samopregledovanje dojk je najboljši način, da opazite morebitne spremembe na dojkah. V Združenju Europa Donna Slovenija poudarjajo, da v Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli več kot 1.500 oseb. "Rak dojk je dobro ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj, umrljivost se počasi zmanjšuje predvsem na račun zgodnjega odkrivanja ter vsakemu posamezniku prilagojenega zdravljenja.''
V omenjenem združenju z vsakoletno kampanjo osveščajo o pomenu zdravega načina življenja, zgodnjega odkrivanja in možnostih zdravljenja. ''Z zdravim življenjskim slogom, ki vključuje uravnoteženo prehrano, redno telesno dejavnost, ohranjanje zdrave telesne mase, izogibanje kajenju in omejevanje uživanja alkohola, lahko zmanjšamo tveganje za nastanek raka dojk ali ga vsaj zamaknemo na kasnejši čas,'' še poudarjajo.
Europa Donna v letošnji kampanji dala poudarek na prijateljstvo
''V letošnji kampanji se osredotočamo na pomen prijateljstva. Ni nam vseeno za naše prijateljice, ne želimo, da zbolijo. To prijateljstvo lahko prenesemo tudi na svoje telo, tako kot imamo rade svoje prijateljice, imamo rade tudi svoje dojke. Zato letošnja kampanja prinaša pomembno sporočilo in nagovarja ženske, da redno opravljajo samopreglede dojk in samopreglede priporočijo tudi svojim prijateljicam.''
Vizita e-novice
Vir: krenizdravo & Europa Donna
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV