Zdravilo za terapijo CAR-T je izdelano s pomočjo reprogramiranja lastnih celic imunskega sitema, za vsakega bolnika posebej. Ta terapija sodi v sklop imunoterapevtskih pristopov do zdravljenja, ki spodbuja bolnikov imunski sistem, da uniči rakave celice. Ko ostali načini zdravljenja niso učinkoviti, ta terapija za bolnike predstavlja zadnjo rešilno bilko. Hkrati pa bi z njo lahko zdravili številne druge bolezni.
Da pa bi bilo zdravljenje s terapijo CAR-T bolnikom dostopno tudi v Sloveniji, bi morali pridobiti primeren prostor za zdravljenje in nov aparat oz. celični ločevalec prodigy, ki stane 170.000 eurov. S tem aparatom odvzete limfocite v laboratoriju genetsko spremenijo na način, da znova začnejo prepoznavati rakave celice. Potem pa jih namnožijo in številne oborožene limfocite vrnejo v bolnikovo telo, ti pa poiščejo tarčno celico in jo ubijejo.
Spletni portal MMC poroča o prvem slovenskem bolniku, ki je pozdravil levkemijo s pomočjo terapije CAR-T, zdravljenje pa je moral opraviti v Nemčiji. Gre za 13-letnega Nejca Čotarja, kateremu se je bolezen dvakrat ponovila, saj sta bila prvotna poskusa zdravljenja, kemoterapija in presaditev kostnega mozga, žal neuspešna. Tokrat pa se je iz bitke vrnil zmagoslavno in bolezen popolnoma ozdravil.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV