Ime se nanaša na njegove značilnosti rakavih celic. Zdravniki navadno preverijo tri receptorje na rakavi celici. Dva sta za hormone estrogen in progesteron, drugi je protein humanega epidermalnega rastnega faktorja. Ko se estrogen ali progesteron veže na ustrezen receptor na celici raka dojke, spodbuja rast rakavih celic.
Vrste trojnega negativnega raka dojke
Raziskave so identificirale različne vrste. Primeri se lahko razlikujejo na molekularni ravni, kar pomeni, da so vključene različne celice, geni in hormonski receptorji. Standardnih smernic za diagnosticiranje vrst sicer ni.
Podobno bazalnemu
Te rakave celice so podobne celicam, ki sestavljajo najbolj zunanjo plast mlečnih kanalov. Bazalno podobne rakave celice so lahko imunsko aktivirane ali imunsko zatrte. Bazalno podobne imunsko aktivirane rakave celice se lahko bolje odzovejo na zdravljenje kot imunsko zavrte.
Luminalni androgeni receptor
Ta vrsta vključuje androgene receptorje in luminalne gene. Androgeni receptorji so beljakovine, ki vežejo moški hormon androgen. Androgene receptorje najdemo v nekaterih celicah raka dojke in povzročajo njihovo rast.
Mezenhimski
Ta vrsta vključuje izvorne celice, ki postanejo vezivno tkivo, krvne žile in limfno tkivo. Vezna tkiva ščitijo in podpirajo vaša tkiva in organe. Limfno tkivo ustvarja in shranjuje bele krvničke, ki se borijo proti klicam, ki povzročajo bolezni.
Simptomi trojno negativnega raka dojke
Simptomi so enaki kot pri drugih vrstah raka dojke. Takoj se posvetujte z zdravnikom, če opazite simptome, kot so:
Spremembe videza prsi: To lahko vključuje oteklino, kožno vdolbino (tj. koža je videti kot pomarančna lupina), bradavico, ki se obrne navznoter, in luskasto ali rdečo kožo.
Nova bulica ali zadebelitev v dojki ali pazduhi: To je eden najpogostejših simptomov raka dojke. Nova bulica ni vedno znak, da imate bolezen. Rakaste bule so bolj verjetno neboleče in trde z nepravilnimi robovi kot benigne, vendar ne vedno.
Izcedek iz bradavic, ki ni materino mleko: izcedek je lahko krvav, se pojavi nenadoma in samo v eni dojki.
Bolečina: lahko čutite bolečino v katerem koli delu dojke ali bradavice.
Simptomi se lahko prekrivajo z drugimi, manj resnimi zdravstvenimi stanji, kot so mastitis ali ciste na prsih. Mastitis je okužba, ki je pogosta pri doječih osebah. Ciste na prsih so nerakave bule, napolnjene s tekočino. Pogovorite se z zdravstvenim delavcem, če opazite ali čutite spremembe v prsih.
Kaj povzroča trojno negativnega raka dojke?
Študija, objavljena leta 2015, je pokazala, da je to ena izmed najmanj razumljenih vrst raka dojke.
Na splošno se rak dojke pojavi zaradi sprememb v vaši DNK ali genetskem materialu. Te spremembe lahko podedujete. Na primer, genetske mutacije BRCA1 in BRCA2 povečajo tveganje za raka dojke. Ljudje z mutacijo BRCA1 imajo večjo verjetnost, da ga bodo imeli, kot drugi.
Spremembe v vaši DNK se lahko pojavijo tudi zaradi dejavnikov okolja ali življenjskega sloga. Še vedno pa v večini primerov vzrok raka dojke ni znan.
Dejavniki tveganja
V primerjavi z drugimi vrstami raka dojk je bolj verjetno, da se bo pojavil pri osebah pred menopavzo, mlajših od 40 let. Drugi dejavniki, ki povečajo tveganje za raka, so:
- Uživanje alkohola.
- Gosto tkivo dojke.
- Genetika.
- Menstruacija prej kot pri 12 letih.
- Rojstvo prvega otroka, ko ste starejši od 30 let.
- Debelost.
- Predhodna radioterapija dojk ali prsnega koša.
Kako se diagnosticira trojni negativni rak dojke?
Kot pri vseh vrstah raka sta zgodnje odkrivanje in zdravljenje ključnega pomena. Zdravniki lahko uporabijo naslednja orodja za oceno, ali imate raka na dojki:
- Krvni testi.
- Biopsija dojke.
- Družinska in osebna zdravstvena anamneza.
- Slikovni testi.
- Fizični pregled.
Stopnje trojnega negativnega raka dojke
Stopnja 0: To je predinvazivni rak dojke, imenovan duktalni karcinom in situ. V stopnji 0 so nenormalne celice obdane z mlečnimi kanali, vendar se niso razširile na bližnje tkivo dojke.
Stopnja 1: Rakave celice so se razširile na bližnje tkivo dojke in oblikovale tumor, velik 20 milimetrov ali manj. Majhno število rakavih celic se je morda razširilo na bližnje bezgavke. Rakave celice se niso razširile na oddaljene dele telesa.
Stopnja 2: Tumorji merijo med 20–50 milimetrov. Tako kot pri stopnji 1 so se lahko nekatere rakave celice razširile na bližnje bezgavke, ne pa tudi na oddaljene dele telesa.
Stopnja 3: Tumorji so lahko večji od 50 milimetrov. Rakave celice so se lahko razširile na bližnje bezgavke, ne pa tudi na oddaljene dele telesa.
Stopnja 4: rak napreduje v stopnjo 4, imenovano metastatski rak dojke, če se razširi na oddaljene organe.
Zdravljenje trojno negativnega raka dojke
Obstaja manj zdravil za trojno negativnega raka dojke kot za druge vrste raka dojk. Hormonsko zdravljenje in ciljna zdravila ne delujejo na bolezen z negativnimi hormonskimi receptorji, kot je trojni negativni rak dojke. Zdravljenje je lahko odvisno od stopnje in tega, ali se rak ponavlja.
1.–3. stopnja
Nekatera najpogostejša zdravljenja za stopnjo 1–3 so:
Kemoterapija: To je eno izmed najpogostejših zdravljenj za vse stopnje. Kemoterapija je sistemsko zdravljenje, kar pomeni, da deluje na celotno telo. Zdravila, ki jih uporablja kemoterapija, ustavijo rast rakavih celic. Neželeni učinki lahko vključujejo izpadanje las, slabost in utrujenost.
Kirurgija: Ljudje se lahko operirajo pred kemoterapijo ali po njej. Kirurški poseg lahko vključuje lumpektomijo ali mastektomijo. Lumpektomija odstrani bulico iz dojke. Mastektomija odstrani celotno dojko in bližnje bezgavke. Kirurg bo med operacijo morda lahko obnovil dojko.
Radioterapija: Ta uporablja visokoenergijske žarke ali delce za uničenje rakavih celic na določenih mestih. Ponudnik zdravstvenih storitev lahko po operaciji svetuje radioterapijo, če je tumor velik ali če so se rakave celice razširile.
4. stopnja
Na stopnji 4 rak ni ozdravljiv. Kljub temu lahko zdravniki zdravijo, da podaljšajo življenje in zmanjšajo simptome. Zdravljenje 4. stopnje vključuje kemoterapijo, zdravila, obsevanje in/ali operacijo.
Ali lahko preprečimo trojnega negativnega raka dojke?
Ni zanesljivega načina za preprečevanje. Redni presejalni pregledi za raka dojke so bistveni za izboljšanje možnosti zdravljenja. Ne glede na tveganje bodite pozorni na vse spremembe na dojkah. Takoj se obrnite na ponudnika zdravstvenih storitev, če opazite kakršne koli spremembe.
Strokovnjaki svetujejo preventivne mamografije vsako drugo leto od 50. leta starosti dalje. Če opazite kakršne koli spremembe na dojkah, se takoj posvetujte z zdravnikom.
Vizita e-novice
Vir: health
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV