Vizita.si
Tumor hipofize

Rakave bolezni

8 simptomov tumorja hipofize

N.R.A.
10. 05. 2021 06.00
0

Tumorji hipofize so v večini primerov adenomi, torej benigni tumorji, tkani iz celic, ki spominjajo na zdrave hipofizne celice. Rastejo na dnu lobanje, v kostni votlini, v kateri je sicer zdrava hipofiza.

To je zelo ozko območje, nad katerim so vidni živci in veliki možgani, na straneh so glavne krvne žile, ki oskrbujejo možgane, spodaj pa kosti dna lobanje, ki tvorijo 'streho' nosne votline in sinusov. Eno najpomembnejših vprašanj pri nadaljnjem zdravljenju endokrinologov je: kako je bil tumor odkrit, torej ali je mogoče težave, ki jih ima bolnik, razložiti z novoodkritim tumorjem hipofize. Po drugi strani pacientka, ki ima nepravilen menstrualni ciklus in izcedek iz dojk ter nekaj milimetrov velik tumor hipofize, zagotovo potrebuje nadaljnje zdravljenje, saj lahko že tako majhen tumor izloča povečan prolaktin in s tem povzroči dodatne simptome in težave.

Kakšni so simptomi tumorja hipofize?

Glavoboli, težave z vidom, nepojasnjena utrujenost, spremembe razpoloženja, razdražljivost, spremembe v menstrualnem ciklusu pri ženskah, erektilna disfunkcija, ki je posledica hormonskih sprememb, neplodnost in nekateri drugi. 

Tumor hipofize
Tumor hipofize FOTO: Dreamstime

Ko odkrijemo tumor hipofize?

Po mnenju strokovnjakov si je treba v prvi vrsti odgovoriti na tri ključna vprašanja, ki so pomembna za vse nadaljnje korake. Ali zdrava hipofiza še vedno izloča hormone, ki bi jih morala izločati? Ali tumorske celice izločajo hormone, ki jih ne bi smele? Ali jemljete levotiroksin zaradi bolezni ščitnice, vendar se še vedno ne počutite dobro? 

Velikost tumorja hipofize je seveda pomembna, saj lahko ob poznavanju velikosti odgovorimo na vprašanje, ali lahko tumor povzroča težave, kot so glavoboli, motnje vida, slabost in bruhanje. Po drugi strani pa je velikost pomembna tudi pri odločanju zdravnikov, kako bodo tumor zdravili. Tumorji, manjši od 10 mm, se imenujejo mikroadenomi, tisti, ki so večji od 10 mm, pa makroadenomi. Slednji običajno zahtevajo zdravljenje ali vsaj bolj 'resno' spremljanje, saj lahko njihova velikost pritiska na zdravo hipofizo, zato izloča manj hormonov, kot bi jih običajno izločala. Poleg tega lahko velikost makroadenoma pritiska na okoliške strukture in s tem povzroči glavobole, motnje vida ali dvojni vid.

Stanje, v katerem hipofiza izloča nekatere ali vse svoje hormone, se imenuje hipopituitarizem. Če le celice, ki izločajo LH ali FSH (gonadotropini), delujejo šibko, pride do zmanjšane stimulacije mod ali jajčnikov, zaradi česar imajo moški zmanjšano koncentracijo testosterona v krvi, erektilno disfunkcijo, zmanjšan libido in težave s plodnostjo. Po drugi strani pa pri ženskah ni menstrualnega ciklusa, opazne pa so tudi težave s plodnostjo. Zmanjšano izločanje rastnega hormona iz somatotropnih celic pri odraslih lahko povzroči večjo utrujenost in debelost, pri otrocih in mladostnikih pa tudi zaviranje rasti.

Najpogostejši simptomi možganskega tumorja
Preberi še
Najpogostejši simptomi možganskega tumorja

Ključnega pomena je hormon ACTH, katerega zmanjšano izločanje iz kortikotropnih celic nima potrebne stimulacije izločanja kortizola iz nadledvičnih žlez. Zmanjšanje izločanja kortizola bo povzročilo zmanjšanje koncentracije natrija (soli) v krvi, kar lahko povzroči zmedenost, šibkost in nizek krvni tlak. Zmanjšano izločanje TSH-hormona iz tirotropnih celic pa bo povzročilo okvaro delovanja ščitnice. 

Rast tumorja na splošno postopoma vodi do zmanjšane funkcije hipofize. Najprej 'trpijo' celice, ki izločajo FSH in LH, nato tiste, ki izločajo rastni hormon, nato ACTH in na koncu TSH. Edine celice hipofize, ki lahko zaradi rasti tumorja delujejo bolj, so celice, ki izločajo prolaktin. Razlaga tega pojava je naslednja: rast tumorja zmanjša dotok hipotalamičnih hormonov, ki spodbujajo delo vseh hipofiznih celic, razen celic, ki izločajo prolaktin, ki jih hipotalamični hormoni zavirajo.

Imate te simptome? Navadno se jih ne prepozna dovolj zgodaj
Preberi še
Imate te simptome? Navadno se jih ne prepozna dovolj zgodaj

Večina bolnikov s tumorji hipofize, večjimi od 1 cm, potrebuje neko obliko zdravljenja ali intenzivnejše spremljanje. Prav tako je potrebno zdravljenje za vse bolnike s tumorji, manjšimi od 1 cm, ki izločajo hormone. Prolaktinomi se običajno zdravijo z zdravili, ki ciljajo na tumorske celice, tako da blokirajo izločanje prolaktina in spodbujajo smrt tumorskih celic. S temi zdravili se raven prolaktina hitro normalizira in tumorji sčasoma postanejo manjši. Nefunkcionalni tumorji in vsi drugi tumorji se najprej zdravijo s kirurškim posegom, izvedenim skozi nosno votlino. 

Če preostali tumor ostane po operaciji, ga lahko usmerimo z gama nožem, pri nekaterih vrstah tumorjev (tumorji, ki izločajo rastni hormon in ACTH) pa se uporablja zdravljenje z dolgo delujočim analogom somatostatina (Sandostatin LAR).

Povzeto po Ordinacija.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650