Vizita.si
Kajenje med vožnjo je nevarno tudi zaradi varnosti v prometu.

Rakave bolezni

Vrste raka, ki so povezane s kajenjem

N.R.A.
15. 02. 2025 04.10
1

Škodljive kemikalije v cigaretnem dimu lahko povzročijo raka v skoraj vseh delih telesa, vključno z nekaterimi najpogostejšimi vrstami raka.

Vrste raka, povezane s kajenjem

Kajenje je povezano z več kot 100 različnimi vrstami raka. Ameriški kirurg je identificiral 12 vrst raka, ki jih neposredno povzroča kajenje, piše krenizdravo:

- pljuča, sapnik in bronhiji,

- orofaringealni prostor (del žrela na zadnji strani ustne votline).

- požiralnik (cev, ki povezuje grlo in želodec).

- grlo (glasilke),

- kolorektalni rak (debelo črevo in danka),

- jetra,

- želodec,

- mehur,

- mieloična levkemija,

- trebušna slinavka,

- ledvice,

- maternični vrat.

Tako boste za vedno opustili kajenje
Preberi še
Tako boste za vedno opustili kajenje

Kako konkretno kajenje povzroča raka?

Cigaretni dim vsebuje več kot 7000 kemikalij, od katerih so mnoge strupene, kot so arzen, radioaktivni polonij-20 in živo srebro. Za najmanj 70 teh kemikalij je znano, da so rakotvorne, kar pomeni, da povzročajo raka pri ljudeh ali živalih. Zaradi brezdimnih tobačnih izdelkov lahko dobite tudi raka. To vključuje žvečilni tobak in tobak za njuhanje.

Kajenje
KajenjeFOTO: AdobeStock

Vdihavanje tujega dima (pasivno kajenje) lahko povzroči raka. Na primer, ljudje, ki so izpostavljeni pasivnemu kajenju, imajo do 30 % večjo verjetnost, da zbolijo za pljučnim rakom v primerjavi s tistimi, ki niso izpostavljeni pasivnemu kajenju.

Kajenje poleg zdravja vpliva tudi na tvoj videz
Preberi še
Kajenje poleg zdravja vpliva tudi na tvoj videz

Rak se pojavi, ko rakotvorne spojine poškodujejo DNK, kar povzroči nenormalno rast in delitev celic. Ta nenormalna rast se lahko razširi na zdrava tkiva. Kajenje oslabi tudi imunski sistem, zaradi česar se telo težje bori proti raku.

Kajenje
KajenjeFOTO: AdobeStock

Razmislite o prenehanju kajenja

Ni varnega načina uporabe tobaka in že kratkotrajna izpostavljenost poveča tveganje za nastanek raka. Opustitev kajenja bistveno zmanjša tveganje za raka. Več cigaret kot pokadite in dlje kot kadite, večje je tveganje za raka. Po drugi strani pa manj kot kadite in prej kot prenehate, manjša je vaša možnost za razvoj ene od 12 vrst raka, povezanih s kajenjem.

Zakaj se boste lahko počutili zaspano po prenehanju kajenja?
Preberi še
Zakaj se boste lahko počutili zaspano po prenehanju kajenja?

Pet let po prenehanju kajenja se bo tveganje za raka na ustih, grlu, požiralniku in mehurju prepolovilo, tveganje za raka materničnega vratu pa bo enako kot pri nekadilcih. Po 20 letih nekajenja bo verjetnost za nastanek raka ustne votline, grla, glasilk ali trebušne slinavke skoraj enaka kot pri tistih, ki nikoli niso kadili.

Vir: krenizdravo

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 738