Vizita.si
Kajenje marihuane

Rakave bolezni

Vsak tretji rak je posledica tega, kar jemo, pijemo in dihamo

N.R.A.
20. 04. 2025 03.33
2

Čeprav genetika igra pomembno vlogo, raziskave vse bolj jasno potrjujejo, da imajo tudi naše vsakodnevne izbire – kar jemo, pijemo, kako živimo in celo kako dihamo – bistven vpliv na tveganje za razvoj raka.

Po ocenah vodilnih zdravstvenih ustanov je kar tretjina vseh primerov raka neposredno povezana z življenjskim slogom, zlasti s prehrano, alkoholom, tobakom in izpostavljenostjo onesnaževalcem.

To pomeni, da imamo posamezniki veliko več nadzora nad preprečevanjem bolezni, kot si morda mislimo. V nadaljevanju analiziramo, kako vsak od teh dejavnikov vpliva na tveganja za nastanek raka in kaj lahko storimo, da jih zmanjšamo.

Kako zelo škoduje že ena cigareta na dan?
Preberi še
Kako zelo škoduje že ena cigareta na dan?

Prehrana: vsakodnevna izbira, ki gradi ali uničuje

Predelano rdečo meso in rak debelega črevesa

Po podatkih Mayo Clinic in Verywell Health je prekomerno uživanje predelanega mesa (klobase, salame, hrenovke) povezano s povečanim tveganjem za raka debelega črevesa in danke. Nitrati in nitriti, ki se uporabljajo kot konzervansi, lahko v telesu tvorijo rakotvorne spojine. Tudi pogosto uživanje rdečega mesa (govedina, svinjina, jagnjetina) naj bo omejeno na manj kot 500 gramov na teden.

Kajenje
KajenjeFOTO: AdobeStock

Pomanjkanje vlaknin in zelenjave

Prehrana, ki vsebuje premalo vlaknin in zelenjave, povečuje tveganje za več vrst raka, zlasti prebavil. Rastlinska živila vsebujejo antioksidante, polifenole, vitamine in minerale, ki varujejo celice pred poškodbami DNK. Kot navaja John Hopkins Medicine, sadje in zelenjava pomagata tudi pri razstrupljanju telesa.

Vrste raka, ki so povezane s kajenjem
Preberi še
Vrste raka, ki so povezane s kajenjem

Prekomerno uživanje sladkorja in preprostih ogljikovih hidratov

Čeprav sladkor neposredno ne povzroča raka, ustvarja pogoje, ki spodbujajo njegov razvoj. Zvišana raven inzulina, ki jo sproža uživanje sladkih pijač in predelanih živil, spodbuja vnetja in rast tumorskih celic, piše Health.

Alkohol: tihi prispevek k raku, ki ga pogosto ignoriramo

Ogrevani tobačni izdelki
Ogrevani tobačni izdelkiFOTO: AdobeStock

Pri ženskah zadošča že manj kot en alkoholni napitek na dan, da se tveganje za raka dojk opazno poveča. Alkohol se razgrajuje v acetaldehid, snov, ki poškoduje DNK in ovira obnovo celic.

Kaj vdihujemo: rakotvorna izpostavljenost iz okolja

Kajenje – še vedno vodilni povzročitelj raka

Kajenje je odgovorno za približno 30 % vseh smrti zaradi raka. Ne prizadene le pljuč, temveč tudi mehur, grlo, trebušno slinavko, ledvice in druge organe, piše myClevelandClinic. Pasivno kajenje je prav tako nevarno, še posebej za otroke in starejše.

Si želite opustiti kajenje? Morda vas bo to prepričalo
Preberi še
Si želite opustiti kajenje? Morda vas bo to prepričalo

Onesnažen zrak in rak pljuč

Onesnaženje zraka v urbanih okoljih, zlasti zaradi izpustov dizelskih motorjev in industrije, vsebuje trdne delce (PM2,5), ki prodirajo globoko v pljuča. Dolgotrajna izpostavljenost tem delcem je povezana z večjim tveganjem za raka na pljučih, tudi pri nekadilcih (John Hopkins Medicine).

Kajenje
KajenjeFOTO: AdobeStock

Radon in azbest

Radon je radioaktivni plin, ki se naravno pojavlja v tleh in lahko prodira v bivalne prostore, zlasti kleti. Je drugi najpogostejši vzrok za raka na pljučih. Azbest, še vedno prisoten v starejših zgradbah, povečuje tveganje za mezoteliom, redko, a smrtonosno obliko raka.

Kajenje – psihična ali fizična odvisnost?
Preberi še
Kajenje – psihična ali fizična odvisnost?

Načini za zmanjšanje tveganja – takojšnje spremembe, ki štejejo

Jejte več rastlinske hrane

Zelenjava, sadje, stročnice, oreščki in semena so temelj protirakave prehrane. Vsak obrok naj vsebuje različne barve, kar pomeni raznolike fitokemikalije in zaščitne snovi (TheHealthy).

Kajenje
KajenjeFOTO: Shutterstock

Omejite vnos procesiranih živil in sladkorja

Zmanjšajte količino industrijsko predelane hrane, umetnih sladil, gaziranih pijač in belega kruha. Namesto tega izberite polnovredna živila z nizkim glikemičnim indeksom.

Zmanjšajte ali opustite uživanje alkohola

Čeprav popolna abstinenca ni nujna, vsak dan brez alkohola pomeni manjše tveganje. Zlasti pri ženskah naj bo uživanje alkohola zelo omejeno (Verywell Health).

Kako kajenje vpliva na astmatike?
Preberi še
Kako kajenje vpliva na astmatike?

Prenehajte kaditi – ali ne začnite

Prenehanje kajenja je eden najučinkovitejših ukrepov za zmanjšanje tveganja za raka, koristi pa se začnejo že nekaj tednov po zadnji cigareti.

Poskrbite za kakovosten zrak

Prezračujte prostore, preverite prisotnost radona, filtrirajte zrak v zaprtih prostorih, zlasti če živite v urbanem ali industrijskem okolju.

Si želite opustiti kajenje? Morda vas bo to prepričalo
Preberi še
Si želite opustiti kajenje? Morda vas bo to prepričalo

Tretjina vseh rakavih obolenj ni neizogibna, temveč posledica vsakdanjih odločitev. Z majhnimi, a doslednimi spremembami lahko pomembno zmanjšamo izpostavljenost rakotvornim dejavnikom in zaščitimo svoje telo pred poškodbami, ki vodijo v bolezen. Prehrana, zrak in pijača – vsak dan znova oblikujejo naše zdravje.

Kateri dejavnik tveganja vam predstavlja največji izziv?

Viri: WebMD, Mayo Clinic, Verywell Health, John Hopkins Medicine, TheHealthy, Health, myClevelandClinic

UI Vsebina ustvarjena z generativno umetno inteligenco.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859