Vizita.si
Večinoma vnetje očense veznice ni nevarno, a v nekaterih primerih je kljub vsemu potrebno hitro ukrepanje.

Bolezni

Rdeče oči! Veste, kako si pomagati?

Katja Benčina
11. 07. 2013 07.56
8

Se pogosto spopadate z rdečimi očmi? Rdečica oči je lahko simptom najrazličnejših vnetij ali draženj, ki so še posebej pogosta pri uporabnikih leč. Večinoma so vnetja nenevarna, včasih pa potrebujejo takojšnje ukrepanje zdravnika. Preverite, kako si pomagati.

Večinoma vnetje očense veznice ni nevarno, a v nekaterih primerih je kljub vsemu potrebno hitro ukrepanje.
Večinoma vnetje očense veznice ni nevarno, a v nekaterih primerih je kljub vsemu potrebno hitro ukrepanje.FOTO: Profimedia
Rdečica oči je posledica razširjenih krvnih žil na površini očesa, zaradi česar pride ob vnetju ali draženju očesa. Najpogostejše očesno vnetje je vnetje očesne veznice – konjunktivitis, ko so oči rdeče, pordele, se solzijo, veznica je otečena, vid pa je navadno nekoliko slabši. Konjunktivitis je lahko nalezljivi, če je posledica bakterijske, virusne ali glivične okužbe (redko), lahko pa je nenalezljiv, ko gre za alergijsko reakcijo ali draženja očesa zaradi vplivov iz okolja, kot so veter, mraz, vročina, prah, UV-svetloba, klime in podobno. Vnetje očesne veznice se pojavi tudi kot znak nekaterih bolezni, kot je na primer luskavica.
Na zdravnika se je potrebno obrniti takoj, če oko nenadoma pordi in boli, in če to spremljajo še motnje vida.
Na zdravnika se je potrebno obrniti takoj, če oko nenadoma pordi in boli, in če to spremljajo še motnje vida. FOTO: iStockphoto

Kako prepoznamo konjunktivitis?

Simptomi vnetja očesne veznice se navadno razvijejo v nekaj urah in jih navadno opazimo, ko se zbudimo. Pojavi se:

- Rdečica očesne veznice;
- neprijetno draženje očesa, ki ga ljudje opisujejo kot pesek v očeh,
- otekanje in srbečica vek,
- izcedek, ki je lahko rumenkast in gost ali bister in voden,
- kraste na trepalnicah in robovih vek, ki so se izsušile med spanjem, zaradi česar se veke včasih zlepijo.

Kdaj je potreben takojšen obisk zdravnika?

Večina enostavnih okužb očesne veznice sicer ni nevarnih, nekatera globlja vnetja pa lahko povzročijo brazgotine in druge hude posledice, ki lahko celo nepopravljivo okvarijo vid in vodijo v slepoto. Na zdravnika se je potrebno obrniti takoj, če oko nenadoma pordi in boli, in če to spremljajo še motnje vida. V tem primeru se je potrebno takoj posvetovati z zdravnikom,da izključi morebitna resnejša očesna obolenja.

Kako ukrepati ob vnetju?

Ob vnetju očesne veznice je pomembno, da odkrijemo vzrok vnetja, da lahko težavo učinkovito odpravimo. Večinoma vnetja niso resna stanja, a v nekaterih primerih je potreben takojšen obisk zdravnika.

- Bakterijska okužba

Med bolj resne okužbe spada bakterijska okužba očesne veznice, ki jo je potrebno odkriti zgodaj, saj lahko v nasprotnem primeru privede do globokih razjed na očesu, ki trajno okvarijo vid. Okužbo povzročajo bakterije, ki navadno v oko pridejo ob bakterijski okužbi dihal, kože ali preko rok. V tem primeru si oči spirajte s fiziološko raztopino, oftalmolog pa vam lahko predpiše še antibiotične kapljice in mazila.

- Virusna okužba

Manj nevarna je virusna okužba, ki je precej pogosta, še posebej v času prehladnih obolenj. Simptome lahko ublažite s pomočjo umetnih solz, ki jih kupite v lekarni, širjenje okužbe pa preprečite z rednim umivanjem rok po in pred stikom z očmi. Virusna okužba s herpesom simpleksom, ki se na očesno veznico prenese z rokami, pa zahteva hitro ukrepanje. Ob njej je nujen posvet z zdravnikom, saj lahko virus povzroči trajne poškodbe očesa.

Vnetje očesne veznice je lahko tudi posledica draženj očesa zaradi vplivov iz okolja, kot so veter, klima, prah, vročina, mraz, UV-svetloba in podobno.
Vnetje očesne veznice je lahko tudi posledica draženj očesa zaradi vplivov iz okolja, kot so veter, klima, prah, vročina, mraz, UV-svetloba in podobno.FOTO: Profimedia

- Alergijska reakcija

Vnetje očesne veznice je lahko tudi posledica alergijske reakcije, ki se značilno pojavlja pri alergikih. Oči so rdeče, srbeče, veznica pa otekla. Najboljša rešitev je, da se alergenom izognete, zdravnik pa vam lahko predpiše protialergijska zdravila, ki so najpogosteje v obliki kapljic ali mazila. Alergijski konjunktivitis pogosto spremlja seneni nahod ali alergijo na prah, pelod in na druge alergene. Povzročajo ga lahko tudi sestavine kozmetičnih izdelkov ali raztopin za kontaktne leče.

"Leč nikoli ne nosite dlje, kot je priporočeno, saj tako te izgubijo svoje lastnosti, kot so prepustnost za kisik, vodo in podobno in zato lahko privedejo do pordelosti oči, vnetij in drugih okvar,'' pravi oftamolog Boštjan Meh, dr. med.
"Leč nikoli ne nosite dlje, kot je priporočeno, saj tako te izgubijo svoje lastnosti, kot so prepustnost za kisik, vodo in podobno in zato lahko privedejo do pordelosti oči, vnetij in drugih okvar,'' pravi oftamolog Boštjan Meh, dr. med. FOTO: Dare Čekeliš

Sicer pa se rdečica oči pogosto pojavi pri uporabnikih leč, ki morajo izjemno paziti na higieno med rokovanjem z lečami. Nekaj nasvetov nam je podal oftalmolog Boštjan Meh, dr. med.

Kako pravilno rokujemo z lečami?

Pred vsakim rokovanjem z lečami, torej vstavljanjem ali odstranjevanjem, si je treba temeljito umiti roke. Nošnjo kontaktnih leč omejite v priporočene okvire: vsak dan svetujemo nekaj ur brez kontaktnih leč (ob vikendih tudi cel dan), odsvetujemo nošnjo med spanjem. Uporabniki kontaktnih leč, ki jih ponoči ne odstranjujejo, so v mnogo večji nevarnosti, da se pri njih razvijejo nevarna vnetja roženice, kot tisti, ki ponoči leč ne nosijo.

Uporabljajte samo sveže raztopine, ki jim ni potekel rok trajanja. Leč nikoli ne hranite le v fiziološki raztopini, saj jih ta ne ščiti pred onesnaženjem in bi tako shranjene leče lahko povzročile vnetje oči. Leč nikoli ne vlažite z vodo iz pipe ali s čimer koli drugim, kot le s priporočeno raztopino. Raztopine, v kateri so shranjene leče, ne uporabljajte večkrat. Ker se v posodici za leče nabirajo bakterije, jo po vsaki uporabi izpraznite, splaknite s svežo raztopino in pustite, da se na zraku posuši.

Leč nikoli ne nosite dlje, kot je priporočeno, saj tako te izgubijo svoje lastnosti, kot so prepustnost za kisik, vodo in podobno in zato lahko privedejo do pordelosti oči, vnetij in drugih okvar. V tem primeru se takoj obrnite na očesnega zdravnika!

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662