Rdeče pikice ali lise so lahko neprijetne, vendar so običajno neškodljive. Torej, kaj vse jih povzroča in kdaj jih moramo vzeti resno?
Okužba grla
Gre za okužbo, ki prizadene grlo in mandlje, povzročajo pa jo bakterije streptokok. Majhne rdeče lise, imenovane tudi petehije, so pogost simptom, ki lahko nakazuje na to okužbo. Če se jim pridružijo še drugi znaki, kot so vročina, bolečine pri požiranju, rdeči in otekli mandlji, povečane bezgavke na vratu, je dobro, da obiščemo zdravnika, ki bo predpisal tudi ustrezno zdravljenje. Tovrstne okužbe običajno zdravimo z antibiotiki, s pitjem večje količine vode in počivanjem.
Poškodba
Eden od razlogov za pojav rdečih pikic ali lis je lahko tudi poškodba, npr. ureznine ali opekline. Navadno se to lahko zgodi, če popijemo ali pojemo kaj prevročega, kot tudi zaradi nepravilnega grizenja in žvečenja. Kriva je lahko tudi zobna proteza, ki ni ustrezno prilagojena, zlomljen zob, neravne zobne zalivke, mostički, preobčutljivost, alergije itd. Pri poškodbah moramo biti pozorni, kako se celijo. In če rdeče lise ne izginejo, se moramo obrniti na svojega zdravnika, ki bo ocenil stanje in postavil pravo diagnozo.
Ustna kandidoza
Okužba je posledica kandide, in sicer gre za vrsto glivic, ki so normalno prisotne v človeškem telesu, a se lahko v določenih primerih prekomerno razmnožijo, še posebej ob oslabljenem imunskem sistemu. Oralna kandidoza je lahko asimptomatska, v nekaterih primerih pa povzroča tudi hujše težave. Znaki, ki jo spremljajo, se pokažejo v ustni votlini v obliki rdečih in belih madežev, izgubi apetita, hkrati pa lahko čutimo tudi bolečino med požiranjem. Če sumite, da imate hujšo obliko kandidoze, se o tem posvetujte s svojim zdravnikom, ki bo potrdil diagnozo z bolj natančnim pregledom ust.
Oralni herpes
Pri herpesu gre za virusno okužbo, ki je posledica virusa herpes simpleks. Ta virus povzroča rane, imenovane tudi herpes ali vročinski mehurji, ki se navadno pojavijo okoli ust ali v njih, tudi na nebu. Največkrat se pojavijo, ko nam pade odpornost, smo utrujeni ali pod stresom. Takrat lahko opazimo bele, odprte rane oz. lahko so videti tudi kot rdeče lise. Običajno izginejo same od sebe v približno dveh tednih.
Preventiva – kaj lahko naredimo sami?
Pomembno je, da ustrezno skrbimo za ustno higieno, s čimer lahko zmanjšamo tveganje. Na sploh je dobro, da pijemo dovolj vode, si redno čistimo zobe, vsaj enkrat na teden pa lahko uporabimo tudi ustno vodico. Prav tako je priporočljivo, da se odpovemo kajenju in omejimo uživanje alkoholnih pijač.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV