Vizita.si
image (28)

Bolezni

Realna podoba okužbe, ki jo lahko preprečimo

K.B.
23. 10. 2015 08.08
9

Te podobe razkrivajo realno sliko sifilisa, spolno prenosljive bolezni, ki jo lahko preprečimo z uporabo kondomov med spolnimi odnosi. V tretji fazi bolezni se lahko pojavijo ogromni boleči izpuščaji, s katerimi se je spopadel tudi 38-letni pacient na fotografijah, ki je iskal urgentno pomoč.

38-letni Kitajec je bil zdravljen v bolnišnici China Medical University v Shenyangu, po tem ko so se mu po vsem telesu pojavile velike razjede polne gnoja. Te so bile posledica spolno prenosljive bolezni sifilis, s katero se je okužil pred nekaj meseci ali celo leti, so zapisali kitajski zdravniki v medicinski reviji The Lancet medical journal. V reviji so objavili fotografije, da bi z njimi opozorili na resne posledice, ki jih ima lahko okužba s sifilisom.

''Moški se je kar mesec dni spopadal z bolečimi izpuščaji po obrazu, telesu in udih. Pričelo se je z majhnimi bulicami, ki so se v dveh tednih razvile v gnojne mehurčke in boleče razjede,'' so zapisali v medicinski reviji. Bolniku so najprej postavili diagnozo gangrenozno piodermo, redko kožno stanje, ki se pokaže z bolečimi razjedami.

Simptomi so se v nekaj tednih poslabšali in dobil je vročino, zaradi česar so ga znova sprejeli v bolnišnici. Testi so pokazali, da se spopada z redko obliko sifilisa imenovano maligni sifilis. Moški je pojasnil, da je imel v zadnjih nekaj letih spolne odnose s štirimi ženskami, a zanikal, da bi imel spolne odnose z moškimi.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije se vsako leto 498 milijonov ljudi starih od 15 do 49 let okuži s spolno prenosljivimi boleznimi, kot so klamidija, gonoreja, sifilis ali trihomonijaza. Pred njimi se lahko zaščitimo z uporabo kondoma med spolnimi odnosi.

Sifilis se razvija v treh fazah in se prične z izjemno nalezljivim izpuščajem na genitalijah, včasih okoli ust. Ob stiku z izpuščajem, na primer ob spolnih odnosih, se okužba hitro prenese. Izpuščaj se navadno pojavi za dva do šest tednov in se lahko kasneje razvije v kožni izpuščaj ali otečeno grlo, kar znova izzveni v nekaj tednih. Nato navadno sledi faza mirovanja, ki je brez vidnih simptomov in lahko traja tudi več let. Če sifilis preide v tretjo - najbolj nevarno fazo, lahko pride do resnih zapletov, kot so poškodbe možganov, živcev, oči, srca, krvnih žil, jeter, kosti in sklepov, če ga ne zdravijo pravočasno. Zdravljenje sifilisa običajno poteka z antibiotiki.

Kaj je sifilis in kako ga zdravijo?

Sifilis je bakterijska okužba, ki se navadno prenaša s spolnimi odnosi ob kontaktu z osebo, ki je okužena. Bakterija, ki povzroča sifilis je Treponema pallidum. V telo vstopi ob stiku z okuženim izpuščajem, običajno ob vaginalnem, analnem ali oralnem spolnem odnosu ali ob delitvi spolnih igrač z osebo, ki je okužena.

Do okužbe lahko pride tudi ob uporabi drog, z delitvijo igle z okuženim. Noseče ženske pa lahko sifilis prenesejo na svojega nerojenega otroka. Če sifilisa ne zdravimo, lahko materi ali dojenčku prinaša resne zdravstvene težave in povzroči splav ali mrtvorojenost. Prav zato vsem nosečim ženskam ponudijo krvni test, s katerimi preverijo prisotnost sifilisa kot del rutinskega prenatalnega presejalnega pregleda. Čeprav je to izjemno redko, pa se sifilis lahko širi tudi preko krvne transfuzije.

Se pa okužba ne more širiti preko skupne uporabe kozmetike, oblačil ali jedilnega pribora, saj bakterija ne preživi izven človeškega telesa. Bolj zgodaj kot zdravijo sifilis, manj je možnosti zapletov. Običajno ga zdravijo z antibiotiki.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631