O nevarnostih melanoma in o tem, kaj storiti, da se zavarujete, smo se pogovarjali z dermatologinjo Metko Adamič.
Kaj sploh je melanom?
Melanom je rakasta novotvorba, ki se praviloma prične na koži. Je popolnoma ozdravljiv, če ga diagnosticiramo zgodaj, vendar je usoden, če dovolimo da napreduje in se razširi. Rak je stanje, kjer določena skupina celic raste brez omejitve in neorganizirano, tako, da prerašča normalno tkivo in moti njegovo funkcijo. Dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med. pove, da je melanom rak pigmentnih celic v koži, poznanih kot melanociti. Normalno se melanociti nahajajo v zunanjem sloju kože in proizvajajo rjav pigment melanin, ki je odgovoren za rjavo barvo kože. O melanomu govorimo takrat, ko melanociti postanejo rakasto spremenjeni ter rastejo in vdirajo v druga tkiva.
Kaj ga povzroča?
"Zaenkrat še ni povsem pojasnjeno, kako se razvijejo posamične podvrste melanoma; popolnoma jasno pa je, da prekomerno izpostavljanje UV žarkom, še posebej hude sončne opekline v otroštvu, povečujejo možnost nastanka melanoma," je povedala Adamičeva.
Kdo ga lahko dobi?
Dermatologinja opozarja, da melanom lahko dbi vsak, vendar so bolj izpostavljeni ljudje s svetlo poltjo, svetlolasi (rdečelasi in pegasti), modrih oči, ljudje s fototipom I in II. UV žarke so strokovnjaki v preteklem letu opredelili kot visoko kancerogen dejavnik - ljudje, ki ob izpostavljanju soncu le redko in slabo porjavijo ali so hitro opečeni, so najbolj izpostavljeni. Prekomerno sončenje je nevarno skozi celo življenje, opekline pri otrocih in najstnikih pa najbolj poškodujejo kožo.
"Poleg opeklin v zgodnjih letih, so bolj izpostavljeni razvoju melanoma ljudje z velikim številom pigmentnih znamenj. Vsakdo izmed nas ima pigmentna znamenja, običajno jih imamo v odraslem obdobju okoli trideset in večina jih je brez posebnosti. Ljudje, ki imajo več kot petdeset znamenj, imajo večje tveganje za razvoj melanoma. Poleg števila znamenj, je pomemben tudi njihov izgled. Nekatera so netipična in nepravilna. Takšna znamenja so atipična oziroma displastična. Ljudje z atipičnimi znamenji so prav tako bolj izpostavljeni razvoju melanoma. Melanom se v večjem številu pojavlja v nekaterih družinah. Če ima ožji sorodnik (na primer starš, teta ali stric) melanom, imajo povečano možnost za razvoj melanoma tudi drugi krvni sorodniki," opozarja Metka Adamič.
Vsi omenjeni dejavniki - svetla polt, ljudje, občutljivi na sonce, mnogo opeklin v preteklosti, veliko znamenj, atipična znamenja in bližnji sorodniki, ki so imeli melanom, nam omogočajo razpoznati osebe z večjim tveganjem za nastanek melanoma. Vendar je potrebno vedeti tudi, da lahko nastane melanom pri vsakomer, tudi pri tistih ljudeh, ki nimajo nobenega od omenjenih dejavnikov tveganja; vendar pa je tveganje pri ljudeh z enim ali več dejavniki tveganja, večje. Če imate katerega od naštetih dejavnikov tveganja, vam lahko redni obiski in pregledi pri vašem dermatologu rešijo življenje.
Kaj storiti, da se zavarujete?
Zelo pomembno pri razvoju melanoma je pretirano izpostavljanje UV žarkom v otroštvu in najstniškem obdobju; za zmanjšanje obolenja je pomembno izogibanje soncu med 10. in 16. uro, ko je le-to najmočnejše; ob izpostavljanju UV žarkom uporabljajte zaščitne kreme s širokim spektrom, ki blokirajo UVA in UVB žarke (pri tem upoštevajte navodila dermatologov, ki jih objavljajo preko medijev vsako leto pred poletno sezono), pred UV žarki zaščitite sebe in otroke z nošenjem kap in klobukov ter primernih oblačil, zaščitnih očal, kar bo tudi preprečevalo dostop UV-žarkom. Zapomnite si: bela bombažna majica prepreči vdor le 50 odstotkom sončnih žarkov. Izogibajte se solarijem!
"Zgodnja razpoznava melanoma je najboljša terapija. Enkrat na mesec se preglejte sami, pozorni bodite na nesimetrično oblikovana pigmentna znamenja, premera več kot 6 mm, ki rastejo in se spreminjajo (A,B,C;D - pravila so v pomoč). Če imate kakšno atipično znamenje, pojdite nemudoma k dermatologu. Vsekakor pa pojdite k dermatologu vsaj enkrat letno na popoln pregled kože," svetuje dr. Adamičeva.
Vsaka sprememba pigmentnega znamenja, posebej če se dogaja relativno hitro (v 2-3 mesecih) je znak, da je treba poiskati pregled pri dermatologu!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV