Vizita.si
Mojca bolnikom z osteoporozo svetuje veliko pozitivnega mišljenja, gibanja v naravi ter čim manj psihičnih obremenitev. Kajti s pravim odnosom in optimizmom je lahko življenje z osteoporozo skoraj običjano (fotografija je simbolična).

Bolezni

Resnična zgodba: Življenje z osteoporozo

Eva Trček
20. 10. 2009 11.57
1

62-letna Mojca je pred devetimi leti izvedela, da se gostota njenih kosti manjša. A na začetku je kazalo, da ima le osteopenijo, za katero mnogi zdravnik pravijo, da je predhodnica osteoporoze. Čeprav vsi bolniki z osteopenijo ne dobijo osteoporoze, se je Mojčina zgodba obrnila drugače.

 

Mojca bolnikom z osteoporozo svetuje veliko pozitivnega mišljenja, gibanja v naravi ter čim manj psihičnih obremenitev. Kajti s pravim odnosom in optimizmom je lahko življenje z osteoporozo skoraj običjano (fotografija je simbolična).
Mojca bolnikom z osteoporozo svetuje veliko pozitivnega mišljenja, gibanja v naravi ter čim manj psihičnih obremenitev. Kajti s pravim odnosom in optimizmom je lahko življenje z osteoporozo skoraj običjano (fotografija je simbolična).FOTO: iStockphoto
Osteoporoza je bolezen zmanjšanja kostne mase. Kosti so krhke in lahko se zlomijo že ob najmanjšem naporu, na primer ob objemu, dvigovanju otroka, pobiranju igrač in podobno. Najnevarnejši možen zaplet je zlom kolka, kajti zaradi slabše gibljivosti in zapletov po operaciji se lahko zgodi, da se bolnik ne more več vključiti v normalno, samostojno življenje. Ali še huje, zlom kolka lahko vodi celo v smrt – umrljivost v prvem letu po poškodbi je namreč kar 20-odstotna. A če se bolezen še pravočasno odkrije, se lahko človek z zmanjšano gostoto kosti izogne zlomom in z malo pazljivosti živi povsem normalno življenje. Ravno to je doletelo Mojco. ''Leta 2000 sem opravila meritev na petnico, ki jo imenujemo tudi presejalna meritev. Diagnoza je bila osteopenija. Nato sem leto kasneje opravila še meritev z DXA aparatom, ki meri mineralno gostoto kosti, in izvidi so pokazali začetek osteoporoze,'' se dneva, ko je izvedela za svojo bolezen, spominja Mojca. A ni se vdala – ohranila je pozitven pogled na svet in ni dopustila, da bi ji bolezen uničila življenje. Vedela je, da se mora najbolj paziti zlomov, zato je bila v vsakdanjem življenju, pri dnevnih opravilih bolj pazljiva. ''Življenje z osteoporozo je skoraj običajno, dokler ne pride do raznih zlomov, na primer zapestja, kolka ali česa drugega. V tem primeru se ti namreč življenje krepko spremeni. A jaz sem imela srečo, kajti do zlomov ni prišlo. Je pa res, da sem za to veliko naredila sama. Izogibala sem se vzponom v visokogorje ali dvigovanju zelo težkih predmetov. Skratka, bila sem bolj previdna,'' o svojem življenju z boleznijo pripoveduje Mojca.

Če se osteoporozo dovolj hitro odkrije in začne zdraviti ter če je bolnik pazljiv, lahko do zlomov kosti sploh ne pride.
Če se osteoporozo dovolj hitro odkrije in začne zdraviti ter če je bolnik pazljiv, lahko do zlomov kosti sploh ne pride. FOTO: iStockphoto

Bili so vzponi in padci

Vse odkar so Mojci postavili diagnozo osteoporoza, je redno hodila na preglede in na merjenje kostne gostote. Izvidi so bili enkrat boljši, drugič slabši. A kljub slabim izvidom in še nekaterim drugim zdravstvenim težavam, ki so jo pestile, je Mojca vztrajala. Neumorno je preizkušala različna zdravila, ki pa niso odgovarjala njenemu organizmu. Za osteoporozo obstaja namreč več zdravil – na eni strani so tista, ki delujejo proti razgradnji kosti, na drugi pa tista, ki spodbujajo tvorjenje kosti. A tako kot vsako zdravilo imajo tudi nekatera zdravila za osteoporozo stranske učinke. Tista, ki se v vodi težje topijo, bolniku pogosto povzročajo bolečine v trebuhu, slabost, bruhanje. Pri nekaterih zdravilih je postopek jemanja zelo zapleten, saj jih je treba vzeti na tešče, jih poplakniti samo z vodo, po zaužitju pa mora biti bolnik nekaj časa v pokončnem položaju. A čez čas je Mojca končno našla zdravilo, ki ji je odgovarjalo in celo tako pomagalo, da je prešla iz osteoporoze nazaj na osteopenijo. ''Seveda pa mi je pri izboljšanju stanja pomagalo tudi pozitivno mišljenje, strokovna telovadba, namenjana bolnikom z osteoporozo, razna predavanja, zdrava prehrana in veliko gibanja na prostem,'' dodaja Mojca.

Pomembno je pravočasno ukrepanje in pozitivno mišljenje

''Tistim, ki ugotovijo, da imajo osteoporozo, svetujem, da se takoj odpravijo k osebnemu zdravniku in se z njim posvetujejo glede morebitnih dodatnih boleznih ter o primernih zdravilih. Kajti nekatera zdravila odvzamejo kalcij iz organizma in v takih primerih potem zdravila za osteoporozo seveda niso dovolj učinkovita. Pomembno je tudi, da ne obupajo, da so optimistični in potrpežljivi, ker je za vsako bolezen potreben določen čas, da se stanje izboljša,'' svetuje Mojca. Sama je dober primer za to, da je ravno zgodnje odkrivanje bolezni ključnega pomena, kajti zaradi pravočasnega ukrepanja si Mojca ni zlomila niti ene kosti in živi povsem običajno življenje. Od pojava bolezni je minilo devet let in njeno življenje zato ni nič manj kakovostno in polno, pravi: ''Zdaj delam na tem, da obdržim stanje osteopenije, kar je zame velik uspeh. In vsem bolnikom s krhkimi kostmi želim isto – veliko pozitivnega mišljenja, veselih, srečnih in sončnih dni v naravi ter čim manj psihičnih obremenitev. Kajti s pravim odnosom in optimizmom lahko uspe tudi vam.''

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662