Revolucionarni krvni test zazna 95 odstotkov rakov, je pokazala nova študija danskih strokovnjakov iz Univerze v Kopenhagnu. Metoda je osnovana na neverjetnem odkritju leta 2015, ki ga je odkrila ista ekipa, ki je pokazalo, da se beljakovina, ki jo naravno proizvaja parazit malarije veže na površino 95 odstotka rakavih celic. Ko so to spoznanje skušali uporabiti za razvoj krvnega testa, so vzeli sintetično verzijo beljakovine malarije imenovano rVAR2 in jo povezali z drobnim magnetom. Ko so jo dodali v krvni vzorec, se je pokazalo, da ta nase veže skoraj vse rakave celice, vključno z rakavimi celicami trebušne slinavke, ki jih je najtežje odkriti. Ko so v laboratoriju beljakovini izpostavili 10 rakavih celic, se je ta uspešno vezala na kar 9 od njih.
Preberite še: Tanja iz Ljubljane: Rak je prišel prej, kot je običajno
Vodja raziskave profesor Ali Slanti iz Univerze Kopenhagen je za britanski Mail Online povedal: ''Razvili smo metodo, kjer vzamemo vzorec krvi in z njim pridobimo individualne rakave celice iz krvi. Danes je težko določiti, v katerri fazi je rak. Naša metoda se je izkazala, da lahko razkrije raka v kateri koli fazi - prvi, drugi, tretji in četrti. Na podlagi tumorksih celic, ki jih najdemo v krvnem obtoku, lahko odkrijemo, kako agresiven je rak in temu primero prilagodimo tudi zdravljenje.''
Preberite še: Svojo prezgodnjo menstruacijo je pripisala stresu, a šlo je za ...
''Trenutne metode za diagnosticiraanje raka zaznavajo tumorske označevalce, a vse rakave celice nimajo teh označevalcev, med njimi denimo rak jeter, pljuč in nekatere oblike raka kosti. S to metodo bomo lahko uporabili za širšo diagnozo, saj ni odvisna od tipa raka. Do sedaj smo lahko zaznali že številne vrste raka s pomočjo krvnih testov. Če so rakave celice v vašem krvnem obtoku, pomeni, da imate tumor nekje v telesu,'' še pojasni.
Metoda z beljakovino malarije razkriva celo raka jeter in trebušne slinavke, ki sta težko ozdravljiva raka predvsem zato, ker ju odkrivajo pozno. Prav zato imata le sedem odstotno preživetje v petih letih po diagnozi. Ti krvni testi pa bi lahko bili opravljeni preventivno pri ljudeh, ki imajo tveganje za razvoj raka povišano zaradi dedne nagnjenosti.
Kako je potekala raziskava?
Strokovnjaki so 10 rakavih celic dodajali v 5 ml vzorca krvi. V mešanico so dodali sintetično verzijo beljakovine malarije. Raziskovalci pravijo, da ta deluje kot magnet in nase veže rakave celice iz krvi, kar omogoča strokovnjakom, da jih kasneje analizirajo in lažje postavijo diagnozo. Soavtorica raziskave Mette Ørskov Agerbæk je pojasnila: ''Preštejemo število rakavih celic in na podlagi tega postavimo diagnozo. Lahko tudi na primer spremeniš način zdravljenja, če opaziš, da se število tumorskih celic ne spremeni v krvnem obtoku v času zdravljenja. To pomeni, da zdravljenje ni učinkovito in ga je treba spremeniti.''
Čeprav bodo potrebne še nadaljnje večje študije, so rezultati raziskovalcev obetavni in so bili objavljeni v strokovni reviji Nature Communications, kjer so zapisali, da bi test lahko raka odkril že v prvi fazi, še preden se razširi na druge organe. Prva tako tudi v fazi, ko je rak že metastaziral, a se ne drugi lokaciji še ni povsem oblikoval v sekundarni tumor. Takrat ga je prav zato izjemno težko odkriti, a prav metastazirani raki so odgovorni za kar 90 odstotkov vseh smrti povezanih z rakom. Kar trenutno predstavlja 7,4 milijona smrti po svetu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV