Vizita.si
Žilni kirurg dr. Zamboni je s svojim odkritjem pomagal bolniku z multiplo sklerozo in mu tako omogočil, da bo lahko spet igral košarko s svojim sinom.

Bolezni

Revolucionarno! Odkrili zdravljenje za multiplo sklerozo

Katja Benčina
12. 02. 2010 09.24
2

Newyorški znanstveniki so potrdili, da ima več kot 55 odstotkov obolelih za multiplo sklerozo nepravilnosti v pretoku krvi v venah. To odkritje je tako korak bliže k učinkovitemu zdravljenju multiple skleroze.

Žilni kirurg dr. Zamboni je s svojim odkritjem pomagal bolniku z multiplo sklerozo in mu tako omogočil, da bo lahko spet igral košarko s svojim sinom.
Žilni kirurg dr. Zamboni je s svojim odkritjem pomagal bolniku z multiplo sklerozo in mu tako omogočil, da bo lahko spet igral košarko s svojim sinom.FOTO: iStockphoto
Nevrologi iz Univerze v Buffalu so opravili prve klinične študije, s katerimi so testirali najnovejša odkritja italijanskega nevrokirurga dr. Paola Zambonija, ki pravi, da multipla skleroza ni avtoimunska bolezen, ampak da gre pravzaprav za obolenje vratnih ven, ki povzročijo slabšo prekrvavitev možganov. To odkritje pa bi lahko spremenilo življenje več tisočev ljudi po svetu.

Nekdanji žilni kirurg in profesor na italijanski Univerzi Ferrari dr. Paolo Zamboni se je s to izčrpujočo boleznijo začel ukvarjati že pred desetletjem, ko je njegova žena pri 51 letih zbolela za multiplo sklerozo. Ko je videl vso njeno bolečino, nenehno utrujenost, oslabljenost mišic in težave z vidom, je začel raziskovati, kaj sploh povzroča to bolezen. In čeprav so že dolgo vedeli, da imajo bolniki z multiplo sklerozo v možganih povečano raven železa, so strokovnjaki menili, da je to rezultat bolezni. Za dr. Zambonija pa je bila to ključna stvar, ki bo razkrila vzrok bolezni. “Železo je zelo nevarna snov, saj sprošča proste radikale, ki pa uničujejo celice, zato je bilo še kako pomembno, da ugotovim, zakaj se tam železo nabira,“ pravi italijanski kirurg. Z Dopplerjevim ultrazvokom (TDC), ki prikazuje pretok krvi po žilah, je tako pregledoval vratne žile številnih obolelih za multiplo sklerozo in prišel do neverjetnega odkritja. Skoraj 100 odstotkov vseh pacientov je imelo zmanjšan pretok krvi v vratnih žilah, ki iz možganov odvajajo kri. Nato je te žile pregledal še zdravim ljudem in tistim z nekaterimi drugimi nevrološkimi boleznimi in ugotovil, da imajo nemoten pretok krvi. To pa je sedaj potrdila tudi klinična raziskava newyorških razsikovalcev.

Zame je bilo to neverjetno odkritje, ki je dokazovalo povezavo med venskim delovanjem in povečano količino železa v možganih,“ pravi dr. Paolo Zamboni. Verjame namreč, da se kri zaradi zamašenih ven vrača v možgane in povzroča pritisk na stene žil, s tem pa poškodbe. Kirurg je to motnjo pretoka krvi poimenoval CCSVI – Chronic Cerebrospinal Venous Insufficiency. Kmalu je odkril še povezavo med zamaščenostjo žil in pacientovimi simptomi. Pacienti z le eno zamašeno vratno žilo so imeli lažjo obliko multiple skleroze, pacienti z več zamašenimi žilami pa hujšo obliko.

Zdravljenje multiple skleroze

Večini nevrologov se je zdela Zambonijeva teorija zanimiva, a ko je predlagal svojo idejo, kako multiplo sklerozo zdraviti, niso bili več tako navdušeni. Morda tudi zato, ker Paolo s svojimi odkritji podira dosedanja prepričanja o tej bolezni, da gre za možgansko motnjo in avtoimunsko bolezen, medtem ko gre po njegovem mnenju za zamašitev ven.

Seveda pa je zdravljenje za Zambronija še kako pomembno, saj je želel pomagati svoji ženi. Njegova ideja je bila, da bi vene, ki so blokirane, odmašili in tako zagotovili dobro prekrvavljenost možganov.

Kljub vsemu pa mu je prisluhnil specialist dr. Fabrizio Salvi iz bolnišnice v Bolonji. Tako je svoje paciente z multiplo sklerozo začel pošiljati k dr. Zamboniju na testiranja. In eden od pacientov, ki jih je poslal, je bil G. Z., ki je za multiplo sklerozo trpel že devet let. Zaradi bolezni je imel tako oslabljene mišice, da je komaj hodil. "Vse moje sanje so se sesule v prah. Mislil sem, da je mojega življenja konec,“ se spominja bolezni. Ko je imel pregled, sta bili obe njegovi vratni veni 50-odstotno zamašeni. Tako je postal prvi, na katerem so izvedli poskusni poseg, s katerim so mu odmašili vene. In, kot pravi, mu je to zdravljenje povrnilo zdravje: “Danes ne vem več, kako je biti bolan. Počutim se kot pred 15 leti, ko še nisem imel multiple skleroze. Bili so trenutki, ko sem misli, da ne bom nikoli več igral tenisa s svojim sinom, sedaj pa ga lahko,“ v solzah pripoveduje. "Dr. Zamboni mi je podaril še eno življenje!

Zavedati pa se je treba, da je tovrstno zdravljenje še v povojih, tako da bo potrebno še veliko preučevanj preden bi prišlo v širšo uporabo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662