Vizita.si
''Jaz, ki se sem se še nedolgo nazaj borila za starše otrok obolelih za rakom, sem zbolela. Za rakom! Za rakom na ščitnici!'', je na Facebooku zapisala priljubljena pevka Rebeka Dremelj.

Bolezni

S kako nevarnim rakom se spopada Rebeka Dremelj?

Katja Benčina
04. 05. 2015 08.22
7

Potem ko je pevka Rebeka Dremelj v čustvenem sporočilu na Facebooku zapisala, da se spopada z rakom na ščitnici in pojasnila, da je že prestala operacijo – čakata jo še terapija in okrevanje – smo preverili, kako nevarna je pravzaprav ta bolezen.

''Jaz, ki se sem se še nedolgo nazaj borila za starše otrok obolelih za rakom, sem zbolela. Za rakom! Za rakom na ščitnici!'', je na Facebooku zapisala priljubljena pevka Rebeka Dremelj.
''Jaz, ki se sem se še nedolgo nazaj borila za starše otrok obolelih za rakom, sem zbolela. Za rakom! Za rakom na ščitnici!'', je na Facebooku zapisala priljubljena pevka Rebeka Dremelj.FOTO: Facebook
Čeprav so nekatere druge bolezni ščitnice precej pogoste, pa raka ščitnice štejemo med relativno redke oblike raka. Od vseh rakov se namreč pojavi le v približno 1 odstotku – tako vsako leto v Sloveniji odkrijejo okoli 150 primerov. Med njimi pa so pred kratkim raka na ščitnici odkrili tudi pevki Rebeki Dremelj. 34-letnica je v svojem sporočilu na Facebook strani povedala, da ji je dovolj pretvarjanj in laži o tem, kaj pomeni preveza okoli njenega vratu in kaj je počela v bolnišnici. ''Jaz, ki se sem se še nedolgo nazaj borila za starše otrok obolelih za rakom, sem zbolela. Za rakom! Za rakom na ščitnici!'' je zapisala. Kmalu za tem pa sporočila, da bo svojo izkušnjo delila z javnostjo, a šele sredi maja, ko bo dokončno zaključila zdravljenje.
Prof. dr. Simona Gaberšček, dr. med iz Klinike za nuklearno medicino, UKCL.
Prof. dr. Simona Gaberšček, dr. med iz Klinike za nuklearno medicino, UKCL. FOTO: POP TV

Mi pa smo ta čas obiskali Ljubljanski klinični center, kjer nam je prof. dr.Simona Gaberšček, dr. med., pojasnila, da je v večini primerov rak ščitnice dobro ozdravljiv rak. ''Diferencirani rak ščitnice ni nevarna oblika raka, to je tudi najbolj pogostejša oblika raka. Prognoza je odlična in ozdravitev je več kot 90 odstotna,'' je pojasnila. Druga oblika raka ščitnice, imenovana anaplastični rak ščitnice, pa ima zelo slabo prognozo, a je k sreči tudi izjemno redka.

Dejavniki tveganja

Raku ščitnice so bolj izpostavljene ženske, najpogosteje pa se pojavi med 20. in 65. letom starosti. ''Dejavniki tveganja za razvoj raka v ščitnici so izpostavljenost radioaktivnem sevanju zlasti v otroštvu, lahko se pa pogosteje pojavlja tudi v določenih družinah,'' pove profesorica. Radioaktivnemu sevanju smo lahko izpostavljeni na primer zaradi obsevanja vratu zaradi nekih drugih bolezni, ob nesrečah v jedrskih elektrarnah. Uporaba radioaktivnega joda za diagnostiko ali zdravljenje ščitničnih bolezni pa ni povezana z večjim tveganjem za razvoj raka ščitnice. Verjetnost za pojav raka je tem večja, čim mlajša je oseba, ki je bila izpostavljena sevanju.

Večinoma bolniki z rakom ščitnice nimajo nikakršnih simptomov in bolezen navadno odkrijejo z ultrazvokom povsem po naključju.
Večinoma bolniki z rakom ščitnice nimajo nikakršnih simptomov in bolezen navadno odkrijejo z ultrazvokom povsem po naključju.FOTO: iStockphoto

Večinoma bolniki z rakom ščitnice nimajo nikakršnih simptomov in bolezen navadno odkrijejo z ultrazvokom povsem po naključju. A pri nekaterih se pojavijo simptomi, ki jih lahko prepoznamo. ''Bolnik bi lahko recimo opazil neko oteklino na vratu v področju ščitnice ali pa to opazi nekdo drug. Včasih je prvi simptom – vendar redko – povečana bezgavka na vratu. Večinoma pa bolniki ne opazijo ničesar,'' še doda.

Tudi če posamezniku ob ultrazvoku odkrijejo oteklino ali vozliček, pa to še ne pomeni, da ima raka. Le približno 5 do 10 odstotkov vozličkov je tudi rakavih. Sicer pa večina bolnikov z rakom ščitnice po zdravljenju dobro okreva. Večinoma potrebujejo zdravila za nadomeščanje ščitničnih hormonov, a je njihovo življenje lahko povsem običajno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650