Vizita.si
image (28)

Bolezni

Igral je ob boku svetovno znane igralke

K.B.
31. 03. 2014 11.43
5

29-letni Adam Pearson, ki trpi za redko genetsko boleznijo nevrofibromatozo, je svojo iznakaženost dobro izkoristil in pred kratkim nastopil v filmu Under The Skin, kjer je igral ob boku Scarlett Johansson. Sedaj pa že razmišlja o novih vlogah.

''Že od kar se spominjam, so me navdihovali superheroji. Ne vem ali je vzrok v tem, da je šlo za zgodbe, kjer se dobro spopada s slabim, dejstvo, da pravica vedno zmaga ali preprosto to, da je bil zame Batman največji frajer na svetu,'' je v svoji izpovedi na britanskem DailyMailu zapisal Adam Pearson, ki trpi za redko genetsko boleznijo nevrofibromatozo. Gre za bolezen, kjer se po telesu razrašča odvečno tkivo in nekancerogeni tumorji, ki kazijo njegov videz. A prav njegov videz mu je pred kratkim odprl pot v Hollywood in mu omogočil, da je uresničil svoje želje iz otroštva, da bi nekoč upodobil filmski lik. Nastopil je v filmu Under The Skin, ki bo izšel naslednji mesec ''Imeti prvo filmsko izkušnjo, ko igraš ob boku s prečudovito Scarlett Johansson v filmu Under The Skin (ne le to, v enem prizoru sva bila celo gola), me sedaj navdihuje z vprašanjem, kaj bi še lahko upodobil. Bi lahko nekdo, kot sem jaz postal filmska zvezda? Ne vidim razlogov, zakaj ne. Z veseljem bi odigral Bonda, lahko tudi njegovega nasprotnika – kdo ga ne bi,'' razmišlja.

Kljub vsemu pa je njegova odločitev, da bo igral v filmu ni bila lahka, saj si po eni strani ne želi spodbujati strahu pri ljudeh, ko vidijo osebo, ki je zaradi bolezni iznakažena, po drugi strani pa se mu ne zdi smiselno, da takšnih vlog ne bi dobivali ljudje, ki so dejansko videti drugače. ''Morda se zdi protislovno, da pravzaprav spodbujam laž, da drugačen zunanji videt pomeni biti zloben, a poslušajte me. Ko sem bil najstnik, so me klicali Človek slon, Brazgotinec in Quasimodo. Vsi ti trije filmski karakterji so imeli brazgotine, znamenja ali bolezen, so bili žrtve ali psihotični morilci. Verjetno bi to vlogo lahko igral, a v resničnem življenju nisem nobena od teh stvari. Vse je stvar konteksta. Negativni liki v filmih imajo pogosto brazgotine, znake ali neko znamenje. Zato sem pravzaprav razcepljen. Sem velik oboževalec teh filmov, a se sprašujem, ali so ti prikazi potrebni. Tisto, kar je res je, da niso realni, zato me skrbi, kakšno sporočilo pošiljajo ljudem, ki so takšni kot jaz, torej drugačni.''

Sicer pa so v ta namen v Veliki Britaniji ustanovili celo dobrodelno organizacijo Changing Faces, ki podpira in predstavlja ljudi s stanji in poškodbami, ki vplivajo na njihov zunanji videz. Leta 2012 so celo naredili odmevno kampanjo Face Equality in Film campaign, kjer so se zavzemali za uravnoteženje podob v filmih, da bi spremenili percepcijo občinstva, da iznakažena podoba pomeni nekaj zlobnega. Vodja kampanje James Partridge je povedal: ''Način, na katerega ljudje reagirajo na te podobe v kinu, se lahko prenese tudi v vsakdanje življenje. Tako moramo prenašati ljudi, ki se nam posmehujejo, bežijo pred nami ali ne morejo verjeti svojim očem. Zato je pomembno, da filmska industrija to vzame resno in prične iznakaženost prikazovati na bolj uravnotežen način.''

A po drugi strani je Adam Pearson prepričan, da bo filmska industrija takšne like še na prej uporabljala in zakaj jih ne bi igrali ljudje, ki imajo resnično iznakaženo podobo. ''Če bomo imeli filme z liki, ki so iznakaženi, zakaj jih ne bi igrali ljudje, ki so resnično takšni? Vsekakor nismo nikoli imeli belega igralca, ki bi ga pobarvali na črno, da bi lahko igral Mandelo,'' pojasnjuje in dodaja, da si kljub vsemu želi, da bi lahko pomagal soustvariti družbo, kjer ljudje ne bi imeli predsodkov do ljudi, ki se rodijo z boleznimi, ki iznakazijo njihov zunanji videz.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859