Vizita.si
Astma je bolezen pljuč, pri kateri alergična reakcija na vdihnjen alergen sproži astmatične simptome.

Bolezni

Se spopadate z astmo?

STA/K.B.
06. 05. 2014 10.53
0

S težavami, ki jih prinaša astma, živi po svetu več kot 150 milijonov ljudi. Število bolnikov se še povečuje, predvsem v razvitem svetu, kjer je več tudi alergijskih bolezni, pojasnjujejo na Kliniki Golnik.

Astma je bolezen pljuč, pri kateri alergična reakcija na vdihnjen alergen sproži astmatične simptome.
Astma je bolezen pljuč, pri kateri alergična reakcija na vdihnjen alergen sproži astmatične simptome.FOTO: iStockphoto
Prvi torek v maju tradicionalno obeležujemo svetovni dan astme, najpogostejše kronične nenalezljive bolezni, za katero boleha vse več ljudi. Ta dan letos poteka pod geslom Nadzorujem svojo astmo. V nekaterih zdravstvenih ustanovah bodo ljudi na različne načine osveščali o astmi.
Bolnik, ki dobi napad astme, težko diha, sope, ima plitek vdih, občutek stisnjenosti v prsih in močno kašlja ob stiku z alergeni, mrzlim zrakom, po telovadbi, ob drugih naporih ali ob intenzivnih čustvih.
Bolnik, ki dobi napad astme, težko diha, sope, ima plitek vdih, občutek stisnjenosti v prsih in močno kašlja ob stiku z alergeni, mrzlim zrakom, po telovadbi, ob drugih naporih ali ob intenzivnih čustvih. FOTO: iStockphoto

Na Kliniki Golnik poudarjajo, da je astmo večinoma možno zelo uspešno zdraviti. Pravilno zdravljen bolnik z astmo je brez težav, je normalno telesno zmogljiv, nima nočnih poslabšanj astme in ima normalno pljučno funkcijo.

Astma je bolezen pljuč, pri kateri alergična reakcija na vdihnjen alergen sproži astmatične simptome, pojasnjujejo v Zdravstvenem domu Ljubljana. Bolnik, ki dobi napad astme, težko diha, sope, ima plitek vdih, občutek stisnjenosti v prsih in močno kašlja ob stiku z alergeni, mrzlim zrakom, po telovadbi, ob drugih naporih ali ob intenzivnih čustvih. Značilno vnetje in posledično zoženje dihalnih poti povzroči začasno otežen prehod zraka skozi nos in usta v pljuča. V resnejših primerih je astma lahko tudi smrtna.

Najpogostejši sprožilci ali dejavniki poslabšanja astme so okužbe dihal, alergeni, izpostavljenost dražljivcem, kot sta tobačni dim ali smog, kronično vnetje nosu (kronični rinitis, kronično vnetje obnosnih votlin (kronični sinusitis), zatekanje želodčne kisline nazaj v požiralnik, neprenašanje aspirina in drugih antirevmatikov, opustitev ali prekomerno zmanjšanje dnevnega odmerka preventivnih zdravil, navajajo na Kliniki Golnik.

Ključni faktor preprečevanja simptomov in zdravljenje astme je odstranjevanje alergenov iz bivalnega okolja. Nujna osnova bivalnega okolja astmatikov je čistoča, poudarjajo.

Redno jemanje zdravil ter telesna dejavnost sta najpomembnejši preventivni metodi za astmatika, opozarjajo. Med za astmatike najbolj primernimi dejavnostmi sta joga in plavanje. Pravilno dihanje, sproščenost, obvladovanje strahu in tesnobe so med poslabšanjem astme zelo pomembni.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662