Vizita.si
Sepsa predstavlja tveganje tudi za številne bolnike v bolnišnici.

Bolezni

S sepso se lahko okužite tudi v bolnišnicah

Katja Benčina
19. 03. 2010 11.48
0

Sepsa ali zastrupitev krvi je dokaj redek zaplet nekaterih okužb. Običajno lahko v krvi dokažemo prisotnost bakterije, ki je povzročila okužbo. Do nje navadno pride, ko imunski sistem ne more omejiti žarišče okužbe.

Sepsa predstavlja tveganje tudi za številne bolnike v bolnišnici.
Sepsa predstavlja tveganje tudi za številne bolnike v bolnišnici.FOTO: iStockphoto

Vzrok zastrupitve krvi doma so lahko okužbe z bakterijami gonoreje, stafilokoki, Atreptococcus pneumoniae, Strep. Pyogenes, salmonelo, Strep. Faecalis, Neisseria meningitidis (lahko povzroči meningitis – vnetje ovojnic osrednjega živčevja in sepso), listerijo, E. Coli in psevdomonasom.

Sepsa pa predstavlja tveganje tudi za mnoge bolnike, sprejete v bolnišnico. Tam je najpogostejša okužba sečil z E. Coli, ki se prenese s stalnim urinskim katetrom. Lahko pa pride tudi do okužbe prsnega koša, obporodne in ginekološke okužbe. Pogosteje se okužijo še opečenci in tisti z oslabljenim imunskim sistemom. Bakterije v krvi so prisotne pri sedmih od 1000 bolnikov v bolnišnici.

Čeprav na domače okužbe nimamo velikega vpliva, pa lahko bolnišnične preprečimo z izolacijo okuženih bolnikov, higieno, umivanjem in razkuževanjem rok, nošnjo sterilnih rokavic pri previjanju ran in menjavanju katetrov ter ukrepi med operacijami.

Simptomi:

Simptomi se običajno razvijejo nenadno:

– povišana telesna temperatura,
– mrzlica,
– slabost, bruhanje, driska, oslabelost,
– bolečine v mišicah, glavobol.

Če zdravljenje ni takojšnje, nadaljnje razmnoževanje bakterij lahko povzroči močan odgovor organizma. Pride do padca krvnega tlaka in poškodbe različnih organov in tkiv. Bolezen se lahko stopnjuje v septični šok, ki pa ogroža življenje. Ta se razvije pri kar 20 odstotkih vseh bakterijskih okužb. Prepoznamo ga po:

– nizek krvni tlak,
– pospešen utrip in dihanje
– motnje zavesti
– hladne, blede roke in noge,
– nemir, razdražljivost
– kožne spremembe,
– zlatenica.

Bakterije , ki so vdrle v kri, se lahko naselijo tudi na srčni zaklopki, še posebej če je le-ta bila predhodno poškodovana in tako povzročijo infektivni endokarditis. Lahko pa pride tudi do trombocitopenije, pomanjkanja celic, ki omogočajo strjevanje krvi. Posledica je nagnjenost h krvavitvam.

Zdravljenje:

To je usmerjeno v nadzor okužbe, zato bolniki s sepso pogosto potrebujejo intenzivno zdravljenje, s katerim se poskuša vzdrževati osnovne telesne funkcije in z antibiotiki uničiti bakterije. Zdravnik izbere antibiotik glede na mesto okužbe. Med zdravljenjem lahko bolnik prejme transfuzijo krvi, vazopresorna zdravila (dvigujejo in vzdržujejo krvni tlak), zdravila za zagotavljanje pretoka krvi skozi ledvice, kisik in prehransko podporo.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587