Vizita.si
Če vam zdravnik predpiše škatlico antibiotikov in vam reče, da jih morate jemati, dokler ne porabite vseh, se morate tega napotka držati.

Bolezni

Šest zmotnih prepričanj o antibiotikih

E. D.
07. 12. 2010 08.15
0

Antibiotiki so kos bakterijam, ki jih nobena druga zdravila ne uspejo uničiti. A pomembno je, da jemljemo prave antibiotike in da jih jemljemo prav. Predstavljamo vam šest zmotnih prepričanj o antibiotikih.

Če vam zdravnik predpiše škatlico antibiotikov in vam reče, da jih morate jemati, dokler ne porabite vseh, se morate tega napotka držati.
Če vam zdravnik predpiše škatlico antibiotikov in vam reče, da jih morate jemati, dokler ne porabite vseh, se morate tega napotka držati.FOTO: iStockphoto
1. Antibiotiki pomagajo tudi pri prehladu

Ker prehladna obolenja in gripe ter v nekaterih primerih celo vnetje grla povzročajo virusi in ne bakterije, antibiotiki ne bodo pomagali. Če ste torej prehlajeni, če ste staknili gripo ali kakšno drugo virozo, vam ne ostane drugega, kot da počivate, pijete veliko tekočine in jeste veliko vitaminov, če pa imate povišano telesno temperaturo,m glavobole ali kakšne druge bolečine, pa vam bo zdravnik verjetno svetoval ali celo predpisal kakšne protibolečinske tablete ali pa sredstva za zniževanje vročine. Kajti če boste jemali antibiotike, ki virusov ne uspejo uničiti, bodo morda tisti mikroorganizmi, ki bi jih sicer antibiotiki lahko uničili, sčasoma razvili odpornost nanje in potem takrat, ko jih boste zares potrebovali, ko boste torej res staknili kakšno bakterijsko okužbo, ki zahteva zdravljenje z antibiotiki, vam ti ne bodo pomagali.

Bakterije lahko postanejo odporne na določeno vrsto antibiotikov, ki vam zato ne pomagajo več.
Bakterije lahko postanejo odporne na določeno vrsto antibiotikov, ki vam zato ne pomagajo več. FOTO: iStockphoto

2. Jemljem lahko tudi antibiotike, predpisane za nekoga drugega

Če ste zboleli za angino in imate doma še antibiotike, ki jih je pred časom jemal vaš otrok, nikar ne pomislite, da bi jih začeli jemati kar na svojo pest, brez posveta z zdravnikom. Kajti vaša bakterijska okužba morda zahteva zdravljenje s povsem drugimi antibiotike in vam ti, ki jih imate, sploh ne bi pomagali. Ali pa, še huje, jemanje napačnih antibiotikov vam lahko naredi celo več škode kot koristi.

3. Predpisanih antibiotikov ne rabim jemati do konca

Če vam zdravnik predpiše škatlico antibiotikov in vam reče, da jih morate jemati, dokler ne porabite vseh, se morate tega napotka držati. Nikakor ne bo dobro, če boste pojedli le pol predpisane škatlice zdravil, potem pa boste antibiotike prenehali jemati, ker se boste tako ali tako počutili bolje. Četudi je vaše počutje boljše in so se simptomi bolezni umaknili, to še ne pomeni, da je tudi okužba povsem zatrta. In če boste še preden bo bakterijska okužba povsem pozdravljena prenehali z jemanjem zdravil, se vam bo obolenje zelo hitro spet ponovilo ali morda kar nadaljevalo. Simptomi se bodo vrnili in vi se boste spet počutili tako zelo slabo.

4. Antibiotike lahko shranim za prihodnjič

Tisti, ki zdravil ne vzamejo do konca, jih morda celo shranijo za naslednjič, ko bodo spet zboleli, saj so prepričani, da si bodo s tem prihranili pot do zdravnika in čas, ki bi ga zapravili v njegovi čakalnici. A, kot že rečeno, antibiotiki, ki vam jih je tokrat predpisal zdravnik, morda sploh ne bodo delovali na naslednjo bakterijsko okužbo, ki jo boste staknili, poleg tega lahko zdravilom preteče rok trajanja ali pa preprosto izgubijo svojo učinkovitost in tako niso več kos bakterijam, ki naj bi jih uničevali. Hraniti antibiotike za kdaj drugič je torej iz vseh omenjenih razlogov slaba ideja.

Antibiotikov nikar ne skladiščite za naslednjič, ko boste zboleli.
Antibiotikov nikar ne skladiščite za naslednjič, ko boste zboleli.FOTO: iStockphoto

5. Antibiotike lahko jemljem preventivno

Vas je že kdaj prešinilo, da bi pred kakšnim pomembnim dogodkom ali potovanje, skratka takrat, ko si res ne morete privoščiti, da bi zboleli, kar preventivno jemali antibiotike? Tudi to je zelo slaba ideja, kajti antibiotiki so močna zdravila, ki so namenjena uničevanju specifičnih bakterij. Torej, ne le, da v primeru, da ste zdravi kot riba, v vašem telesu nimajo ničesar za uničevati, četudi bi jemali preventivno antibiotike, bi še vedno lahko staknili kakšno drugo bakterijsko okužbo – takšno, za katero antibiotiki, ki bi jih vi jemali, ne bi bili narejeni. Poleg tega lahko bakterije postanejo odporne na antibiotike, če jih boste jemalo kar tako, brez potrebe, in vam takrat, ko jih boste res potrebovali, ne bodo več pomagali.

6. Antibiotiki vedno pomagajo

Če ste pridno pojedli vso predpisano količino antibiotikov, pa še vedno niste zdravi, se odpravite nazaj k zdravniku. Obstaja namreč velika verjetnost, da so bakterije, ki so vas napadle, postale odporne na to vrsto antibiotikov, ki ste jih jemali, zato potrebujete drugo vrsto antibiotičnih zdravil. Prepričanje, da torej antibiotiki prav vedno pomagajo, ne drži popolnoma.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650