Ženske imajo dvakrat več holesterolnih kamnov kot moški, pri pigmentnih pa je razmerje enako. Ta razlika je verjetno vezana na hormone, nosečnost in kontracepcijske tablete, ki spreminjajo količino izločanja žolča in gibljivost žolčnika. Pogosteje zbolevajo tudi ženske, ki so bile večkrat noseče in diabetiki po 60. letu. Še posebej nevarne so za nastanek žolčnih kamnov različne shujševalne diete brez maščob, pomemben faktor pa je tudi dednost.
Kakšni so simptomi?
Žolčni kamni pogosto ne povzročajo težav, še posebej če ostanejo v žolčniku. Te pa se pojavijo, če kamni prehajajo iz žolčnika v žolčevod. Takrat namreč zamašijo žolčevod in ovirajo odtekanje žolča. Značilna bolečina, ki kaže na žolčne kamne, je žgoča bolečina pod prsnico, ki se pojavi nenadno in se postopoma zviša in nato spet zmanjša. Lahko se širi tudi nazaj v hrbet ali žličko, spremljata pa jo slabost in bruhanje. Če bolečina traja dlje časa in ne popusti več ur, pa gre lahko za vnetje žolčnika, žolčevoda ali trebušne slinavke. V tem primeru je takoj treba poiskati zdravniško pomoč.
Kako jih odkrijemo?
Ob sumu na žolčne kamne vas bo zdravnik napotil na krvne preiskave za določanje količine rdečih krvničk in holesterola, pa tudi na slikovne preiskave, na primer ultrazvok trebuha. Če zdravnik ugotovi, da gre za zaporo žolčnega voda, lahko natančno lego kamna določi z endoskopsko retrogradno holangiopankreatografijo (ERCO), pri kateri skozi endoskop v žolčevod vbrizgajo kontrastno sredstvo in ga nato slikajo z rentgenskim aparatom.
Zdravljenje
Če žolčni kamni ne povzročajo težav, jih ni treba zdraviti. Ko pa se te začnejo, zdravnik glede na mesto, velikost, sestavo in število kamnov določi zdravljenje:
- Če so simptomi blagi ali se pojavljajo le občasno, lahko ponovne napade bolečine preprečite že z dieto in čim manj maščobami.
- Če so napadi pogosti in vse hujši, je potrebna operativna odstranitev žolčnika – endoskopija. Odstranitev žolčnika tako običajno odpravi težave in ne povzroča zdravstvenih zapletov, žolč preprosto odteka naravnost v dvanajstnik.
- V redkih primerih kamni v žolčevodu nastanejo ponovno in je potreben v endosnovičen kopski poseg.
- Zdravnik se lahko odloči tudi za zdravljenje z zdravili, ki raztapljajo holesterolne žolčne kamne, vendar pa takšno zdravljenje poteka več mesecev.
- Kamne je možno tudi zdrobiti z ultravioličnimi valovi (litotrispija), drobci pa se nato izločijo v tanko črevo in pozneje v blato, pri tem pa ne povzročajo bolečine.
Čeprav se lahko z zdravili in ultravijoličnim drobljenjem kamnov operaciji izognete, pa le z odstranitvijo žolčnika preprečite vnovično nastajanje žolčnih kamnov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV