Vsako leto za rakom jajčnikov v Sloveniji zboli približno 170 žensk, kar je okoli 4 % vseh žensk, in odstotek je podoben kot drugod v Evropi in Ameriki. Najpogosteje obolevajo ženske med 50. in 70. letom starosti, kar tretjina pa jih je starih 50 let in manj. Za rakom jajčnikov vsako leto v Sloveniji umre več kot 120 žensk, kar pomeni, da velik odstotek teh, ki so zbolele. Zakaj je tako?
Rak jajčnikov velja za enega najbolj zahrbtnih rakov, saj bolezen v zgodnji fazi ne povzroča resnejših težav. Prav zato jo je težko odkriti. Trenutno še vedno nimamo uspešnih testov za zgodnje odkrivanje bolezni. Prav zato je pomembno, da poznamo prve simptome raka jajčnikov.
Zanimiva pa je bila britanska raziskava, ki je pokazala, kako malo v resnici vemo o tej bolezni. Raziskava je pokazala, da le 1 odstotek žensk ve, da je eden od prvih simptomov raka jajčnikov pogosto siljenje na vodo, le štiri od petih so vedele, da je bolečina v trebuhu eden od njih, in samo 3 odstotki, da je občutek napetosti prav tako znak raka jajčnikov.
Zato ponovimo še enkrat, kateri so zgodnji simtomi raka jajčnikov:
- nejasne bolečine v spodnjem delu trebuha;
- občutek napetosti in napihnjenosti;
- pogosto siljenje na vodo;
- lahko tudi motnje pri odvajanju blata in splošna utrujenost.
Prvi znak napredovane bolezni pa je po navadi večanje obsega trebuha zaradi nabiranja proste tekočine v trebušni votlini, ob tem pa:
- bolečine v trebuhu postanejo močnejše;
- izrazitejše so motnje odvajanja blata in vode;
- pojavi se težje dihanje in hujšanje.
Ženska ima dva jajčnika, ki ležita levo in desno ob maternici. V njih zorijo ženske spolne celice, to so jajčeca, in v njih nastajajo ženski spolni hormoni. Bolezen se najpogosteje začne v celicah na površini jajčnikov, redkeje v kličnih celicah v jajčecu ali v opornem tkivu.
Natančnega vzroka bolezni še ne poznamo, največji dejavnik tveganja je družinska nagnjenost k bolezni. Nekoliko pogosteje za rakom jajčnikov zbolijo tudi ženske, ki niso rodile. Nevarnost za nastanek bolezni je približno za polovico manjša pri tistih, ki več let jemljejo hormonske tabletke za preprečevanje nosečnosti.
Če opazite katerega izmed zgoraj naštetih simptomov, se o njih pogovorite s svojim zdravnikom ali ginekologom.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV