Kdaj bolniki običajno pridejo k zdravniku?
Rak pljuč v začetnem stadiju običajno ne povzroča težav, saj so prvi znaki bolezni neznačilni in zelo raznoliki, zato bolniki velikokrat pridejo k zdravniku šele, ko je bolezen že napredovala. Najpogosteje gredo bolniki k zdravniku zaradi kašlja ali zaradi spremembe karakterja kroničnega kašlja (kadilci). Bolniki med drugim navajajo tudi utrujenost, hujšanje, zbadanje ali bolečine v prsnem košu ter neredko obilen, občasno krvavo obarvan izmeček. Zaradi neznačilnih znakov običajno odkrijemo bolezen v napredovani fazi
Zgodnji simptomi vključujejo:
- Novonastal vztrajen kašelj ali poslabšanje kroničnega kašlja, včasih s krvavkastim izmečkom.
- Prsno bolečino, ki je lahko topa ali ostra, se poslabša ob vdihu in je posledica vnetja poprsnice nad prizadetim delom pljuč (plevritis).
- Zadihanost.
- Piskajoče dihanje, če tumor zraste v dihalnih poteh in ovira pretok zraka.
- Spremenjeno obliko prstnih jagodic in nohtov (betičasti prsti).
- Občasno hripavost.
Kaj moramo vedeti?
Pljučni rak se najpogosteje pojavi pri moških med 50. in 70. letom starosti, vse pogosteje pa tudi pri mlajših ženskah, med katerimi je čedalje več kadilk. Kajenje je glavni dejavnik tveganja za razvoj pljučnega raka, kljub temu pa se pljučni rak lahko pojavi tudi pri ljudeh, ki niso nikoli kadili. Se pa pljučni rak razvije pri približno vsakemu kadilcu do 70. leta starosti, tveganje povečuje tudi pasivno kajenje.
Pomembno je torej opustiti kajenje in v svojo prehrano vnesti več antioksidantov, ki so v sadju in zelenjavi. Če že dolgo bijete borbo z željo po opustitvi kajenja, si lahko pomagate tudi z elektronskimi cigaretami, ki so za vsaj 95 odstotkov manj škodljive kot običajne cigarete. Sprva lahko kombinirate tudi uporabo običajnih cigaret in elektronske cigarete, nato pa počasi preidete le na kajenje elektronske cigarete in kasneje skušate opustiti kajenje. To je izjemno učinkovit način opustitve kajenja pri tistih, ki so bili sicer pri opustitvi neuspešni. Več o tem si lahko preberete v članku 2 od 3 kadilcev bosta umrla zaradi kajenja, a tako preprosto bi lahko zmanjšali škodo ..., kjer smo obiskali Globalni forum o nikotinu v Varšavi in se pogovarjali z nekaj najpomembnejšimi predstavniki za javno zdravje v svetu. Med njimi tudi profesorico dr. Lindo Bauld iz Univerze Sterling, ki je pojasnila, kako so denimo v Veliki Britaniji pomagali ljudem pri opustitvi kajenja in predstavili raziskave, ki kažejo, da je uporaba elektronske cigarete veliko manj škodljiva kot kajenje.
Zbolevajo tudi ljudje, ki niso nikoli kadili!
Sicer pa kot omenjeno zaradi raka pljuč zboli tudi na tisoče ljudi, ki niso nikoli kadili in niso bili niti pasivni kadilci. Tega se včasih premalo zavedamo, a teh primerov je veliko.
Pokazalo se je tdui, da je velik problem tudi stigmatizacija raka pljuč, češ da so si ljudje sami krivi, saj so pač kadili. A ne glede na razloge, zaradi katerih je človek zbolel, si absolutno nihče ne zasluži raka. Vsi pa si seveda zaslužijo kakovostno zdravljenje in oskrbo. V raziskavi Globalne koalicije za pljučni rak se je pokazalo, da predstavlja prav ta manjša tolerantnost do bolnikov s pljučnim rakom resen problem, saj se se dogaja tudi, da ljudje zaradi občutka krivde kasneje odidejo k zdravniku.
Če torej prepoznate katerega koli od zgornjih simptomov, nikar ne oklevajte, a obiščite zdravnika. Zgodnje odkrivanje, kot omenjeno, rešuje življenja.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV