Vizita.si
Če kašljate dlje kot dva ali tri tedne, obiščite zdravnika.

Bolezni

Simptomi raka pljuč, ki jih morate poznati, tudi če ne kadite

L. E.
28. 11. 2016 10.08
4

Čeprav je rak pljuč pogostejši pri kadilcih, morate znati prepoznati njegove simptome, tudi če ne kadite. Če je rak pljuč odkrit dovolj zgodaj, je ozdravljiv, sicer pa je zelo nevaren. Če sumite, da je nekaj narobe, morate čim prej k zdravniku,

Če kašljate dlje kot dva ali tri tedne, obiščite zdravnika.
Če kašljate dlje kot dva ali tri tedne, obiščite zdravnika. FOTO: Thinkstock

Ashley Rivas je radiologinja iz ZDA. Pripoveduje, kako se je začelo s kašljanjem in sopihanjem. Kar ni se nehalo, a so zdravniki mislili, da ji je intenzivna vadba pričela povzročati simptome astme. Imela je tudi druge simptome: izgubljanje teže, vročino, več izbruhov pljučnice. Toda ko se je odločila, da bo v službi naredila rentgenski posnetek svojega prsnega koša, ni niti slučajno razmišljala, da bi lahko imela raka. Rentgenski posnetek je pokazal tumor v desnem krilu pljuč. Ashley je imela takrat 32 let in ni nikoli kadila. A rak pljuč se ne pojavi le pri kadilcih.

"Res je, da ima večina bolnikov z rakom pljuč zgodovino kajenja tobaka," pove za ameriško spletno stran Health zdravnica Andrea McKee, dr. med. iz Ameriškega združenja za pljuča. "Toda 15 odstotkov bolnikov nima nobene zgodovine uporabe tobaka – lahko so celo precej mladi." Kot Ashley. Medtem ko je tobak vsekakor velik dejavnik tveganja, so v večji nevarnosti vsi, ki imajo to bolezen v družinski zgodovini. Nevarna pa je tudi izpostavljenost določenim onesnaževalcem zraka, kot so azbest, arzen, radon, celo hlapi dizelskega goriva.

Rak pljuč je eden najpogostejših po svetu. Če je diagnoza postavljena dovolj zgodaj, je možnost ozdravitve zelo visoka. Na srečo je tudi Ashley raka odkrila dovolj zgodaj. Leta 2013 je imela operacijo in od takrat je zdrava. Lansko leto je celo pretekla polmaraton. A samo 16 odstotkov primerov ujamejo dovolj zgodaj. Večina pacientov je diagnozirana šele, ko je tumor tako velik, da se začnejo težave z dihanjem. Takrat šele pridejo ljudje k zdravniku.

Tako je bilo pri Marli Palacio, socialni delavki iz Kalifornije, ki pa je kadilka. Stara je 39 let in tudi pri njej se je začelo s kašljanjem, hitro se je zadihala. Imela je izbruhe pljučnice, kašljala je tudi kri, bolel jo je hrbet, imela je bolečine v kosteh, glavobole, izgubo telesne teže, zmedenost. Pri Marli je bil rak diagnosticiran v četrtem stadiju. "Ko se bolezen razširi, vpliva tudi na druge dele telesa," pojasnjuje zdravnica. Zato je več simptomov. Marla se še vedno bori za svoje življenje.

Zdravnica McKeejeva upa, da bodo ljudje kot Ashley imeli možnost, da čimprej z rentgenskim slikanjem preverijo, ali je res kaj narobe. A kdaj zagnati paniko, če imamo težave s kašljanjem? "Če kašljate več kot nekaj tednov, bi se morali pogovoriti z zdravnikom," pravi McKeejeva. "Kašljanje ne bi smelo trajali več kot dva ali tri tedne." Ashley pa pravi: "Če sumite, da je nekaj narobe, vztrajajte. Svoje telo poznate bolje kot kdor koli." Vsekakor bodite pozorni, na kakršne koli simptome, ki se naenkrat pojavijo.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587