Teorij za kronično utrujenost je več, vendar glede na dosedanje raziskave kaže, da je za sedaj en sam vzrok, s katerim se je začela strinjati tudi uradna medicina. Največ naj bi k temu pripomogli vsakdanji stres, infekcije z enim ali več virusov in delovanje številnih toksičnih kemikalij iz našega okolja. Rezultate mnogih raziskav zadnjih nekaj let je strnil dr. Leonadr Jason z De-Paul University, ki je leta 1999 zapisal: “Kronična utrujenost je največji problem javnega zdravja razvitega sveta, zato je izjemno pomembno, da so z njim seznanjeni tako medicinsko osebje in politiki kakor tudi vsa javnost.“ Nekaj več nam je o sindromu povedala psihiatrinja dr. Jasna Kodrič.
Kaj je sindrom kronične utrujenosti?
CFS (Chronic Fatigue Syndrome) ali kronična utrujenost je stanje izredne telesne in psihične izčrpanosti, ki povzroči pomembne odklone v stopnji običajnega delovanja, kar se pri posamezniku odraža z upadom storilnosti na številnih življenjskih področjih. Sindrom ima pester spekter simptomov. Glede na intenzivnost klinične slike pa lahko niha od subjektivnih občutkov prizadetega, kot je zmanjšana sposobnost obvladovanja vsakodnevnih zadolžitev, do hude nezmožnosti delovanja, ko se posameznik zaradi utrujenosti uleže v posteljo in ni več sposoben opravljati vsakdanjih opravil. Poleg ekstremne utrujenosti so prisotni tudi gripoznim obolenjem podobni simptomi in kronične bolečine.
Je kronična utrujenost povezana s stresom?
Pravzaprav je dejavnikov več, med njimi je tudi stres. Sindrom strokovnjaki povezujejo s številnimi virusnimi povzročitelji (Epstein- Barrovim virusom, enterovirusi, humanim herpes virusom, Lymsko borreliozo), vendar pa študije niso potrdile konsistentne vzročne povezave. Študije nakazujejo tudi možnost pretirane aktivnosti imunskega sistema. To pomeni, da telo misli, da se neprestano bori z neko boleznijo, kar pa ga dejansko hudo utruja.
Kakšno vlogo pri tem igra prehrana?
V zadnjem času se pojavljajo tudi ugibanja v zvezi z vplivom same prehrane na pojavnost sindroma, bolj sicer v smislu tolaženja in posledično prekomerne teže ter brezvoljnosti do aktivnosti. Predvsem osiromašena prehrana naj bi z nezadostno vsebnostjo železa lahko prek anemije vplivala na kronično utrujenost. Veliko vlogo pa naj bi imeli tudi pesticidi v živilih, ki so prav tako odgovorni za pretiran vnetni odziv organizma.
Psihološki simptomi kronične utrujenosti so lahko naslednji:
- depresivno razpoloženje
- razdražljivost
- tesnobnost
- panični napadi
- osebnostne spremembe
- razpoloženjska nihanja
Vedenjsko-spominski simptomi so:
- težave s koncentracijo in pešanje kratkotrajnega spomina
- težave v pomnjenju prebranega besedila
- težave v računanju
- oslabljene sposobnosti presojanja
- občutki mentalne zamegljenosti
Prekrita epidemija
Prve ocene o pogostnosti kronične utrujenosti so v zgodnjih 90. letih prejšnjega stoletja govorile o 10 obolelih na 100.000 ljudi, zelo kmalu se je pogostnost povečala na 450. Ti podatki so zadevali zgolj ljudi, ki so bili medicinsko obravnavani. Pozneje leta 1999 so študije v ZDA izdelane med celotno populacijo pokazale neverjeten porast. Kar 5000 obolelih na 100.000 prebivalcev. Raziskovalci so ugotovili, da gre za pravo prikrito epidemijo, ki resno načenja kakovost življenja in povzroča velike družbene stroške. Vsi bolniki s kronično utrujenostjo kažejo motnje v delovanju imunskega in živčnega sistema ter motnje v delovanju endokrinih žlez. Na vsak način je kronična utrujenost kompleksno obolenje, kar najbolje ponazarja ravno naziv sindrom (zbir simptomov). Sprožilec kronične utrujenosti ni zgolj eden, pač pa jih je več, bodisi infekcija, strupi ali pa prekomeren stres. Zaključek je zelo enostaven, številni okoljski toksini povzročajo natančno tiste simptome, ki jih navaja kronična utrujenost in to so predvsem pesticidi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV