Vizita.si
Sinusitis

Bolezni

Kaj je sinusitis?

N.R.A.
04. 03. 2023 05.00
0

Obstaja več kot ena vrsta in nekatere med njimi je lažje zdraviti. Toda večina akutnih primerov mine sama od sebe brez potrebe po zdravilih.

Vaši sinusi so zamašeni in obraz boli zaradi pritiska. Lahko bi rekli, da imate okužbo sinusov ali sinusitis. Vaš zdravnik pa bi to lahko poimenoval nekoliko drugače.

''Ko se zdravniki pogovarjamo med seboj, govorimo o rinosinusitisu,'' pravi Martin J. Citardi, dr.med., predsednik oddelka za otorinolaringologijo-kirurgijo glave in vratu na medicinski šoli McGovern v centru za zdravstvene znanosti Univerze v Teksasu v Houstonu. ''Simptome bolnikov povzročata vnetji sinusne in nosne sluznice skupaj.'' 

Ne glede na to, kako ga poimenujete, se zaradi sinusitisa lahko počutite precej neprijetno, kot bi imeli res hud prehlad, pravi Ameriška akademija za otorinolaringologijo. Medtem ko se stanje pri nekaterih ljudeh izboljša v nekaj dneh, imajo drugi simptome, ki trajajo tudi tedne.

Anatomija zgornjih dihalnih poti
Anatomija zgornjih dihalnih potiFOTO: Profimedia

Kaj točno je sinusitis?

Sinusitis (ali rinosinusitis) je glede na Svetovno organizacijo za alergije vnetje tkiva, ki obdaja sinuse in nos.

Da bi razumeli, kaj se zgodi, ko se pojavi sinusitis, razmislite o anatomiji zgornjih dihalnih poti. Za vašim čelom, na licih in ob nosu so štiri votline. Ti z zrakom napolnjeni žepi so vaši sinusi. Sinusi vplivajo na višino in kakovost vašega glasu. Toda sinusi imajo še eno pomembno vlogo, namreč proizvajajo sluz. 

Sluz ima pomemben namen, pomaga ujeti prah, umazanijo, onesnaževalce iz okolja in klice, ki vstopijo v nos, pravi American College of Allergy, Asthma, & Immunology. Drobne, lasem podobne strukture, imenovane migetalke, naravno pometajo sluz v zadnji del grla, kjer jo lahko pogoltnete.

Sinusitis
SinusitisFOTO: Profimedia

Vsaj tako naj bi se zgodilo. Če pa ta obrambni mehanizem odpove, lahko mikrob, alergen ali drugo dražilno sredstvo sproži oteklino, ki blokira normalno sinusno drenažo. Nenadoma imate v sinusih veliko sluzi, ki nima kam iti, kar povzroči bolečino in pritisk v sinusih.

''Zelo pogost vir tega vnetja je okužba,'' pravi Timothy R. Boyle, dr. med., otorinolaringolog zdravstvenega sistema klinike Marshfield v Wisconsinu, za Health. Pogosto je krivec rinovirus – vrsta virusa, ki povzroča prehlad.

Vrsta vnetja, ki se pojavi v sluznici sinusov, je zelo podobna temu, kar se zgodi v pljučih, poudarja dr. Citardi. ''Torej imajo bolniki z astmo vnetje pljučnega tkiva – bronhiolov in pljučnih prehodov,'' pravi. ''Zdi se, da so mehanizmi, ki poganjajo to vnetje, aktivni tudi v nosu.''

Zelo pogost vir tega vnetja je okužba.
Zelo pogost vir tega vnetja je okužba.FOTO: Dreamstime

 Vrste sinusitisa

Akutni: Simptomi trajajo do štiri tedne. Številni primeri se bodo rešili sami od sebe v 10 dneh. Akutni sinusitis je mogoče nadalje razvrstiti glede na vzrok vnetja. To sta dva glavna vzroka:

- virusni, saj večino primerov akutnega sinusitisa povzročajo virusi,

- bakterijski, namreč vztrajni ali poslabšani simptomi so lahko znak akutnega bakterijskega rinosinuzitisa.

Subakutni: Simptomi trajajo od štiri do 12 tednov.

Kronični: Simptomi trajajo 12 tednov ali več.

Ponavljajoči se: štiri ali več epizod sinusitisa na leto brez vmesnih simptomov.

Sinusitis
SinusitisFOTO: Profimedia

Simptomi sinusitisa

Sinusitis lahko povzroči vrsto simptomov:

- smrkav nos,

- zamašen nos,

- obrazna bolečina ali pritisk,

- glavobol,

- postnazalno kapljanje,

- vneto grlo,

- kašelj,

- slab zadah.

Poleg teh pogostih znakov imajo lahko ljudje s kroničnim sinusitisom še druge simptome:

- gost rumen ali zelen izcedek iz nosu,

- zobobol,

- bolečina v ušesu,

- kašelj,

- utrujenost,

- izguba okusa in vonja.

Če so vaši simptomi posledica bakterijske okužbe, je večja verjetnost, da boste imeli tudi vročino.

Če so vaši simptomi posledica bakterijske okužbe, je večja verjetnost, da boste imeli tudi vročino.
Če so vaši simptomi posledica bakterijske okužbe, je večja verjetnost, da boste imeli tudi vročino.FOTO: Thinkstock

Vzroki, zdravljenje in preprečevanje izcedka iz nosu

Številne stvari lahko povzročijo otekanje sluznice nosu in sinusov ali povečajo tveganje za razvoj sinusitisa:

Okužbe

- virusi, namreč iste klice, ki povzročajo prehlad ali druge okužbe dihalnih poti, so pogosto odgovorne za akutni sinusitis,

- bakterije, namreč različne vrste bakterij, kot je sev, ki povzroča pljučnico, lahko okužijo sluznico vašega nosu in se nato razširijo v vaše sinuse,

- glivice, in čeprav so veliko manj pogoste, lahko glivične okužbe povzročijo sinusitis, zlasti pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom.

Vnetje dihalnih poti

- Alergeni, včasih lahko alergije na prah, prhljaj, dim ali plesen na primer sprožijo vnetje nosnega in sinusnega tkiva. Sezonske alergije (seneni nahod) lahko povzročijo tudi vnetje, ki blokira vaše sinuse.

- Kronična stanja, ki vključujejo blokirane dihalne poti zaradi astme ali stanj, kot je cistična fibroza, so lahko dejavnik pri razvoju kroničnega sinusitisa.

Blokirane dihalne poti zaradi astme ali stanj, kot je cistična fibroza, so lahko dejavnik pri razvoju kroničnega sinusitisa.
Blokirane dihalne poti zaradi astme ali stanj, kot je cistična fibroza, so lahko dejavnik pri razvoju kroničnega sinusitisa.FOTO: Dreamstime

Fizične ovire

- Ukrivljen septum, saj ste morda izpostavljeni večjemu tveganju za razvoj kroničnega sinusitisa, če vaš septum, stena hrustanca, ki ločuje vaš nos na dve komori, ni na sredini.

- Nosni polipi, benigne tvorbe na sluznici nosnega ali sinusnega tkiva, lahko ovirajo vaše dihalne poti, kar povzroči kronični sinusitis.

Kako se diagnosticira sinusitis?

Diagnoza akutnega sinusitisa temelji na simptomih in anamnezi. Vaš zdravnik vam bo pregledal ušesa, nos in grlo ter posebej iskal znake vnetja, zamašitve ali okužbe.

Včasih se lahko opravi dodatno testiranje, da se izključijo drugi vzroki. Če simptomi trajajo 12 tednov ali dlje, lahko sumimo na kronični sinusitis. Vaš zdravnik vas bo pregledal in vas vprašal o vaši zdravstveni anamnezi.

Kako preprečite sinusitis?

Najboljši način za zaščito pred sinusitisom je izogibanje izpostavljenosti virusnim okužbam (kot sta prehlad in sezonska gripa) in drugim možnim sprožilcem. Upoštevajte tudi naslednje nasvete:

- pogosto si umivajte roke,

- zdravite svojo astmo, alergije in druge osnovne bolezni,

- ne kadite in se izogibajte pasivnemu kajenju,

- uporabite fiziološko raztopino za izpiranje,

- po potrebi navlažite zrak, ki ga dihate, z vlažilcem,

- izogibajte se bližini drugih ljudi z okužbami zgornjih dihal,

- ostanite hidrirani, telovadite in jejte zdravo prehrano.

Kako se diagnosticira sinusitis?
Kako se diagnosticira sinusitis?FOTO: Shutterstock

Kdaj obiskati zdravnika?

Čeprav se morda počutite, kot da bi zboleli za sinusitisom, vam v večini primerov ne bo treba obiskati zdravnika. To je zato, ker virusne okužbe običajno izginejo same od sebe.

Torej, kaj lahko storite? Morda bi želeli razmisliti o uporabi dekongestivnega pršila za nos ali jemanju peroralnega dekongestiva, pravi dr. Boyle. Če pa se v sedmih do desetih dneh ne počutite bolje, recimo, da vaši nosni izločki postanejo težji in gostejši, je to znak, da je sinusitis težjega poteka, pravi dr. Boyle. V tem primeru se svetuje, da obiščete svojega zdravnika. K slednjemu torej pojdite, ko:

- se vaši simptomi se ne izboljšajo ali pa se poslabšajo,

- imate višjo vročino,

- ste v preteklosti imeli kronični ali ponavljajoči se sinusitis,

- nekateri simptomi lahko kažejo na resno okužbo. 

Takoj poiščite zdravniško pomoč, če doživite:

- očesno bolečino, otekanje ali spremembe vida,

- visoko vročino,

- okorelost vratu,

- zmedenost.

Povzeto po health 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631