Astma je kronična bolezen dihal, ki se razvije, ko čezmerna odzivnost na določene dražljaje povzroči vnetje dihalnih poti. Najpogosteje jo povzročijo alergeni iz okolja, kot so pršica, plesni, prah, izločki živali, cigaretni dim in nekatera zdravila, če jih telo prepozna kot tujke. Sprožijo jo lahko tudi nealergični sprožilci, denimo telesni napor, virusne okužbe in hitre temperaturne spremembe, poslabšajo pa jo stres in čustvene spremembe, navajajo Pomurske lekarne na svojih spletnih straneh.
Pogostost pojava astme med ljudmi se po ugotovitvah bolnišnice na Golniku veča, zlasti v razvitejših delih sveta, v katerih je tudi več alergijskih bolezni. Slabo zdravljena astma lahko povzroča hude neprijetnosti, pomembno zmanjšuje kakovost življenja bolnika ali ga celo nevarno ogroža, opozarjajo v bolnišnici.
Poudarjajo pa, da je astmo mogoče večinoma zelo uspešno zdraviti. Pravilno zdravljen bolnik z astmo je brez težav, je normalno telesno zmogljiv, nima nočnih poslabšanj astme in ima normalno pljučno funkcijo.
Astmo bistveno težje obvladujejo tisti bolniki, ki kadijo, bolniki s čezmerno telesno težo, boleznimi ščitnice, sladkorno boleznijo ali s popuščanjem srca, navajajo v bolnišnici na Golniku.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV