Vizita.si
Škrlatinka

Bolezni

Bakterijska okužba, ki prizadene predvsem najmlajše

N.R.A.
11. 04. 2023 05.00
0

Škrlatinka je bakterijska okužba, ki prizadene predvsem otroke, lahko pa tudi odrasle.

Škrlatinka je nalezljiva bakterijska okužba, ki jo najpogosteje opazimo pri otrocih. Povzročajo ga iste bakterije, ki povzročajo vneto grlo in lahko povzročijo izpuščaj, vročino in druge simptome.

Kaj je škrlatinka?

Škrlatinka je bakterijska okužba, ki prizadene predvsem otroke od 5. do 15. leta starosti. Povzroča jo bakterija Streptococcus skupine A, ki povzroča tudi vnetje grla. Bakterije proizvajajo toksin, ki povzroči značilen izpuščaj in druge simptome. Škrlatinka je zelo nalezljiva in se lahko širi prek stika s slino ali nosnimi izločki okužene osebe. Simptomi se običajno pojavijo v 1–2 dneh po izpostavitvi bakteriji.

Škrlatinka
ŠkrlatinkaFOTO: Profimedia

Simptomi škrlatinke

Simptomi škrlatinke se običajno začnejo z:

- vnetim grlom, 

- vročino in 

- oteklimi žlezami na vratu. 

Značilen izpuščaj se običajno pojavi v 1–2 dneh po pojavu simptomov. Izpuščaj se običajno začne na prsih in trebuhu ter se nato razširi na druge dele telesa, vključno z rokami, nogami in obrazom. Izpuščaj je rdeč in na otip spominja na brusni papir. 

Drugi simptomi lahko vključujejo;

- glavobol, 

- slabost, 

- bruhanje in

- bolečine v trebuhu. 

Če sumite, da imate vi ali vaš otrok škrlatinko, je pomembno, da obiščete zdravstvenega delavca za diagnozo in zdravljenje.

Vzroki za škrlatinko

Škrlatinko povzroča okužba s streptokoki skupine A, ki je ista bakterija, ki povzroča strep v grlu. Bakterije proizvajajo toksin, ki povzroča značilen izpuščaj in druge simptome. Škrlatinka je zelo nalezljiva in se lahko širi prek stika s slino ali nosnimi izločki okužene osebe. Lahko se širi tudi s stikom s predmeti ali površinami, okuženimi z bakterijami. Dobre higienske prakse, kot je pogosto umivanje rok ter pokrivanje ust in nosu pri kašljanju ali kihanju, lahko pomagajo preprečiti širjenje škrlatinke.

Škrlatinka pri odrasli osebi.
Škrlatinka pri odrasli osebi.FOTO: Profimedia

Diagnoza in zdravljenje škrlatinke

Škrlatinko običajno diagnosticiramo na podlagi fizičnega pregleda in kulture žrela za testiranje prisotnosti bakterije streptokoka skupine A. Zdravljenje običajno vključuje zdravljenje z antibiotiki za odpravo okužbe in zmanjšanje tveganja zapletov. Protibolečinska zdravila brez recepta lahko pomagajo ublažiti simptome, kot sta vročina in vneto grlo. 

Med okrevanjem po škrlatinki je pomembno, da počivate in ostanete hidrirani. V redkih primerih lahko pride do zapletov, kot je revmatična vročina ali poškodba ledvic, zato je pomembno, da poiščete zdravniško pomoč, če simptomi ne izginejo ali se poslabšajo.

Preprečevanje škrlatinke

Najboljši način za preprečevanje škrlatinke je dobra higiena, kot je pogosto umivanje rok ter pokrivanje ust in nosu pri kašljanju ali kihanju. Pomembno je tudi, da se izogibamo tesnim stikom z bolnimi ljudmi in da ob slabem počutju ostanemo doma. Če je nekdo v vašem gospodinjstvu zbolel za škrlatinko, je pomembno, da razkužite površine in predmete, ki so morda prišli v stik z bakterijo. Poleg tega lahko takojšnje zdravljenje strepnega grla pomaga preprečiti razvoj škrlatinke.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 596