Vizita.si
sladkorna bolezen

Bolezni

Največji miti o sladkorni bolezni

V.H.
15. 11. 2022 12.45
0

Sladkorna bolezen tipa 2 je najpogostejša sladkorna bolezen, ki jo ima kar 90 odstotkov ljudi, za katere je diagnosticirano, da imajo previsoko koncentracijo glukoze oziroma krvnega sladkorja v krvi. O njej pa še vedno kroži tudi ogromno mitov, v katere mogoče verjamete tudi sami.

Sodobni življenjski slog, od načina življenja pa vse do prehrane, lahko vpliva na razvoj številnih bolezni, med njimi tudi na razvoj sladkorne bolezni tipa 2, ki zagotovo močno zaznamuje življenje posameznika. A mnogi ljudje še vedno nimajo prave predstave o njej, čeprav število bolnikov tudi v Sloveniji strmo narašča. 

Simptomi in posledice se pokažejo takoj 

Za razliko od sladkorne bolezni tipa 1, kjer se simptomi navadno pokažejo zelo hitro, se pri tipu 2 razvijajo počasi in lahko ostanejo neopaženi ali pa jih pogosto ne povežemo s pravo diagnozo. To pomeni, da imamo že dalj časa povečan krvni sladkor, a ne toliko, da bi ga sami tudi zaznali. Znaki, ki večkrat kažejo na sladkorno bolezen tipa 2, so pogosto uriniranje, nenehna žeja, povečana lakota, izguba kilogramov, mravljinčenje v rokah ali nogah in zamegljen vid.  

Sladkorna bolezen je zapisana že v naših genih

Sladkorna bolezen se lahko pojavlja v družinah, kar je lahko posledica genetske nagnjenosti, a to še ne pomeni, da bomo zboleli tudi sami. Na razvoj te  bolezni vpliva namreč še marsikaj drugega kot prej omenjeno, pa naj si bodo to odvečni kilogrami, pomanjkanje gibanja ali kakšni drugi dejavniki. 

Vse bolj zbolevajo tudi mlajši.
Vse bolj zbolevajo tudi mlajši. FOTO: AdobeStock

Za sladkorno bolezen tipa 2 so dovzetni samo odrasli 

Čeprav se večinoma res pojavlja v odrasli dobi, lahko zaradi nje zbolijo tudi otroci. Starostna meja se nasploh vse bolj niža tudi zaradi nezdravega življenjskega sloga. A še vedno je sladkorna bolezen tipa 1 pogostejša med mlajšo populacijo, torej med otroki in mladostniki. 

Zbolevajo ljudje s prekomerno težo 

Zbolijo lahko tudi vitki oziroma suhi ljudje, čeprav prekomerna teža predstavlja dodatno tveganje, da bomo zboleli za sladkorno boleznijo tipa 2. In prav zato je še toliko bolj pomembno, da skrbimo za svojo prehrano in gibanje, kar ugodno vpliva na presnovne procese. 

Vzrok je pretirano uživanje sladkorja  

Za sladkorno bolezen tipa 2 je krivo dejstvo, da trebušna slinavka ne proizvaja dovolj inzulina, telo pa ga ne uporablja učinkovito. In čeprav ima pretirano uživanje sladkorja mnogo negativnih učinkov na naše zdravje, ne povzroča neposredno sladkorne bolezni. 

Zdrav življenjski slog je pomemben tudi pri sladkorni bolezni.
Zdrav življenjski slog je pomemben tudi pri sladkorni bolezni. FOTO: AdobeStock

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602