A do danes ni bilo znano, na kakšen način natančno encimi MAO razgrajujejo nevrotransmiterje in kako zdravila ustavljajo delovanje teh encimov. Hrvaški kemik z zagrebškega Instituta Ruđer Bošković Robert Vianello pa je v sodelovanju s kolegoma s Kemijskega inštituta v Ljubljani Janezom Mavrijem in Andrejem Repičem razkril natančen mehanizem razgraditve molekul nevrotransmiterjev, kot so dopamin, serotonin, adrenalin in podobni, ki jih možgani uporabljajo za spodbujanje nevronov in prenos različnih informacij. "Ko molekula nevrotransmiterja opravi svojo funkcijo, jo razgradi encim monoaminoksidaze (MAO), za novo spodbujanje pa nastanejo nove molekule. To velja pri zdravih ljudeh," je navedel Vianello in povedal, da je bilo treba raziskati dva procesa, da bi lahko razvili nova in učinkovitejša zdravila za Parkinsonovo in Alzheimerjevo bolezen.
"In tu smo prišli do našega prispevka. Mi smo z računalniškimi postopki na prepričljiv način razkrili natančen mehanizem, s katerim encimi MAO razgrajujejo molekule nevrotransmiterja, kot tudi, kako obstoječa zdravila, kot sta rasagilin in selegilin, ustavljata delovanje omenjenega biološkega sistema," je pojasnil Vianello.
Študija "How are Biogenic Amines Metabolized by Monoamine Oxidases?" je bila objavljena na naslovnici decembrske izdaje prestižnega evropskega znanstvenega časopisa European Journal of Organic Chemistry.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV