Vizita.si
image (28)

Bolezni

So materina znamenja nevarna?

Nataša Jurca
16. 09. 2011 07.51
1

Čeprav se imenujejo rojstna znamenja, to še ne pomeni, da se vedno rodimo z njimi. Nekatera se namreč lahko razvijejo tudi pozneje. Katera rojstna znamenja je treba zdraviti?

Materina ali rojstna znamenja so pogost pojav. Lahko se že rodimo z njimi, lahko se razvijejo nekaj tednov pozneje, lahko jih imamo celo življenje, lahko pa izginejo v dobi odraščanja. Čeprav je večina znamenj neškodljivih in ne povzročajo nobenih težav, je določena treba zdraviti, predvsem iz lepotnih razlogov in hitre rasti. Nekatera pa so lahko tudi znak neke druge bolezni.

Madež 'bele kave'

Kot že samo ime pove, so ta znamenja svetle kavne barve. So zelo pogosta in se lahko pojavijo kjer koli na telesu. Zdravljenje običajno ni potrebno, še posebej če gre za eno znamenje ali dva. Več znamenj te vrste pa je lahko znak nevrofibromatoze, genetskega obolenja, pri katerem je moten razvoj živčevja, kosti, mišic in kože. Za to bolezen so značilni predeli pigmentiraniih lis na koži in tumorji ovojnih perifernih živcev, preostali simptomi pa vključujejo epilepsijo, glavobole, vrtoglavice, nepravilno ukrivljenost hrbtenice, težave z ravnotežjem, pogoste zlome kosti, slabši sluh ali zvonjenje v ušesu, občutek pritiska na obrazu in zaostalost v mentalnem razvoju.

Mongolska lisa

Mongolska lisa je lisa skrilasto sive, včasih rahlo modrikaste barve, ki jo zlahka zamenjamo za modrico. Pogostejša je pri temnopoltih otrocih in otrocih azijskega izvora, lahko pa se pojavi pri komur koli. Običajno se oblikuje na spodnjem delu hrbta, redkeje pa na zadnjici, nogah ali rokah. Lisa pozneje izgine sama od sebe in ne zahteva nikakršnega zdravljenja.

Ognjeno znamenje

Ognjeno znamenje ali naevus flammeus je permanentno. V začetku je rožnate barve, z leti pa postaja temnejše rdeče in vijolične barve. Najpogosteje se pojavlja na obrazu in vratu, prizadene pa lahko tudi druge dele telesa. Koža pod znamenjem se lahko odebeli ali pa postane hrapava na otip, to pa lahko povzroča psihični stres pri otroku, predvsem zaradi drugačnega videza in lepotne 'napake'. Ognjena znamenja običajno niso povezana z drugimi zdravstveni težavami, čeprav so lahko včasih posledica Klippel-Tenaunay sindroma, prirojene motnje, pri kateri se krvne ali limfne žile ne razvijejo pravilno, ali pa sindroma Sturge-Weber. Za slednji sindrom sta poleg znamenja značilni tudi manjša količina živčnih celic in kalcifikacija tkiva v možganski opni. Nevrološki simptomi obsegajo napade, ki se začnejo v otroštvu in poslabšajo z leti, napade krčev in trzavico, šibkost mišic, pri nekaterih otrocih pa se pojavijo tudi motnje v mentalnem razvoju. Pogosti simptomi so tudi glavkoma oziroma povečan pritisk v očesu. Oba simptoma, tako Klippel-Tenaunay kot tudi Sturge-Weber, zahtevata konstanten zdravniški nadzor.

Kongenitalni nevus

Kongenitalni nevus je prisoten že od rojstva, gre pa za veliko temno liso, ki se najpogosteje pojavlja na temenu ali trupu. V premeru lahko meri od enega do 14 centimetrov, prekriva pa lahko širša območja. Osebe, ki se rodijo s kongenitalnim nevusom, še posebej, če je ta večji, so izpostavljene večjemu tveganju za raka kože v odraslih letih, zato so redni obiski pri dermatologu in spremljanje sprememb v pigmentni lisi še kako priporočljivi.

Štorkljin ugriz

Štorkljin ugriz, imenovan tudi angelski poljub, je znamenje rdečkaste ali rožnate barve, ki se običajno pojavi na zadnji strani vratu, na lasišču, čelu, veki ali med očmi. Znamenje je posledica zbora kapilarnih krvnih žil tik pod površjem kože. Štorkljin ugriz na čelu, vekah in med očmi sčasoma običajno zbledi, znamenja na vratu pa velikokrat ne izginejo, temveč jih prerastejo lasje. Zdravljenje ni potrebno.

Hemangiom

Hemangiom je živo rdeče, rožnato, včasih pa celo modrikasto izbočeno gobasto znamenje, ki raste v prvem letu življenja, nato pa počasi izginja. Pojavi se pri približno 10 odstotkih otrok. V tretjini primerov je znamenje prirojeno, v 90 odstotkih primerov pa se pojavi enkrat v prvem letu starosti. Do 10. leta starosti ali še prej tvorba običajno spontano izgine ali pa pusti za seboj le malo sledi. V rekih primerih pa z leti raste. Zdravljenje pogosto ni potrebno, pri hitrorastočih hemangiomih pa običajno pride v poštev lasersko zdravljenje. Do večjih težav in zapletov lahko pride, če tvorba nastane v bližini očesa (poškoduje vid), grla (otežuje dihanje), ust (otežuje prehranjevanje) ali v dimljah (otežuje izločanje). Ker gre za tvorbe, ki jih tvorijo razširjene krvne žilice in votlinice napolnjene s krvnimi elementi, lahko pride tudi do krvavitev, okužb ali brazgotinjenja. Če ima otrok na koži več hemangiomov, naj zdravnik pregleda še, ali ima morda kakšen notranji hemangiom v bližini notranjih organov. V primeru zapletov je potrebno zdravljenje.

Ste se nam že pridružili na naši Facebooku? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650