Ko je Crossova objavila svoj zapis, se je na Googlu v trenutku povečala količina iskanih informacij o analnem raku, ki ga pogosto zamenjamo z drugimi oblikami raka, kot je rak črevesa ali rak danke.
Kakšna je razlika med rakom črevesa, danke in zadnjika?
Čeprav gre za različne oblike raka, lahko zbolimo za kombinacijo enega ali drugega raka. Rak debelega črevesa in rak danke (rektuma) se začneta navznoter in se razvijeta iz žleznega tkiva. Velika razlika med tema oblikama raka in rakom zadnjika je, da se rak zadnjika razvije zunanje in se razvije v skvamoznih celicah, ki so večinoma kožne celice. Rak zadnjika je edini od vseh treh oblik raka, ki je povezan z okužbo z virusi HPV.
Preberite še: Z virusi HPV se okuži kar 50 % Slovencev
V dveh tretjinah se z rakom zadnjika spopadajo ženske in približno 80 odstotkov teh je v 60. letih. Največji dejavnik tveganja za razvoj raka zadnjika so analni spolni odnosi in okužba z virusi HPV – najpogostejšo spolno prenosljivo boleznijo, s katero se spopade enkrat v življenju skoraj vsak odrasel človek in je povezana z več različnimi oblikami raka.
Ker za okužbo z virusi HPV ne poznamo zdravila, lahko pa se cepimo in se zavarujemo pred njimi, je pomembno, da imamo močan imunski sistem, saj je le imunski sistem tisti, ki nam pomaga pri prebolevanju okužbe z virusi HPV. Prav zato oslabitev imunskega sistema predstavlja velik dejavnik tveganja za razvoj raka. Kajenje je eden od dejavnikov, ki močno zmanjša delovanje imunskega sistema, in zato predstavlja veliko tveganje za razvoj te oblike raka. Prav tako ljudje, ki so okuženi z virusom HIV, ki oslabi imunski sistem. Tudi analne fisure – razpoke zadnjika, lahko povečajo tveganje za razvoj te bolezni.
Kakšni so simptomi?
Samo polovico raka zadnjika zdravniki odkrijejo v zgodnji fazi, ko je bolezen dobro ozdravljiva. Prav zato je stopnja preživetja relativno nizka – 67 odstotkov ljudi živi še pet let po diagnozi. Eden od petih pacientov nima nikakršnih simptomov. Tisti, ki jih imajo, se spopadejo z naslednjimi znaki:
- krvavitev iz zadnjika ali danke;
- bolečina na analnem predelu;
- velika tvorba na analni odprtini;
- srbečica analnega predela;
- spremembe v odvajanju blata;
- zoženje blata;
- izcedek iz anusa;
- otekle limfne žleze v analnem predelu.
Kako ga zdravimo?
Rak zadnjika lahko zdravijo operativno, z radioterapijo ali kemoterapijo.
V fazi 0, še preden se kam razširi, je operacija prva izbira, saj z njo odstranijo rakave celice.
V fazi 1 in 2 – če je tumor majhen, je mogoča operacija, ki ji sledita kemoterapija in radioterapija. Če operacije ne moremo narediti, ne da bi poškodovali analni sfinkter, je radioterapija navadno prva izbira.
Po 2 fazi – radioterapija in kemoterapija.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV